Околу крштевката :)

Општи теми за деца, кои не ни се опфатени во претходните подфоруми.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Crnokosaa » 29 Jun 2014, 14:29

Samo kumot se daruva , barem kaj nas vo PP e taka.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Happy^_^ » 29 Jun 2014, 14:43

Јас мислам дека во Велес никој не се дарува? Хм

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by srculence » 29 Jun 2014, 23:28

Axaxa Happy me nasmea,resivme kumot samo pa eden casovnik.ke go pocastime mislam deka e dovolno,od Gospod poveke

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by maried » 30 Jun 2014, 19:17

Јас ги дарував закониците од свадбата, значи кумови, старосватови и девер. Секаде е различно, некаде знам се даруваат сите присутни :-/

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Happy^_^ » 30 Jun 2014, 20:25

Мерид а тоа по велешки или св.николски? Мм 3 пати бил девер, никој не го дарувал ни јас старосватица што бев :) а и на крштевки неколку што сум одела се распрашав не ги даруваат кумовите :))

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Sashka » 30 Jun 2014, 21:34

Јас колку што знам, по Велешки (smile) , се даруваат кумовите. Се распрашував што како, бидејќи и нас не чека за 1 месец тоа. Другите немам намера да ги дарувам, не е свадба туку крштевка (tongue)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by Радост » 01 Jul 2014, 01:18

Ние правевме крштевка одма по молитвата на 40 дена зошто не можев да си дозволам пред 40 да не бидам јас. Премногу плачеше од грчевите и тешко некој да ја смиреше. Само што ја земав молитвата во неделата бевме во црква најблиските и ручек дома. До душа беше порачана скара не спремав ништо јас ама беше зимо за да одиме во кафана со таква размазена принцеза.

За мене кршетевката беше многу голем ден ама во црквата, се повеќе од тоа ми е фрлање пари непотребно. Ама тоа сум јас. :)Ја дарував само кумата ( не е мажена ) и татко и.

Чинот на крштевањето е за бебето за да се стави во мир пред Бога, за останатото правете колку ви дозволуваат финансиите и не се потресувајте многу, тоа се најблиски луѓе и не би требало некој преку поклоните да ве гледа.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by ripcence » 01 Jul 2014, 16:23

Честито крштевање Радост, вечно да и е името на другарчето (love5) (a2)
Ние планираме после одмор-здравје, а за дарување и јас само кумата и децата на кумата, така било со првите две, така и сега.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by maried » 01 Jul 2014, 16:41

Незнам дали е по велешки, така си одлучив јас :-D Здравје за второ ќе ги дарувам само кумовите ;-)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Околу крштевката :)

Post by sweety » 01 Jul 2014, 16:42

Пред три години кога бевме на крштевка кај мојата кума дете ги даруваше сите а имаше околу 100 гости ,исто и на други две кршетвки што сум била кај внуки од братучеди исто ги даруваа сите

Одговори

Return to “Разно за децата”