Градинка или дадилка

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Градинка или дадилка

Post by Peperutka » 10 Nov 2010, 09:33

Градинка да,тоа е дефинитивно подобар избор!Детето ќе ти биде најадено,истрчано,нема да биде само,времето ќе му биде исполнето со дружење,игри и песни!

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Градинка или дадилка

Post by Lady D » 10 Nov 2010, 13:35

Да, и така ќе се социјалириза, ќе се научи да споделува со другите, да знае да си игра. За мене супер избор е градинка. Имам една другарка,детото и е 4 годинки, и дека не иде во градинка дома го чуваат, многу е диво, не знае да си игра со други дечиња, не знае да дели играчки.....и сега го запиша во градинка па почнува полека да се социјализира.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Градинка или дадилка

Post by Peperutka » 10 Nov 2010, 15:13

Фала Дебора за префрлувањето!Мислам дека е интересна тема за дискусија! (kup)

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Градинка или дадилка

Post by Trena » 10 Nov 2010, 18:30

Gradinka!
Odi i super mu e.
Se druzi,se igra so decata ,se uci na red i disciplina.
Dadilka ne .Nemame strucni lica ovde vo MK(sekoja cest na isklucocite).
Od dadilkata ke nauci najverojatno pomalku od sto bi naucil od mene,a toa ne bi bilo dovolno.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Градинка или дадилка

Post by Petra » 11 Nov 2010, 16:47

Граинка или дадилка- и двете работи за мене си имаат свои прадности и маани.
Сега баш немам потреба и од двете работи , но ќе го кажам своето мислење.
Ако детето е мало и ако морам да одам на работа мислам дека ќе одберам дадилка, нема уште мало да почнам да го носам во градинка. Е сега за изборот на дадилката е потребно гоолемо внимание. Сигурно ќе одберам некоја што ја познавам каква личност е, што е многу важно, дали е смирена, дали има искуство.. и многу други фактори ќе имаат влијание за изборот. Дете не се остава на секој.
Кога ќе биде поголемо и кога ќе има појак имунитет можеби ќе почнам со градинка затоа што си има свои предности. Ќе се социјализира, ќе има дисциплина во извршувањето на неговите обврски, ќе се дружи, ќе знае да си игра...
Мојата ќеркича почнав да ја носам на три години и не сакаше многу да оди. Прво мислев дека не сака заради тоа што беше со престој, па ја запишав само до 12, но и така не сакаше. Инаку многу сака да игра со деца и друштвена е. Но најмногу ја испишав затоа што во градинка почна често да се разболува , додека пак кога беше дома многу ретко беше болна. Таму секако не може да направат паралелка за болни дечиња. Ми беше мака кога ќе слушнев како некое дете го носат и викаат синоќа имаше температура му давам ова... и тоа дете е во иста група со здрави дечиња. Но сега тешко е со признавањето на боледување во фирмите и тоа е лошо.

Kala
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 16 Nov 2010, 08:35

Re: Градинка или дадилка

Post by Kala » 17 Nov 2010, 18:44

Еве и јас ке се приклучам на темава! Керка ми ја пратив во градинка на годинка и 4 месеци - тукушто проодена, верувајте дека секоја недела бесе болна. Една недела ке оди и месец дена е дома, повторно во градинка и повторно дома. Ја отпишавме и ја запишавме во приватна градинка. Како прво таму само смеат да одат здрави деца, болни не примаат.Како второ не сака да си оди, моли за да остане уште а ја земам во 17 часот! И секогаш е најадена, никогаш не ми била жедна за разлика од државните градинки. Кога не сака да јаде ми велат дека ја заигруваат и така се ќе си изруча.
а сега сум многу задоволна, за понатака здравје ќе видиме. (bu)

tanja.m
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 04 Nov 2010, 11:00
Им се допаднал: 1 time

Re: Градинка или дадилка

Post by tanja.m » 18 Nov 2010, 13:46

GRADINKA .mislam deka od toa poubavo nema . moeto dete odi vo gradinka od koga napolni 1 god .najadeni naigrani i naspijani od ovaj red koj go stvaraat i vo navika nema poubavo . (kup)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Градинка или дадилка

Post by Winit » 06 Aug 2013, 13:38

Jas sum za dadilka do 3 godini, a veke posle tretata deteto moze da odi vo gradinka.
Decinjata pomali od tri godini nemaat potreba i cuvstvo za socijalizacija. Tie se raduvaat koga ke vidat decinja i kratkotrajno im e interesno, no podolg vremenski period im treba poinakva sredina i nega a ne gradinka.
Posebno sto vo nasite gradinki nema dobri uslovi za griza i nega na deca. Znaci pred da se kaze deka treba da odi vo gradinka , treba mnogu aspekti da se zemat vo predvid.
Grizata za decinjata do 3ta godina nemoze da bide ista kako i za postarite. Kaj nas nema nekoja podelba osven taa jasli, pa mali, pa golemi grupi no nema posebna programa, klasifikacija na aktivnosti, nema dovolno kadar i sl...i lugeto se naogaat vo situacija da pustat bebe od 8 meseci vo ustanova koja sto realno nema uslovi za zgrizuvanje.
Nasite gradinki funkcioniraat na nivo na opstanuvanje bez potrebnite uslovi i standardi posebno za decinjata pomali od 3 god. (ona sto vo zapadnite zemji se vika "day care" i sto e mnogu poskapo od natamosnata "kindergarten").
Sin mi trgna vo gradinka na 3 godini, i jas ne bev voopsto zadovolna od ona sto tamu im se pruzase, od aspekt na posvetenost, rabota so deca, higiena i sl...
Poslednata godina pak bea 40 deca vo grupa, so edna neguvatelka i vospituvacka. I samite vraboteni kazuvaa deka se srekni ako samo uspeat da im podelat jadenje i da gi cuvaat fizicki od povredi. Za ostanatoto ne stanuvase zbor. Za ova sekako ne se vinovni vrabotenite, no i tie se mnogu opsuteni i vo mnogu situacii nesoodvetno i neprofesionalno se odnesuvaat.
Drug aspekt e nemanje na kriteriumi za bolni decinja, koi ne smeat da se nosat vo gradinka pod nikoj uslov. Taka samo kruzat bakteriite. Ne e opravduvanje "nemam kade da go ostavam", mozebi nemas ama i gradinkata ne e mesto za zgrizuvanje na bolni decinja na koi sto mora da priznaeme deka im treba posebna nega vo tie denovi a ne odenje vo gradinka. Ama toa neli ostanuva na sovesta na roditelite, koja za zal retko ja ima.
Znaci trgnuvajki od se ova, navistina nemozam da kazam deka bi pustila dete vo gradinka pred 3 godini.

Одговори

Return to “Разно за децата”