Скршен живин термометар

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Скршен живин термометар

Post by davidkjara » 09 Jul 2013, 14:42

Neznaev kade da pisam znaci hitnooo mi treba pomos i odgovor preeska mi se ksrsi toplomer zivin vo spalnata znaci tamu mi e i krevetceto na Mila i alistata nejzini e sega nemase nikakov dopir do nea mi pukna na parketot maz mi go viknav on sobra so hartivce pa so pravosmukalka greska otvoriv dase luftira ama doktorkta mi rece Mila vo taa soba 2,3 dena da ne spie nekako mi e premnogu zar neli ako se e sobrano i izluftirano e vo red tamu da spieme i zar tolu e otrovna zivata vo toplomerite ve molam pomos i nekoj so slicno iskustvo pozdravce

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Скршен живин термометар

Post by Sashka » 09 Jul 2013, 14:57

Еве што најдов ДавидКјара, чекори што треба да се превземат :
☞1. Евакуирање на областа
Отстранете ги сите од областа која е контаминирана и затворете ја вратата. Исклучете го внатрешниот вентилаципнен систем за да се избегне распрпстранување на живина пареа низ објектот.
☞2. Ставање маска за лице
Со цел да се спречи дишењето на живина пареа, носете заштитна маска за лице.
☞3. Облекување стари алишта
Преоблечете се во стари алишта и чевли, кпо ќе можат да бидат фрлени
ако тие се загадат.
☞4. Отстранување на накитот
Отстранете гп целиот накит од прстите и рацете, за да спречите живата да се комбинира со скапоцените метални предмети.
☞5. Носење ракавици
Ставете гумени ракавици или латекс ракавици. Ако има било какви
искршени парчиња од стакло или остри предмети, соберете ги внимателно. Ставете ги сите скршени предмети на хартијата. Свиткајте ја и ставете ја во кеса која може убаво да се затвори (пластична кеса со врвка). Врзете ја кесата и обележете ја дека содржи предмети загадени со жива.
☞6. Идентификување на површината
Дрво, линолеум, плочки и други површини, можат лесно да се исчистат. Килим, завеси, тапацир или други слични површини не можат. Овие елементи треба да се фрлат во согласност со методот истакнат подплу. (За теписи,само загадениот дел треба да се исече и отстрани)
☞7. Наоѓање на зрнцата жива
Лоцирајте ги сите метални зрнца, потоа внимателно употребете картон за да ги соберете. Користете бавни и сигурни движења за да се спречи случајно
ширење на живата. Малите и тешко видливи зрнца може да се најдат со ламба: држете ја ниско вп близина на подот во затемнета соба и барајте дополнителни блескави зрнца на жива кои може да се залепени на површината или да се собрани во малите пукнатини на површината. Живата може да се движи низ изненадувачки долги патеки на тврди и рамни површини: не заборавајте внимателно да ја испитате целата
соба.
☞8. Користете капалка за очи и леплива лента
Користете капалка или шприц (без игла) за да ги соберете зрнцата од жива.
Полека и внимателно пренесете ја живата во еден некршлив пластичен сад со
херметички капак. Ставете го садот во кеса. Обележете ја кесата дека содржи елементи контаминирани со жива.
Откако ќе се птстранат погплемите зрна, користете леплива лента за да ги
соберете тешко видливите зрнца. Сулфур во прав или цинк ја обпјува живата потемна при што и помалите зрнца можат да се видат. Бидете внимателни да не го вдишете правот, бидејќи може да биде слабо птрпвен.
☞9. Непрппустлива вреќа
Ставете ги сите материјали кои се користат во текот на расчистувањето, вклучувајќи ги и ракавиците, во непрппустливи пластична кеса или сад.
Залепете ја и означете ја.
☞10. Депонирање
Контактирајте го Управителот на најблиската болница за безбедно одложување на отпадот загаден со жива.
☞11. Надвпрешна вентилација
Чувајте ја загадената област вентилирана од надвпр (со отворени прозорци) најмалку 24 часа по своето успешно расчистување.
Ако се јави некоја реакција, консултирајте се веднаш со медицинскп лице.

Ова сигурно е за посебна тема (smile)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Скршен живин термометар

Post by davidkjara » 09 Jul 2013, 15:26

Fala mnogu Sashka samo neznam zosto vikaat na bebe so zivin termometar najubavo se meri a tolku opasen sto ako se skrsi koga mu e vo gazeto ili pod miska lele nesakam da pomislam posle kupuvam nekoj digitalen (sonic)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Скршен живин термометар

Post by kit-kat » 10 Jul 2013, 08:55

Леле се запрепастив (scared) Не знаев дека е толку штетна.Сега ме јаде црв што кога останав бремена овој пат и бидејки имав тем. редовно си мерев, па една вечер ми се скрши топлометарот во спална.
Јас само ја собрав живата и усисав со правосмукалката.
Другиот ден зачистив со водена крпа.Не знам дали беше првите недели или веќе 2месец.
Сега си се обвинувам откако го прочитав ова (scared) Можеби јас сум крива за спонтаниот (cry1)
А сега да ве прашам кои се симптоми на труење со жива?Што се последиците?

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Скршен живин термометар

Post by davidkjara » 10 Jul 2013, 09:07

metalen vkus ,nedovolno mokrenje,krvava stolica i sto ne verojatnosta e mnogu mala od skrsen toplomer nesto da se sluci osven ako se goltne Kit Kat nemoj da se obvinuvas ne e tvoja vina ednostavno taka trebalo da bide za zal (a2) Mene doktorkava mi rece 3 dena da ne spie Mila vo sobata deka zivata isparuvala na sobna temperatura e sega ne mi e jasno zivata e metal zar isparuva offffff lele maki mozokov mi zovre Mila pile na mama spie vo kolickata vo druga soba pa samo se trtka neznam nekoj ako ima soznanie dali zivata isparuva eve cepkam po net nemozam da najdam nisto aj nekoj ako najde nesto neka pise (scratch)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Скршен живин термометар

Post by kit-kat » 10 Jul 2013, 09:19

До сега барав на нет.Секаде пишува дека животниот термометар содржи малку жива која не е доволна за контаминација на лице.
На еден хрватски сајт читав дека после кршење да се собере живата на хартија и да се стутка и фрли по можност во болнички контињер заради загадување на околината и водата.
Малку ми олесна,а од симптомиве немав ништо ни јас ни мм нити пак синко кој за среќа не спие во спалната со нас (smile)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Скршен живин термометар

Post by Winit » 10 Jul 2013, 09:31

Kolicestvoto na ziva vo toplomer e zanemarlivo malo, toa isparuvanje nemoze da predizvika nikakva steta bidejki em e kolicinata mala, em obisno ke go soberes dodeka ispari. Bi bilo stetno samo ako direktno se progolta, sto e logicno.
Davidkjara, nemoj da se plasis voopsto, samo soberija zivata vo hartija, ako epten ti e sube neka ne spie malata vo sobata ama mislam deka nema potreba. I mene mi se skrsile nekolku toplomeri, no nikogas ne i rekol doktor da ne spieme vo taa soba, navistina toa e mnogu mala kolicina. I smetam deka pokraj se, ziviniot toplomer e sepak najsiguren za merenje.
Predupreduvanjata i merkite sto bea pogore se tocni no se odnesuvaat samo na pogolemi kolicestva na ziva.
Kako i da e, ne e tolku strasno, uzivaj! (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Скршен живин термометар

Post by Debora » 10 Jul 2013, 10:22

Кога мерев базална не знам колку термометри искршив. Само ќе ја соберев живата и со правосмукалка ќе поминев и готово. Се разбира дека не треба да се голте од неа или да се фаќа со раце... ама па не е толку страшно да се крши еден термометар мислам. (smile)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Скршен живин термометар

Post by davidkjara » 10 Jul 2013, 10:46

Fala mnogu na odgovorite me smirivte ete jas za prevencija so Mila spieme vo drugata soba vo spalanata ostavivme se otvoreno od vcera da se luftira ev uste denes neka bide taka pa od utre pak ke si spieme tamu em jas panicar pa kako se sluci i mojava doktorka ista e ko mene (whistle) (laugh1) preventivno 3 dena da se luftira pa ete ke se luftira ama mnogu me smirivte sto bi ravele bez vas devojki (kup) (a2)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Скршен живин термометар

Post by Petra » 11 Jul 2013, 15:50

Лелеее јас незнам колку живини термометри имам искршено. (laugh1) :ymblushing: :ymblushing: :ymblushing: Кога беше мала ќерка ми, тогаш мислам најмногу. Ќе го тресам и отиде. :ymblushing: Јас не се ни сеќавам дека сум ја собирала живата, по подот се губеше. Обавезно со правосмукалка ќе соберев и толку.
Давидкјара, да не ти биде мисла, можете да преспиете два-три дена во друга соба, инаку мислам дека не е сташно од скршен термометар. Само да не се голтне. (smile)

Одговори

Return to “Здравје - општо”