Околу крштевката :)

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Happy^_^ » 17 Jul 2013, 13:11

Пак јас (smile) Наредна недела сме на друга крштевка (rad) (rad) (rad) (rad) Е сега братучед ми сакаат столче за јадење за малото. Дали знаете дали има во Џамбо? (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Радост » 17 Jul 2013, 14:04

Хепи, јас пред некои 3 месеци последен пат бев во Џамбо ама имаше, мислам два - три вида на столчиња. Не знам цени и квалитет, ќе треба да прошеташ. :)

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Fiona » 17 Jul 2013, 14:42

Happy, имаш во енци менци и во бебе супер маркет.. можеш да ги најдеш на фејсбук и таму ги имаш со слики и цени (smile)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by malenaD » 17 Jul 2013, 15:06

Хепи и јас не се сеќавам да сум видела столче за јадење во Џамбо ама во бебе супермаркет ке си најдеш сигурно а исто и енцименци како што ти кажа Фиона

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by kit-kat » 17 Jul 2013, 15:41

Хепи има во Џамбо сигурно.Ние на наши пријатели му земавме.Има розево и портокалево од по околу 3000 ден.има и поефтино околу 2000 и поскапи.Ние му земавме од 3000 и беа мн.задоволни.
За Ск не знам ние од Солун го зедовме,ама штом има во Бт а Џамбо тука е многу мало сигурно има и во ск.
И убав провод (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Happy^_^ » 17 Jul 2013, 18:37

Фала ви на сите, фала К-К инаку крштевката е во Бт :)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Радост » 10 Dec 2013, 12:54

Бобенце, за да не не кара Дебора (pipi) мислев дека е подобро тука да ти одговорам. :)
Bobe wrote: Радост извини ако смеам да прашам ме интересира,зошто се одлучивте за крштевка пред 40 дена??? (love5) (love5) (love5)
Останато ми е во мисла уште од малечка кога баба ми зборуваше дека ако би било модерно и Исус ќе го крстеле кога ќе им текнело. :) По христијанството бебето се крштевало до 40 дена за да се стави во мирот и така миросано да е заштитено од се. И уште кога останав бремена си реков дека и јас ( сестра ми двете ги крсти на третата недела, другата на еден месец) ќе го крстам бебето пред 40 дена. И зависи кога ќе се роди чудото ... но, би сакала кршетвката да и е на 19-ти Јануари. (love5)

И би сакала и во св. Јован црквата да ја крстиме зошто за внуците мои многу време поминав молејќи се таму. За едното зошто се роди во 8-ми месец и беше на апарати, другото кога фати грип и цела недела беше во бессознание ... па и тогаш кога се молев си викав дека таму и за моето дете ќе палам свеќичка за здравје. (love5)

Сакам да напоменам, дека немам ништо против тоа секој да си го крштева детето кога сака, само зборував како јас мислам. :)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by ripcence » 10 Dec 2013, 13:38

Јас моиве деца ги крстев на 1година, неколку дена пред роденденот, а јас и брат ми сме крстени пред 40дена, исто и внуците од брат ми, баба ми си ги тера тие закони и не дава никако поинаку да биде. (smile)
Радост сакав да прашам бидејќи сестра ти ги крстела децата пред 40дена, дали мајката може да присуствува на крштевката, за внуциве попот на снаа ми за првото не и дозволи да влегува во црква, а за второто и дозволи ама само да стои до врата и тоа бидејќи крштевањето се вршеше во просторијата за тоа наменета, а не во црква.
Не дека сме планирале нешто, ама добро е да се знае. (a2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Радост » 10 Dec 2013, 13:48

Не рипченце, не ја пушти попот ни со едно дете во црквата. За постарата сестра не се сеќавам, многу одамна беше. А оваа си седеше дома и на вратата го правеа тој адетот кога кумот и го предава бебето со зборовите: Ми даде еврејче, ти враќам христијанче.:)
Јас многу не се разбирав и следев настани само ама со мајка ми верувам дека нема ниеден детал да можам да испуштам. (rolll)

Инаку после 40 може влегување во крштевалната зошто мајката ја земала големата молитва. Барем така викаат сите попови.

Ќе си седам дома тогаш и ќе бидам во грч дали ќе знаат да и угодат. (laugh1)

Само добро мисла да е, другото по ред ќе доаѓа. (a2)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Peperutka » 18 Dec 2013, 13:22

Ние и К. и внукичката од девер ми ги крштевавме уште пред на наполнат 2 месеца,значи мали.Не сакавме да чекаме да направи година,па да правиме заедно и крштевка и роденден,вака помали сметам дека е подобро.Не правевме големи крштевки,со кумот,старосватот,домашните,дома дадовме ручек,ангажиравме фотограф да слика во црква,убаво и весело си поминавме.Купивме подароци за кумовите и тоа беше тоа.И двете(и јатрвами и јас) имавме земено голема молитва во црква,кога направија бебињата 40 дена.
Секој си има свое мислење,но јас не би крштевала дете пред да направи 40 дена,зошто сакам и јас како мајка да присуствувам на крштевањето во црква а вака мајката не смее да присуствува зошто нема земено голема молитва во црква.

Одговори

Return to “Разно за децата”