АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Post by belomorka » 27 Jun 2013, 20:29

еве ја отварам темава, бидејки верувам во алтернативната медицина, секој кој има искуство кој пробал некој лек или слушнал за некој лек, без разлика дали е за карцином, алергии, имфекции бактерии, нека го напише тука. јас читав дека телото се исцелува ако на изгејсонце и на зајдисонце по 10 секунди се гледа директно во сонцето без наочари за сонце и да газиш бос на сува повшина, секој ден се зголемува по една секудна се додека не се дојде до 30 минути. имаше на ТВ еден човек од индија од 1990 година освен ос сонцето и еднаш во месецот што пие вода со ништо друго не се храни. ова малку ми лич на научна фантаскита ама еве колку да ја почнам темава да напишам нешто интересно.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Post by carina » 27 Jun 2013, 20:37

тоа го советуваше и др.слаѓана велков,редовно ја следам на фб.има многу совети за користење на жива храна во исхраната,дури и лечење на некои болести со менување на начинот на исхрана.баш пишуваше еден човек кој имал диабет и за 40 дена без терапија само со јадење на жива храна го регулирал шекерот.кога ке имам повеке време ке пренесам некои од нејзините совети

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Post by kit-kat » 27 Jun 2013, 20:48

Кога има човек мака и за сламка ќе се фати.
Инаку верувам во алтернативна медицина.Убава тема за размена на искуства.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Post by Debora » 27 Jun 2013, 21:41

Верувам дека здравата природна, непроцесирана исхрана може да направи огромна промена за здравјето, избегнувањето на ГМО, адитиви, пестициди итн е клучно за здрав организам.
Постот е исто така силно оружје за подобрување на здравјето.
Верувам дека тревките имаат голема исцелителна моќ, дека храната може да биде лек. Отворив тема за куркума (ме воодушеви брзото и силно дејство). Кога се работи за Квини гледам секогаш ако може да поминеме со некоја тревка и да избегнеме поагресивни третмани (се разбира некогаш ја користиме и конвенционалната медицина, си има свое место). Колоидното сребро се има покажано како силен антибиотик (само да е квалитетно), не верувам во чири бу чири ба, ама во природна медицина да!
За подобрување на имунитет и против проблеми со стомакот е одличен колострумот.
Капсули од брусница се одлични против уринарни инфекции. Исто така и чај од листови од малина.
Квалитетни пробиотици се исклучително важни не само за стомакот, туку за целиот организам. Како што кажуваат 70-80% од имунитетот се наоѓа во стомакот, кога стомакот е оштетен организмот е многу поподложен на заболувања.
За третман против рак имам читано дека има многу алтернативни решенија, едно што ми остави голем впчаток беше лекување на ракот со кислород, италијански лекар тврди дека канцерот е габично заболување и има постигнато успех со лекување со кислород

HQuODiMlUsc

ri-C8VvF3Rs

Овој сајт е многу богат со искуства од алтернативна медицина http://www.earthclinic.com/ , често пати чепкам таму...

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Post by belomorka » 27 Jun 2013, 22:49

незнам дали смеам овде да пишувам. ме интересира дали некој слушнал за треварката Лиле од Велес. сестрами ми рече дека читала во весник а и на ТВ гледала некоја емисија дека многу им помагала на луѓето со тревки поточно некој капки или нака нешто. сестрами викаше ајде да одиме кај неа, па си реков некој да не чул за неа.

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Post by bubace » 28 Jun 2013, 02:39

Беломорка јас имам слушнато за женава,но не од мој директен пример. Моја многу блиска колешка кажуваше дека нејзината сваќа имала рак (мислам на бели дробови) и после сите обиди со класичнава медицина ја однесоа кај Лиле од Велес (прочитале во весник за неа). После извесно време се пофали дека веќе нема ништо од ракот, женава била чудо. Ми рече да запишам нејзин телефон (за недај боже) па еве сега ги најдов тел. во мобилниов. Незнам дали смеам тука да ги објавам,ако има некој проблем и во лп ќе ти пратам
043 239 019
070 333 422
Мое мислење е дека вреди да се проба. Сепак природата за секоја болест има измислено и лек, па има луѓе кои знаат тоа и да го применат.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Post by belomorka » 28 Jun 2013, 07:03

фала мила најмногу. се надевам дека не е проблем што се тука запишани бидејки на секој може да му помогнат, и на кока и на саншајн и на сите на кој им треба помош. јас дека имала и некој чаеви и капки и за стерилитет. дајбоже да помогне за мајками па одма на сите ке ви пишам. од овие лекови природни мислам дека зијан нема.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Post by Debora » 28 Jun 2013, 09:48

Не е проблем да стојат информациите за траварката, може ќе помогнат некому. Јас уште вчера го видов постот, ама не пишав оти немам информации.
Ако сакате или ако сметате дека е корисно ставете линкови и повеќе информации и за тој отров од шкорпија, газија... клиниката во Тирана... се што сметате дека ќе помогне некому.

(бајачи и сл. надрилекари ...не промовираме, ама ова се лекови, во случајов природни (smile) )

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Post by Petra » 28 Jun 2013, 22:33

Nekade imam procitano " KOMBUHA UBIEC NA RAKOT ". Kombuhata go zgolemuva imunitetot na organizmot.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: АЛТЕРНАТИВНА МЕДИЦИНА

Post by belomorka » 29 Jun 2013, 08:39

јас имам прочитано за лечење со сода бикарбона, бидејки ракот живее во киселост, а содата ја убива киселината.
кока мила ти мислам напиша дека си комуницирала во клиниката по меил за лекот од отров од шкорпија?! а каде ти рекоа дека може да се набави?!

Одговори

Return to “Здравје - општо”