Посвојување на дете

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Happy_Mommy » 27 Nov 2012, 07:41

И секако, кога би посвојувала , би посвоила дете од Македонија.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Re: Посвојување на дете

Post by kit-kat » 30 Nov 2012, 22:59

И јас кога прочитав се разнежнив Детелина.Со среќа и потполно те подржувам во одлуката.
И јас сум за она дека мајката е онаа која те одгледала,а не која те родила.Сведоци сме на многу деца кои се посвоени и се лика и прилика на родителите кои ги одгледале и во однесување и во образование...
(prayer) (prayer) (prayer) (l2) (l2) (l2) за вас

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Lady D » 03 Dec 2012, 14:29

Детелинке мила (a2) (a2) (a2)
И јас те подржувам во одлуката, и на тебе и тм Ви ја посакувам целата среќа, и што побрзо да средите со докуметацијата и да станете родители.
А за народот воопшто да не те засега што ќе каже и што ќе мисли. Точно живееме во таква средина да не речам никаква и менталитетот ни е ужас, ама за што и да е, народот ќе си најде причина да зборува. Браво за одлуката и воопшто да не се криеш, ние живееме за самите себе и за најблиските што не’ опкружуваат. Како што кажа Дебора погоре, вистинските родители го носат детето во срцето.

И јас сум ЗА посвојување, доколку не би можела со мм да имаме деца би посвоила. Имам братучед кој е посвоен, израснавме заедно и верувајте во ниту еден момент не сум го погледнала со други очи, ниту пак сум си помислила дека е посвоен.

Те гушкам Детелинке (a2)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Nadja » 16 Dec 2012, 12:58

И јас би посвоила дете, иако имам свое. Ама со оглед на финансиската ситуација, тешко дека ќе се случи тоа. Воопшто не ми се допаѓа тоа што се прави бизнис со посвојувањето деца.

Голем среќник
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 21 Dec 2012, 02:59
Им се допаднал: 11 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Голем среќник » 21 Dec 2012, 14:27

Здраво на сите. Моето име е Зоран, и нам, мене и на мојата сопруга ни беше соопштено дека конечно сме прифатени од комисијата за посвојување како идни посвоители. Каде и да е во јануари ќе ни се придружи новиот член на семејството и мноооооооогу сме среќни. Прекрасна вест! Доколку имате било какви прашања во врска со посвојување, процедура и практични/прагматични совети како да постапите пред комисијата слободно пишете. Верувајте од септември оваа година целата процедура за посвојување оди како експресен воз. Компјутерски е точно така, но многу е забрзана. Комисијата се состанува секоја седмица по два пати, при секое нивно разгледување на предметите компјутерот им исфрла по пет пара рангирани највисоко во ситемот и тие се разгледуваат на седницата зависно колку бебиња/дечиња се предвидени за тој ден. Иако е компјутерски не е ништо поразлично од порано и верувајте можностите за манипулација или потплатување како што се мислеше во минатото се сведени на нула. Од лично искуство се уверив во тоа и самиот. Ве охрабрувам да ги заборавите сите предрасуди и малограѓанштина што ги покажува нашето незрело општество и поднесете документи што побрзо. Поздрав на сите и секое добро. :) <3.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Посвојување на дете

Post by imambebe » 21 Dec 2012, 15:55

Голем среќник ( Зоран) (dobr) и баш ми е мило што конечно гледам да ни пиши некој од спротивниот пол. Пријатно се изненадив. Честитки (con) (con) (con) за одобрувањето, со новата година и новиот член, можам да замислам колку сте возбудени и колку се спремате за неговото доаѓање. Ви посакувам се најубаво, да бидете најсреќните родители со најсреќното бебенце. Се најубавооооо (bu)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11020
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5795 пати
Им се допаднал: 3549 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Debora » 21 Dec 2012, 16:10

Голем среќник добродојде (dobr) и фала многу за понудената помош. Баш ми е мило што слушам дека работите со посвојувањето се стабилизирале и си тргнале по нормален тек. (thumbup)
Честитки за приновата (con) , сигурно вашата среќа е огромна и секогаш така да биде. (bu)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Petra » 21 Dec 2012, 17:35

Голем среќник (dobr) !
Честитки за бебето! (con) Во новата година доаѓа и новиот член во семејството. Нека носи секогаш радост во домот. Мило ми е што вашето искуство ќе охрабри мнозина и што ете таму се средуваат работите. Се најдобро. (bu)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Mamino_srce » 21 Dec 2012, 21:30

Голем среќник, навистина си среќник, штом набргу ќе си гушнете едно мило детенце. (love5)
Баш ми е мило да слушнам дека работите околу посвојувањето се забрзаа - конечно. И никогаш не се доволно брзи за да се даде соодветна грижа и љубов на некое дете... знам дека има многу луѓе коишто сакаат да посвојат дете и да му бидат семејство. Прекрасно.
И да, добредојде на форумот, дружи не почесто. (smile)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Посвојување на дете

Post by Hera » 26 Dec 2012, 10:50

Голем среќник колку ми е мило што го прочитав твојот пост. Честитки и од мене. (con)
Се радувам што конечно се подобрува целиот тек за овој процес. Вам ви останува да бидете трпеливи уште неколку дена и потоа да се радувате со среќата што ви доаѓа. Ви посакувам се најдобро и се надевам дека ќе ни пишеш повторно. Многу се израдував што ни пишува некој од спротивниот пол. (smile)

Одговори

Return to “Разно за децата”