Кога е вистинското време за второ дете?

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Peperutka » 24 Nov 2010, 11:03

Дали мислите дека "две едноподруго" се одличен избор или да има возрасна разлика помеѓу двете деца?

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by mosa » 14 Feb 2011, 15:50

epak mislam deka treba da ima vozrasna razlika megu decata 4-5 god.spered mene samo taka ke im se posvetis na dvete deca podednakvo.no sumsretnala slucaevi kadesto ecata im se razlika samo po doina dena pa duri i 9 meseci i koga pravime muabet tie velat 2-te odednas pa posle e polesno za gledanje.no jas cesto si milsam i deka edno mi e dovolno.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by ELIANA » 04 Mar 2011, 13:35

Ние планираме побргу за второ дете (lovet)
Жизел тебе мислам дека првите две деца не ти се голема разлика? А колку почекавте за трето? Ајде ко ќе можеш пиши (smile)
Какво е вашето искуство мамички?
Или какво е вашето размислување, планови, желби...?

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Peperutka » 04 Mar 2011, 15:24

Јас бидејќи се соочувам со неплодност,Здравје Боже кога ќе останам бремена,после породувањето ако се е во ред,одма би одела на второ дете (b4) (b4) Многу сакам деца!Мое мислење е дека две деца едноподруго се навистина прекрасна работа,и заедно ќе ти растат,заедно ќе одат во школо,СЕ заедно!Деца не се никогаш доста,мислам дека гревота е да останеш само на едно дете,колку толку ќе бидеш економична за им обезбедиш се на две деца бидејќи знаеме каква криза е!А тие парови што се одлучуваат на трето дете,секоја им чест,им симнувам капа!!!
Знам парови кои со една плата израснале две деца,многу зависи и економичноста на родителите.Ако си на две плати а незнаеш да водиш ред џабе е,никогаш нема да ти стигнат парите и ќе останеш само на едно дете!Искористете ја плодноста женички,можете да имате деца,направетеги!Ова е мое мислење,да не ме сватат погрешно некои членки на форумов!

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by ELIANA » 04 Mar 2011, 17:10

Peperutka wrote:А тие парови што се одлучуваат на трето дете,секоја им чест,им симнувам капа!!!
Пеперутка, а ние шо сакаме четири?? (rolll) Затоа и не ни се чека многу. Само се молиме на Господ да ни даде здравје, сила и финансии! Мислам дека повеќе деца е поубаво. Па Господ нека ни помогне да го оствариме тоа (lovet)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by Peperutka » 04 Mar 2011, 18:59

Елиана па јас тоа и го мислам,дека повеќе деца е поубаво,да не се разбереме погрешно.

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by ELIANA » 04 Mar 2011, 21:23

Не пеперутка, те разбирам. Тешко е финансиски да се издржи.

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by zizel » 05 Mar 2011, 09:27

Eliana sega gledam deka si mi pisala tuka. ti napisav pp preeska pa da go videv ova ke ti go pisev i tamu. ama aj tuka ke kazam (rolll) . Prvoto i vtoroto mi se 21 mesec razlika sto znaci koga prvoto imase edna godinka go zacnavme vtoroto, a sega pocekavme malce pa megu vtoroto i tretoto ke ima 3 godini razlika bez eden mesec. Ama ova go napravivme zatoa sto mi bese tesko so dvete deca vo peleni pa vaka se nadevame vtorovo da go izvadime od peleni letovo pa posle polesno ke bide :) Inace i jas sum za pobrzo(mozebi na pocetok tesko ama posle e def. polesno). Moive sega mnogu ubavo si igraat iako se razlika vo polot. Pozdrav do vas i se nadevam pobrzo ke se odlucite za vtoro treto itn tie sto se mislite (thumbsup)

biljana27
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 18 Mar 2011, 13:28

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by biljana27 » 18 Mar 2011, 13:54

jas mislam deka najdobra razlika e 3 do 4 godini,deteto so tri godini veke ne e bas malo bebe (smile) i ke mu dojdi i dobro da si ima drugarce.

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Кога е вистинското време за второ дете?

Post by mosa » 27 Mar 2011, 18:13

(kup) I jas sakam vakvo kupce od decinaja t.s i jas sakam da imam mngu deca,no sepak na denesno vreme bitno e kolku ke vi dozvolat finansiite.Sega za sega e dosta prvoto.Pa ponataka ke razmisluvam za vtoro.

Одговори

Return to “Разно за децата”