Клистирање

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Клистирање

Post by Emilija85 » 26 Nov 2018, 13:15

Поради тоа што многу долг период имам проблем со столицата, а во мојата фамилија се појави рак на дебело црево и тоа на неколку блиски роднини, се заинтересирав за овој начин на прочистување. Не знам дали кај нас може да се најде таа опрема за клистирање и дали случајно некој го правел ова? Најдов едно видео на Youtube во кое многу убаво објаснува за целата постапка, штета што не можам да го прикачам овде.

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Клистирање

Post by Emilija85 » 28 Nov 2018, 10:17

На оваа тема многу се пишува по српски и други странски форуми, читав нешто, мислам дека е безопасно, а иригаторот го има во некои аптеки на Зегин.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Клистирање

Post by Debora » 03 Dec 2018, 11:42

Емилија многу интересна тема. И јас имам читано многу дека клистирањето е многу корисно, особено за детоксификација. Мислам дека некои користат и кафе... Ако некој има искуство нека сподели. (kup)

Одговори

Return to “Здравје - општо”