Кога е вистинското време за второ дете?

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by happiness » 26 Dec 2015, 20:32

смешко кога ке се тргне од раце првото детуле ете тогаш за второ
до сега 10 пати го кренав во раце и ми е страв ама не можам да го оставам, плачи,плачи,плачи.... прво клекнувам на земја и го гушкам и ако не застнва се беси и што да правам го кревам...
па до вчера ден и нок ми беше во раце и осека денес дека не е се исто и плачи

only44you
Редовен член
Редовен член
Мислења: 305
Придружен: 21 Sep 2014, 00:49
Му се допанале: 278 пати
Им се допаднал: 95 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by only44you » 26 Dec 2015, 20:39

happiness wrote:смешко кога ке се тргне од раце првото детуле ете тогаш за второ
до сега 10 пати го кренав во раце и ми е страв ама не можам да го оставам, плачи,плачи,плачи.... прво клекнувам на земја и го гушкам и ако не застнва се беси и што да правам го кревам...
па до вчера ден и нок ми беше во раце и осека денес дека не е се исто и плачи
Офф леле душиче милооооо (sad1) и то си бара мајка, малечко е уште....
Моево 11 год и уште сака да се гушка , да се мази, да се бацува, а не па тоа малечко. Но сепак и олкава голема разлика си има свои мани. По мене, најубава разлика е 4-5 год. Но сепак ке кажам...Како сака господ, така ке биде..од пишаното не се бега. Само нека се здрави и живи...Најголема радост и богатство се, без разлика кога дошле на свет, порано или подоцна.

Имајте пријатна вечер (smile)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by SMESKO » 26 Dec 2015, 21:00

Хепинес проблемот е што Д плачи по мене зш со мене е цело време,работите кај мене не се менуваат, мм нема да биди тука до мене од ноември до почетокот на јуни,сакала јас или не цел живот,таква му е работата,а на лето е зафатен со одгледување на јаболките.Така да за мене нема разлика Д ќе биди цело време со мене. Цело време сум со различни мисли ту се решавам,ту си велам прво да се вработев и никако (dve). КАТАСТРОФА СУМ (stomp)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by happiness » 26 Dec 2015, 21:58

И синко е повекето време со мене, мм оди на 3 смени еве денес ко за сефте втора смена е од 13 до 23и30 сама сум и се ке му средам што му треба е сега свеки ми готви, и ке го земи еднаш во викенд на спиење, и оти јас си немам друга обврска му сум посветена до максмум, заправо еве сега знае да изгледа еден цел цртан од 10тина минути...
сама е тешко смешко и децата повеке се приврзуваат со мајката, ама пак и друга работа сетив со синко има моменти кога не сака никој друг освен мама и тоа кај мене траеше скоро 2 месеци не седи со бабите, ниту заспива со нив јас упорна неколку пати го заспав кај свеки и си заминав знаеш дека во 3 нокта сум одела да го земам , насолзен, залипан, вознемирен и потоа прекинав е после почна денски да спие кај нив па пак навечер почнавме...

да и јас велам најубава разлика можи дека е таа 4-5 години можи и така планиравме со мм... на прсти ни се бројат денови кога не сме ставиле граница на емоциите и сега ке си бидеме побројни (smile) само се да е во ред па за третото Боже здравје ке пазиме повеке за разликата во години (laugh1)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Vesela » 30 Dec 2015, 16:37

Според мене, што порано тоа подобро( се разбира доколку нема медицинска пречка како царски раз на пример). Така ние чекајки да дојде " право време" си останавме само со синко ( може така требало да биде). Ај прво чекавме да поминат две години од царскиот( моравме докторот ни забрани зошто имав тешко породување). Потоа ај синко малку да порасне, и кога дојде време не се фаќа. Еве веќе не паметам од кога се обидуваме и не сака. Веќе и годините ми одминаа. Ама тоа е. Да е жив и здрав синко, и на сите им велам ако се решите за второ, не му се мислете. Секое време е вистинско време за бебе.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by SMESKO » 31 Dec 2015, 10:55

Јас се одлучив да почнеме да работиме и на второ бебе,каде и Д таму и другото ќе порасни и онака сакам 3 деца кога ќе ги имам ако чекам време да помини (rolll) Мислам дека ќе биди тешко но Господ помага во овие тешки моменти.Весела годините никогаш не се проблем имам една комшивка тука роди на 42 години,така да вие и понатаму работете си,а оставете на Господ да ве израдува (bu)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by sweety » 31 Dec 2015, 16:29

Смешко кога сакаш тогаш, не е тоа што јас велам плукни па залепи, кога биде тогаш, ама мислам дека ти беше со царски. Јас имав тешка бременост, однсоно последниот месец, бев месец и пол во болница, со притисок , прееклампсија, и искрено ми е страв за второ дете, може дека уште е свежо како велат се се заборава, јас за мене си кажувам би почекала две години, ама ако Господ не израдува и порано природно да останам добредојдено е.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Lena_nela » 31 Dec 2015, 17:34

Моите се разлика 3год.и 7месеци,мислам дека е супер разликата,и јас чекав 2год. да поминат од царскиот,но после тоа веднаш се фативме за работа за второ,но не се фаќало одма,како што мислиме,за среќа моја после еена година обидување останав бремена.И сега поголемиот батко мн ми помага околу бебушко подај- додај .Тој е како големо дете,сам оди во ВЦ,јаде,пие, излезен е од раце.И јас се плашев да не биде љубоморен и да не ни прави проблеми,зш цело време е со мене и мн,мн приврзан со мене,но испадна обратно. Мислам дека од 3-4год разлика е идеална,но кога и да е само нека се раѓаат дечиња

Одговори

Return to “Разно за децата”