КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Emilija85 » 21 Nov 2014, 11:13

Happiness, диетава не е тешка да се држи воопшто, само времетраењето 90 дена може да звучи страшно на почеток, но кога ќе започнеш толку се навикнуваш што веќе не ни броиш (smile) Ако се држиме точно по правилата без многу прекршоци многу се слабее, првиот пат кога ја држев знаев да заменам ден, обично за некои пригоди кој и да е ден си го менував во протеински и така иако нешто додавав нешто одзимав, ослабнав доста. И не ги вратив кг се до бременоста што не беше некој долг период но не се враќат лесно кг бидејќи тој начин на јадење полсе 90 дена ти останува навика.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by happiness » 21 Nov 2014, 12:52

A da prasam ovaj ovoshen den mozam da si grickam jatkasto ovoshje ne soleno? (rolll)
Na juznive ovoshki ic ne sum meraklija pa vo plan sum da si ispecam tikva i kosteni vareni (brows)
I samo uste da prasam zitarkite i gravceto kaj spagaat vo proteini ili skroben den (rolll)
Inaku pojadokot mi beshe1 banana 3 lajci musli 1 lajca cia
Rucek i vecera pilesko vareno so kurkuma kineska zelka i kocka supa pileshka so morkov i gumbir
Malku imam smeneto za pojadok moram da kasnam musli ili zitarki S mnogu saka da go krla mama so saati pa moram da imam energija i pijam po edno neskafe

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Emilija85 » 21 Nov 2014, 13:29

Околу овие правила ако има некој друг да ни помогне, јаткасто овошје можеш, но за костените и тиквата не сум баш сигурна, за костените би ги препорачала во скробен ден а тиквата во ЈХ, гравот е во скроб, а за муслите и за житарките не знам не ги јадев во диетава, но бидејќи имаш мало бебе не знам што да ти кажам ајде некој поискусен!

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by happiness » 21 Nov 2014, 16:30

bas sega uspeav da razgledam tikva i kosteni imat golem procent na skrob znaci skroben den
ama mislam deka ke gi upotrebuvam vo ovoshen den dokolku imam pad na energija (jmp)
krusi si sakam kalinka taka-taka jabolko jadam deka e zdravo i toa so sila banana samo vo zitarki i tolku od ovoshje na zima (ner)
a letnite si gi sakam najmnogu (drool) bas ke pobaram kompot nekoj bez sekeri za ovosen den (brows)
ke teram 2 nedeli pa ako ima rezultat ke prolzam ako ne ke moram da najdam vreme za vezbanje (scared)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by anabejbi » 22 Nov 2014, 03:09

Мислам дека е крајно време и јас да ви се приклучам во клубот (smile). Немам многу време за вежбање па барем со исхраната да повнимавам малку.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by happiness » 25 Nov 2014, 19:41

emilija85 kako odi cure so dietata? (brows)
jas odvaj nekako go isterav vitaminskiot i gledam 2 kg pomalku 5tiot den (part)
ama pak sum nastinala epten pijam klindamicin od vcera i denes si kasnav malku poke pred kapsulata (drool)
a bashka i sinko mi e bolen po 2 pati go nosam na inhalacii i po celi noki so nego vrace od soba v soba pa si go prepisuvam na fizicka aktivnost (rolll)
aj daj raport zs na vakvi tormozenja mi treba motivacija da ja prodolzam (racinja)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Радост » 26 Nov 2014, 00:24

Хепинес јас колку што знам, не смееш за време на доење. Слушнав искуство од мајка што бебето убаво и напредувало, месецот кога ја држела диетата кренало само 200 грама. Диети пред минимум 6 месеци не се препорачливи. :)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by happiness » 26 Nov 2014, 07:35

Radost ne se doime dusho (cry1)
Nemav mn mleko a S lakomo si vleceshe mu davav da cica mn cesto za da imam poke mleko ama mi se vospalija mlecnite zlezdi prvo pod mishkite imav grutki tie mn bolea i posle i na gradite bash denes ( veke trgnuvam )sum na mamografija oti grutkava si rasti (scared) mlekoto samo mi sekna doev samo 2 meseci plus so dohrana
Ne e za tuka postot ama da si odgovoram i da si se pozalam polesno mi e vaka (pipi)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Emilija85 » 26 Nov 2014, 08:33

И ние викендов го пиминавме со инхалции, но сега мислам дека е подобра, инаку и јас сум на антибиотик плус пијам капсули за железото, никако да го средам, и не знам дали тоа ќе ми влијае на слабеењето, инаку не се мерам, не планирам до крај, ќе видиме крајниот резултат, а до сега добро оди само морам да отстранам една навика наместо овошје свежо насабајле јадам урми (unsure) леле многу ми се вкусни и ајде ги терам како овошје но многу се благи, денес ми е последната урма што ја изедов (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: КЛУБ ЗА ГУБЕЊЕ КИЛОГРАМИ

Post by Радост » 26 Nov 2014, 10:12

Хепинес ти ја знам маката, го поминав тоа со прекинот на доење на два месеци. :( Извини што те растажив, не бев во тек ... (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје - општо”