Кога е вистинското време за второ дете?

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Winit » 01 Feb 2012, 15:06

Pa verojatno nema pravla. Jas licno sakam pogolema razlika pomegu decata okolu 4-5 godini. Sega sin mi ima 5 godini a nie sega pocnavme da rabotime na vtoro dete...:).

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Mamino_srce » 16 Sep 2012, 18:55

Се уште мислам дека би било убаво кога би син ми малку пораснал, отприлика 4 годинки кога би имал па тогаш. Ќе видиме, ништо не е званично. Не се знае што ќе испадне на крај. (smile)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Happy_Mommy » 04 Oct 2012, 06:01

Нема да е брзо!!! С. ми е тек 11 месеци, така да уште ми се тазе сите потешкотии. Па јас мислам вчера се породив , а сега пак штознам (smile)
Кој како сака нека каже, ама не е лесно да се биде родител. Секако дека моето дете ми е најголема радост и неможам да си го замислам животот без неа, но сепак јас на второ не би се одлучила така лесно ( ако и воопшто се одлучам) Финансиите не ми се проблем туку околностите . Од кога се роди С. оваа година ми беше посветена само за неа , не успеав да завршам факултет, ниту да се вработам и за сето тоа не жалам. Па така неможам да функционирам нормално, а не сум во Мк да ми е се брзо и лесно.
Уште стануваме навечер многу, уште сме во пелени и мислам дека тоа ќе потрае. Неможам ни да помислам на идејата дека ќе имам второ дете и ''јово на ново'' пак раѓање па неспиење итн. Плус, досега беше само една, па ако спие таа и мама се стутка до неа, а вака едно спие друго не (smile) Во секој случај, јас им се восхитувам на оние мајки кои успеваат со две или повеќе деца да го постигнат сето тоа што го носи бракот со деца. Треба многу трпение и железни нерви за да се издржи ;-) Плус, лично јас сум мнооогу млада , па на 20 години со две деца јас ми се чини, ќе застанам во место (confus) Но, да не бидам себична, секако дека би сакала моето сонце да има братче или сестриче, како и повеќето нејзини другарчиња. Ќе видиме...
Е веќе за 7-8 години е друга приказна , ќе ви пишам тогаш (laugh1)

Заклучок: Најтешко ми падна неспиењето (b5)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by kit-kat » 07 Oct 2012, 19:18

Здраво среќна мамичке само да ти кажам дека ако сакаш повеќе од едно дете фрлете се на работа.
И јас како тебе одлагав ајде да порасне,да прошетаме,пелените,да научи да јаде...
И еве го наполни 7 год. и е второ одделение.Веќе година дена се обидуваме за второ без успех.Многу ми е мака што веднаш после првата година не се обидувавме.
Со една мака ќе пораснат.Другарка ми роди 3 во две години.Првите 2-3 години со едно неспиење,нешетање,поболување сите три израснаа.Сега близначките се 6 малата 5 години.Дури и помагаат.
А и не се секирај секогаш Господ дава едно да е бубалка.
Затоа совет од поискусна (dve) (ttc) уште вечер.

Neda
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 02 May 2012, 13:49
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Neda » 15 Oct 2012, 14:51

He he Happy Mammy me iznasmea...so nespienjeto i pelenite - pa cliot toj proces mora da se pomine...cekaj da ti porasne - pa ke ti falat i pelenite i sl....malo dete mali problemi - golemo dete golemi problemi - nie eve veke 9 meseci probuvame za 2ro i ne ide i ne ide :(...mnogu mi e zal...duri i se karame so muz mi poveke sega otkako pocnavme za 2ro...znam deka ke recete ke bide opusti se i sl....ama nervozata si go prvai svoeto (a jas sakav 3 zamislete)...neka mi e zivo i zdravo deteto sto go imam...pa sega kako Gospod ke kaze- taka
pozdravce do site obiduvalkii majki

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Nadja » 20 Nov 2012, 14:01

Ние планираме второ дете кога малиот ќе наполни 2 и пол години. Сакаме двете деца да ни бидат разлика 4 години. Е сега, не се знае до тогаш каква ќе биде ситуацијата.

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by maloto.japonce » 17 Dec 2012, 14:43

Вистинското време кое секои родители си го размислуваат разлишно некој поскоро некој покасно, како и да е ако имаме можности за 2 со мм би сакале да е некаде кога малата ќе наполни барем 3 год. Е сега не значи тоа ништо дотогаш може се да се смени.

Moniche80
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 02 Nov 2013, 21:35
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 5 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Moniche80 » 09 Dec 2013, 12:13

кога ќе сакате едно и кога ќе имате време да се грижите за него и да му посветите повеќе од доволното време :)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Peperutka » 18 Dec 2013, 13:29

К. ќе направи сега за некој ден 7 месеци и би сакала второ дете што побрзо (smile)
Тешко е да се изгледаат и исчуваат деца со мала возрасна разлика но понатаму ќе биде многу полесно и за мене како родител и за нив зошто ќе си бидат заедно и во школо и за играње и дома.
Господ Бог само сакам да ми ја оствари желбата (bu) (love5) (bu)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Потешкотии при зачнување второ дете

Post by SMESKO » 26 Dec 2015, 15:25

Здраво (coffee) ,имам едно прашање до искусните мамички,незнам дали постот е за тука но ако не е слободно преместете.
Мојата ќерка има 1 година,сакам и второ бебе,немаме сеуште пробано но незнам колку можам да се снајдам.Сама сум дома повеќето од времето,немам свекрва а мм повеќето од времето не е дома.Е сега незнам дали би била добра мајка,дали ќе се снајдам со потребите на децата,а мислам дека е подобро да се со приближна возраст,јас и сестра ми сме разлика 2 години и бевме многу блиски а мојот брат е одмене 6 години помал и можам слободно да кажам дека не го дружевме многу затоа што беше мал а ние не сакавме обврски.
Дајте ми некое мислење (confus) .
Last edited by Debora on 26 Dec 2015, 16:10, edited 1 time in total.
Reason: Го преместив постот тука :)

Одговори

Return to “Разно за децата”