Индекс на телесна маса (BMI)

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Индекс на телесна маса (BMI)

Post by Debora » 16 Jan 2010, 12:19

Индексот на телесна маса го покажува односот на висината и тежината и може на некој начин да укаже на здравствените ризици од прекумерна тежина.
Со едноставно внесување на тежината и височината, калкулаторот го пресметува индексот. Калкулатор за пресметка на индексот на телесна маса (BMI)
Уште сум во зелената област, ама накај горната граница. Денес треба да добијам фитнес топка и надевам дека малку ке се симнам. (thumbsup)

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: Индекс на телесна маса (BMI)

Post by anja » 25 Feb 2010, 14:00

Ауууу
Ова точно е? Мене ми излезе 17,24. Значи треба да се поправам 4 кила.
Е сега прашање е дали е можно заради ова да не можам да останам бремена.
Сега се замислив... (confus)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Индекс на телесна маса (BMI)

Post by Debora » 25 Feb 2010, 14:16

Понекогаш кога во телото нема доволно масти доаѓа до нарушување на хормоните и изостанување на менструацијата. Тоа често се забележува кај некои професионални спортистки или анорексични девојки. Е сега за тие 4 кила не знам. Мислам дека ако имаш редовен циклус не би требало да има проблем.

Одговори

Return to “Здравје - општо”