Природни лекови против бронхитис

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11040
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5832 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Природни лекови против бронхитис

Post by Debora » 27 Jan 2013, 16:03

Случајно ги најдов овие природни средства, допишувајте што знаете. (smile) Мислам дека може да бидат многу корисни во борбата со бронхит.

Турмерик - куркума:
Еден од најчестите и ефикасни домашни лекови против бронхитис е употребата на турмерична пудра во прав. Половина лажичка од овој прав треба да се промеша со половина шолја млеко и да се конзумира два до три пати на ден. Најдобро делува кога се зема на празен стомак.

Ѓумбир:
Друг ефикасен лек за бронхитис е смеса од составување на половина лажичка прав од ѓумбир, црн пипер и детелина, трипати дневно. Може да се зема со мед или како додаток во чај. Смесата од овие три состојки има исто така антипуретични квалитети и е ефикасна во намалувањето на треската која е пропратена кај бронхитисот. Исто така, го тонизира метаболизмот на пациентот. accompanying bronchitis. It also tones up the metabolism of the patient.

Кромид:
Кромидот со векови се употребува како лек против бронхитис. Се верува дека поседува карактеристики на искашлување. Тој ја наводенува флегмата и спречува понатамошно формирање флегма. Една кафена лажилка од свеж сок од кромид, прво наутро, е мошне корисно кај ваквите појави..

Спанаќ:
Педесет грама од свежќи листови спанаќ и 250мл вода треба да се промеша со грст амониум хлорид и една кафена лажичка мед. Оваа смеса е ефикасено средство за искашлување во третманот за бронхитис.

Семе од сусам:
Смеса од една кафена лажичка на семе од сусам, промешано со една кафена лажичка ленено семе, грст сол и една кафена лажичка мед, може да се зема еднаш навечер за задоволителни резултати кај бронхитис. Половина кафена лажичка на суво семе сомелено во прав, може да се дава, и промеша со две кафени лажички вода, двапати дневно. Наизменично, екстракт од ваква смеса може да се зема половина лажичка двапати дневно.

Бадем:
Емулзија од бадеми е корисна кај бронхиални заболувања, вклучувајќи го и бронхитисот. Се подготвува со создавање на прав од седум семиња од бадем и се промешува со шолја сок од портокал или лимон. Оваа емузлија треба да се зема двапати дневно навечер.

Цикорија:
Цикроија или ендивија е ефикасен домашен лек за бронхитис. Пудрата од сувиот корен на ова растение треба да се зема во дози од половина кафена лажичка промешана со една кафена лажичка мед три пати на ден. Ваквиот лек е одличен за искашлување кај хроничниот бронхитис.

Ленено семе:
Врела облога од ленено семе (алси) треба да се стави на предниот и задниот дел од градите. Ваквата облога се подготвува со промешување на една шолја на шеснаесет кафени лажички од ова семе со количина топла вода, која е доволна за да ги претвори во водена маса. Ваквата облога се става внимателно. Исто така, може да промачкате врз градите со терпентин.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Природни лекови против бронхитис

Post by carina » 28 Jan 2013, 19:42

еве да пишам еден природен лек кој го користеле нашите баби-

-1 јаболко-се сече на 4 дела,цело со кора
-1 поголема главица кромид,со лушпа,исто се сече
-500мл вода
сето ова се вари додека не се намали водата за половина,се цеди и се пие една ваква доза на ден.не мора одеднаш,може на 2-3 пати

buci12345678
Редовен член
Редовен член
Мислења: 293
Придружен: 04 Nov 2013, 14:25
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 231 пати

Re: Природни лекови против бронхитис

Post by buci12345678 » 02 Apr 2014, 13:43

девојки ова го најдов сега на нет
http://boza.mk/2014/chudotvoren-melem-p ... en-recept/

Одговори

Return to “Здравје - општо”