Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат нос

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат нос

Post by Petra » 15 Dec 2012, 13:37

Кога ќе настинеме не мора веднаш да одиме на лекар. Има многу природни рецепти кои ќе ни помогнат против настинката.
Можеме да споделиме како се бориме против настинката на природен начин. Има многу таканаречени бабини рецепти што побрзо и поефикасно ќе ја излечат настинката.
Деновиве настинав и кашлам. Пијам чај од босилек, си правам нишесте и денес веќе сум значително подобро. Моментално си варам чај од кромид, исто кромидот е моќно оружје против кашлицата. Еве го рецептот:
Чај од кромид
Потребни се три главици кромид (средна големина). Кромидот сосе лушпата прво добро се плакне, а потоа секоја главичка се сече на 4 еднакви дела. Во литар вода се вари сè додека една третина од водата не испари. Потоа, кромидот се отстранува од течноста и чајот е готов. Се пие во текот на целиот ден, и не мора да е врел.
Ако некому премногу му пречи вкусот, добра замена е и чајот што се прави само од лушпи на кромид. За ова се потребни една шепа лушпи од кромид, кои се варат во половина литар вода, 10 минути. Се цеди и се пие како и секој друг чај, неколку пати на ден.
Уште го немам пробано, не ми изгледа вкусен. (smile) Знаејќи се себе си, мислам дека ќе нема пороблем да го пијам. (laugh1) Ќе дадам извештај. (thumbsup)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат

Post by Petra » 15 Dec 2012, 15:04

За вкусот на чајот. (smile) Искрено очекував понепријатен да биде, ама се пие. Нормално на кромид има вкус, но не е така лош како за прв пат што го пијам и не сум навикната. Поради тоа што максимално ги избегнувам апчињата, иако се полесна варијанта, супер е. (thumbsup) (joy) За ефектот покасно на рапорт. (thumbup)

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат

Post by Fiona » 15 Dec 2012, 15:07

Одлична тема Петра (thumbsup)
ајде кој има домашни рецепти нека пишува, многу ќе ни користи за периодов

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат

Post by saska075 » 15 Dec 2012, 18:25

Jas za crveno i bolno grlo i suva kaslica pravam oblogi i za 1-2 dena mi zaminuva.
Priprema:

Edno peskirce go natopuvame so zagreana rakija i potoa dodavame melen biber vrz peskirceto so rakija.
Go stavame peskirceto okolu vratot go vitkame ubavo, i go cuvame okolu 2 saata. Dobar starinski recept e ova, i dosta korisen.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат

Post by Petra » 16 Dec 2012, 01:13

Ова го имам пробано еднаш, има ефект. Тогаш грлото ме болеше ептен многу, навечер не спиев од болки. Во тој период често ме болеше, ќе примам терапија, ќе помине тогаш за тогаш и пак одново, додека се открие дека е стрептокока. А грлото во многу лоша состојба, рани ми викаа дури. Овој лек ги намали болките.
Сашка 075 а се знае ли точно колку треба да се стави бибер. Не знам дали тогаш ставив повеќе, мене многу ме печеше, и го држев цела ноќ. Трпев оти инаку не се поднесуваше болката. (smile)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат

Post by saska075 » 16 Dec 2012, 09:21

Jas biber stavam otprilika kolku pola malo lazice. Nema steta ako stavis poveke biber, i mene mnogu me pecese,toa e od biberot. Jas izgleda posle ce treba da stavam obloga. Kaslicava ne pominuva so Septolete i Ospen.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат

Post by Petra » 16 Dec 2012, 13:22

Благодарам Сашка. (a2) Мене од погорниве рецепти мнгогу ми е подобро. Планирам да си ставам и ваква облога денес и да ја дотепам кашлицата. (smile)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат

Post by Nadja » 11 Feb 2013, 16:46

Za crveno grlo pomaga isceden limon ili gargara so caj od kamilica.

majaatan
Член
Член
Мислења: 176
Придружен: 02 Nov 2012, 23:23
Location: Скопје
Му се допанале: 56 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат

Post by majaatan » 16 Jul 2013, 12:05

вака сега, ова моево наполни 3 месеци, ама некако ми подкашлува, ама не како да е болно туку како сува кашлица, поготово кога ќе се разбуди и ќе се закашла или ќе си правиме муабет и после некое време ќе се закашла...вака некои други симптоми нема, па се мислам да не му е сув воздухот или треба да се интервенира некако?

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Природно против настинката: кашлица, црвено грло, затнат

Post by Nadja » 16 Jul 2013, 13:26

majaatan wrote:вака сега, ова моево наполни 3 месеци, ама некако ми подкашлува, ама не како да е болно туку како сува кашлица, поготово кога ќе се разбуди и ќе се закашла или ќе си правиме муабет и после некое време ќе се закашла...вака некои други симптоми нема, па се мислам да не му е сув воздухот или треба да се интервенира некако?
Најверојатно тоа е од сув воздух. Треба да му давате повеќе течности.

Одговори

Return to “Здравје - општо”