Посвојување на дете

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Посвојување на дете

Post by Peperutka » 01 Nov 2010, 13:38

Дали фактот што можеби неможете да родите дете ќе Ве натера да посвоите?

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Kjara » 01 Nov 2010, 19:29

Да

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Petra » 03 Dec 2010, 19:38

Јас има ќерка, но ако некогаш финансиите ми дозволуваат да се грижам и за друго дете можеби и би посвоила. Јас многу сакам деца. (smile)

aneta
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 06 Nov 2010, 14:47
Им се допаднал: 1 time

Re: Посвојување на дете

Post by aneta » 09 Dec 2010, 12:17

Petra wrote:Јас има ќерка, но ако некогаш финансиите ми дозволуваат да се грижам и за друго дете можеби и би посвоила. Јас многу сакам деца. (smile)
Јас се сложувам со тебе Петра.Мислам дека посвојувањето како опција не треба да биде само за оние кои неможат да станат биолошки родители.
Пред некој ден, гледав на ТВ за донација на нашиот Жан Митрев во Домот за доенчиња во Битола.
СРЦЕТО МИ ПЛАЧЕШЕ...толку многу ми падна жал за тие деца...неверојатно, а плус и читав дека посвојувањата во последните неколку години ептен се одложило поради некаков си систем за електронско аплицирање.И знаете што? Таму го имаше малиот Бошко, за кој медиумите многу пишуваа последните неколку години.
Жалосно...многу (confus)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Happy_Mommy » 06 Apr 2012, 22:18

Дефинитивно ДА! Би посвоила дете иако можам да родам 100. Е јас сум разговарала со многу пријатели и домашните на оваа тема па ме прашуваат која е причината да посвојам ако можам да имам свое? Која себичност?! Мене посебно ми е жал за деца без родители, напуштени детенца, па нели и тие сакаат дом? Не ги осудувам родителите кои раѓаат по 4- 5, а не посвојуваат, а ниту пак ги оправдувам. Од секогаш сум сакала едно мое и едно посвоено детенце, ако некогаш имам доволно финансии и средства без размислување би посвоила и сама на себе ќе ветам дека нема да има никаква разлика меѓу моето биолошко дете и моето посвоено детенце! На пример во фамилија ние со мм имаме барем 3 такви случаеви. На мм тетка неможела 20 години да има детенце па си посвоиле и после 2-3 години останува бремена, никој неможе да ме разубеди дека тоа е како некоја надграда од Господ. А на мајка ми тетка посвоија детенце исто а потоа таа се разведе од мажот и. Немаа пари за леб. Е и во институција ќе растеше исто во сиромаштија ама пак тука имаше детето дом, хармонија и љубов. мајка му работеше и по 3 работи ама секогаш се трудеше се да му овозможи, па и ќе просеше ако треба, па биолошко дете да и беше немаше толку да го сака!

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Marina » 06 Apr 2012, 23:07

Ако не можам да родам би посвоила а вака не знам,искрено никогаш не сум размислувала на оваа тема.од една страна има многу дечиња оставени во дом,скршено детство,не многу израснуваат во здрави личности,многу потпаѓаат на лоши влијанија,ако тие деца се посвојат сигурно ќе имаат поубав живот.од друга страна-премногу уживав во бременоста и би сакала да бидам уште неколку пати бремена и да родам,мислам дека тоа би ми фалело ако некогаш посвојам дете,од таа страна може сум себична,ама ете многу го сакав тој период

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Посвојување на дете

Post by detelina » 20 Nov 2012, 12:16

Kako odminuvaat godinite,a seuste nema rezultat vo posledno vreme pocnav da razmisluvam za posvojuvanje na dete.So mm koga razgovarav na ovaa tema bese na dvoumenje,ne od taa pricina zosto da posvoime tuku kako bi rasnelo toa dete vo nasata okolina koga go znaeme nasiot mentalitet.dali bi mozele nie da go izdrzime toj pritisok od komsii,prijateli i rodnini? No sega za sega ne se zamaram za toa,zatoa sto ne planiram da se krijam od nikogo i da krijam sto e rabotata.Pocnav da gi razgleduvam dokumentite sto se potrebni i stvarno ima mnogu trcanje.No veke sme reseni i zdravje boze ke pocneme vo skoro vreme da gi pribirame .moze ke mi bide potrebno poveke vreme da gi soberam no se nadevam deka na kraj ke se isplati .Ete toa e nesto najnovo sto se slucuva kaj mene,se nadevam deka nema negde da zaglavam i deka zelbata ke mi se ispolni vo najbrzo vreme so mm da staneme roditeli.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Peperutka » 20 Nov 2012, 12:33

Детелина,многу се разнежнив кога го прочитав твојот пост (love5) (love5)
Ти посакувам многу среќа и исполнување на твојата желба да имаш дете,верувај дека тоа ќе ти се случи (a2) За осудување од околината,па посвојување на дете не е ништо срамно или незнам што,далеку од тоа ,тоа е нормална работа на пар кој неможе по природен пат да има дете.И тоа на секому може да му се случи.За коментарите немој воопшто да мислиш,гледај си дома со мм да ви биде добро и да си го остварите тоа што сте го замислиле и верувај нема да има крај на вашата среќа (smile)
Една моја комшика кај мајка ми,по 20 години брак и немање деца си посвоија момченце,сега тоа оди во школо,може е 3то одделение,уште неможам да им ја заборавам среќата кога го посвоија и кога си го донесоа дома (smile) Бев и на повојница кај неа кога момченцето беше бебенце.
Само напред,прави се што треба и да се радуваме сите со тебе (a2) (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Debora » 20 Nov 2012, 12:49

Детелина те мислев. Знаеш како викаат? Некое дете се носи во стомакот, некое во срцето. (a2)
Со среќа и се надевам дека ќе немате пречки во собирањето на документите. (bu)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Mamino_srce » 20 Nov 2012, 13:02

Детелина, тука каде што живеам , познавам доста луѓе што имаат посвоено дете, дури и мојата матична има посвоено детенце. Една комшиница изнад мене исто има посвоена ќерка, една друга жена што ја знам поблиску итн.
Единствено нешто што би те посоветувала, поучена од искуства од овие луѓе што се околу мене со посвоени детенца, е да му кажеш на детето дека е посвоено уште од мало. На тој начин ќе избегнеш било какви потенцијални проблеми и прашања. Таа комшиница што живее изнад мене има ќерка веќе е 18 години и таа не знае дека е посвоена. Да не зборувам за тоа дека и имаат ѕвонето на тел. да и кажаат како била посвоена и сл. Има народ злобен и те како. И сега таа кога и да се пожалеше на мајка и, таа лажеше дека не е вистина, бидејќи не знаеше како да и каже, а и секако е подобро од неа да слушнеше. Комшиница секој пат доаѓа кај мене и е загрижена како и што да прават и кога да и кажат. Претпоставуваат дека ќе сака да ја бара биолошка мајка (тоа познавајќи ја неа како би реагирала), а ни тие не ја знаат, само во полицијата стојат податоците. Сама признава грешка дека требаше тоа порано да и каже, посебно сега сите знаат, а таа не, кога ќе и речат-сигурно ќе биде лоша првата реакција. Да се надеваме дека нема да ја држи гневот. Тие сега мислат дека ќе биде најдобро да и кажат кога ќе се омажи, мислат реакцијата ќе биде поблага. А докторката што и кажала на ќерка дека е посвоена, нема никаков проблем, детето си одраста така и прифаќа тој факт без да се чувстува различито.
Многу ми е долг пост, ама ете сакав да те охрабрам дека ќе бидеш благослов и тоа ќе биде вашето дете, без разлика што не си го родила, нема никаква разлика. Само нешто што слушнав е дека посебно сега многу тешко оди таа процедура. И порано било тешко, ама сега уште потешко. Неќам да те обесхрабрам, само да знаеш и да бидеш припремана на сите предизвици. Вреди да се бориш и се надевам и верувам ќе успеете заедно со мт да пружите дом, љубов и грижа на едно преслатко детенце кое ќе ви биде центарот на светот. (a2)

Одговори

Return to “Разно за децата”