КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Ninushka » 14 Mar 2014, 08:53

Вака да разјасниме прво нешто. Мајка ти пример ослабела од таа 15 кг, а сестра ми ослабе 10 за месец. Значи мора да ни е јасно една работа-различен организам различно реагира. Јас тие диети што ги давам на луѓе кои никогаш не држеле диета или пак држеле а се вратиле пак у нивно нормално јадење-јас од тие се дебелеам пример. Зошто? Зошто се зависи на колку храна ти е навикнат стомакот...се зависи од градбата на телото и за мене НАЈБИТНО за да составам индивидуална диета ми било-како човекот се изхранувал последните 3 месеци. (a2) Ако треба нешто тука сум.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Crnokosaa » 14 Mar 2014, 12:05

Ninuske kazi jas sto da pravam. Nemozam da cekam meseci mene nervnoto ke me fati taka, i pak ke rasipam se :)) Imam stomak od poroduvanjeto i malku sakam vo nozete da oslabam. Stomace si imav i porano ama sega epten mi se vrati od jadenje gluposti i blago mnogu. Barem 6/7kg da oslabam , daj mi nekoj sovet , znaci jadam ednas , dva pati na den, mnogu leb jadam i blago od ko sum porodena . Nemozam da docekam jas , zatoa daj kazi nesto sto bi imalo dobar rezultat barem za mesec dena . :)) Mnogu baram znam :)) :))

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Ninushka » 14 Mar 2014, 12:58

чеј сеа ти сакаш за летоска или за месец дена (rolll)
пиши ми меил со тежина висина и години да можам да те составам викендов (rolll)

mama2
Член
Член
Мислења: 180
Придружен: 17 Dec 2013, 13:39
Location: Битола
Му се допанале: 163 пати
Им се допаднал: 92 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by mama2 » 14 Mar 2014, 15:12

Јас ја држев диетата со домати и брокули пред две години и имаше резултати, ослабев 3 кг. за една недела(иако пишуваше дека се губат 5кг.) .Планирав и сега да ја направам ама некако ич не ми оди.Си сакам јас да си каснам се што ќе видам и ќе намислам. (thumbup) (cl) А според она индексот на телесна тежина веќе сум на горна граница на нормала,ама и ми смета тежината.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Crnokosaa » 14 Mar 2014, 18:40

Nemozam da ti pratam email neznam.zosto. Visina 1.62 tezina 64 a imam 22 god.
Sakam da oslabam pobrzo zatoa vikam nesakam meseci da cekam, barem za eden mesec da vidam dobar rezultat , Zatoa kazuvaj dobra dieta I da oslabuvam sho e mozno pobrzo. Jas se otkazuvam zasto mnogu vreme cekanje me nervira , a da oslabam za brzo vreme posle mozam jadenjeto da go svedam na pozdrava hrana I poveke mali obroci dnevno kako sho treba, ama nervoza me fakja zasto nemozam da oslabam I se razocaruvam I pak jadam, A znam za dosta koga ke dojdam do posakuvanata tezina. Barem 6)7 kg da oslabam, znaci prvo osnovno stomakot I nozete :))

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Ninushka » 14 Mar 2014, 18:51

Вака, верувам дека немаш време за спорт а најздрава и без враќање на килограмите опција ти е-немешање на јх, про и скроб. Тоа у принцип би му дошло вака-еден ден протеински, друг ден јаглехидратен, трет ден скробен. за сето тоа време јадеш и многу салата (да не дојде до фаќање киселини и сл). А ако апла сакаш да запнеш а како што гледам сакаш (rolll) ондак терај 4 дена протеински 5иот ден јаглехидрати.
Сега што значи второво да ти подобјаснам.
Во протеински денови се јаде многу зелена салата. Тоа мораш да го запамтиш. Значи марула и зелка никако да не пропуштиш, посебно дека доиш.
Од протеини јадеш пилешко месо (печено, варено), туна (туна салата најубаво), риба (печена или на жар), белки од јајца. Сетоа тоа во неограничени количини.
Додека пак кај јаглехидратите сме малце ограничени со количините.
Ке си поделиш на неколку оброка најубаво прости јаглехидрати за да имаш количински повеке храна.
Тука спаѓаат ориз, овес, (не житарици туку чист овес растворен во чај), грав, компир...

Кризите за благо се преживуваат со тоа што во протеински денови може да си иматиш белки од јајца со НАТРЕН и степ сок во него или во јх ден со варен ориз со НАТРЕН и цимет или какао. Ништо друго благо освен НАТРЕН И СТЕП сок не смееш. Ова правилно е спортска диета која со вежбање доведува до совршено тело но бидејки не вежбаш не можам точно да ти одредам во грамови за јх денови колку да внесеш, како и да е не смееш да претеруваш (пр не повеке од 200 гр ориз во тој ден).

Газирано СМЕЕШ но само кока кола зиро или пепси макс.
Алкохол заборави овошје заборави.
Со ова за 1 месец сигурно и повеке од 7 кг ке симнеш.


НАПОМЕНА-Сепак ова е СТРИКТНО за твоето тело, земено во предвид висина тежина години , тазе породена и најбитното-тоа што имаш јадено периодов. Така да на туѓо тело не знам како би реагирало.
(smile)

NadicaG

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by NadicaG » 14 Mar 2014, 20:22

ништо од мојве диети....но немам многу време да јадам,па искрено сум ослабела некој кг (smile) иако треба уште многу,но најмногу го сакам оваквото губење на кг кога не планираш (smile)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Ninushka » 15 Mar 2014, 10:57

Нели (rolll) И мене баш тоа ми се случува периодов ама некако и не се радувам. Не знам зошто, воопшто не се замарам со тежината (confus)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by mamigabi » 15 Mar 2014, 13:40

Еве и јас да се запишам во клубот. Потребно ми е барем 5 кила да ослабам, не сум многу дебела ама не сум ни слаба како што бев, претерано бев слаба, 50 кила, а сега сум катастрофа. Не сакам да бидам како што бев но стомакот ми остана од породувањето. Кога ќе почнам со диета пишувам, никако да се решам само лапам (rolll)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by mamigabi » 02 May 2014, 10:36

Јас да одговорам во клубов, ете изгубив 15 килограми, не држев диета, јадев нормално, немам стомак само користам антицелулитен крем од Авон најновиот, старата облека пак си ја носам. Јас ослабев од премногу активност со бебушот и секојдневните обврски што сама ги обавувам, и често не вечерав за овие месеци бидејќи едвај чекав да заспие синчето па да си го одморам телото. Ете ја мојата диета (laugh1) (laugh1) (laugh1)

Одговори

Return to “Здравје - општо”