Убоди од инсекти

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Убоди од инсекти

Post by mihaela » 27 Apr 2010, 14:56

Го прелистав форумов но не сретнав ваква тема,па еве јас ќе ја поставам затоашто сега почнува сезоната кога сме опколени со пчели,оси,комарци,пајаци и слично.Кажете ги вашите искуства.Како да ги заштитиме децата и што да правиме ако веќе ги касне некој инсект.

Rossana
Нов член
Нов член
Мислења: 25
Придружен: 05 Apr 2010, 06:34

Re: Убоди од инсекти

Post by Rossana » 10 May 2010, 23:13

Vo slucaj na ubod od pcela ili osa:1. prvo i najbitno e da go izvadite osiloto.Poleka i bez nepotrebno pritiskanje na bolnoto mesto.
2.potoa izmite go mestoto so sapun i voda
3.led zavitkan vo krpa,platneno samivce ili slicno drzete go na mestoto od ubodot 10 min,a potoa 10 min pauza.Povtorete tolku pati kolku sto e potrebno.
4.Ako e otokot golem,dadete antihistaminski sirup(sirup za alergija-Zirtek,Letizen,Loratadin i sl) ili lokalno namackajte krema so antihistaminik(Phenergan,Synopen,Fenistil gel.
5.Vo narednite nekolku dena nabljuduvajte dali ke se pojavat znaci na infekcija na mestoto na ubodot(crvenilo,zagnojuvanje) i ako ima potreba pobarajte pomos od doktor

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Убоди од инсекти

Post by mihaela » 15 May 2010, 19:31

Убодите од комарци не се многу опасни но се прилично непријатни поради чешањето,па затоа при убод од комарец добро е местото на убодот да се истрие со коцка мраз наквасена во чај од нане а за поедноставно може да се употребат изгмечени свежи листови од нане за да немора да се прави чај (smile) Доколку немате при рака свежо нане може да се употреби вода во која е исцеден малку лимонов сок(пола лајче сок од лимон на една чаша вода).
Што се однесува пак за заштитата од инсектите обично се користат електронски апарати против инсекти кои работат на основа на ултразвук кој е нечуен за човечкото уво или пак се користат и фумигатори кои работат на струја но од нив испарува материја која ги одбива инсектите но може да има и негативни последици по здравјето ако се користат подолго.Спрејовите и кремите се исто така ефикасни, доколку сакате да се шетате во природа а несакате да го намачкате на вашето бебенце може да ставите малку на едно марамче кое ќе го прицврстите на количката во која го возите но се разбира малку подалеку од неговото лице.Но ако сакате што е можно помалку хемија околу вас тогаш може да употребите ароматични масла ,миризливи свеќи и сл.Комарците не го поднесуваат мирисот на каранфил,лаванда,анис,лимон,еукалиптус,мајчина душица.Уживајте во летните денови во природа! (thumbsup)

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Убоди од инсекти

Post by mihaela » 01 Jun 2010, 11:59

Вчера син ми го касна оса (scared) Искрено малку ме фати паника затоашто за прв пат се соочивме со таква ситуација,но за среќа поминавме добро без никакви последици,само што се изнаплака (cry1) А поминавме добро затоа што ги применивме советите од Росана и делуваат навистина.Фала Росана за советот.Ставивме мраз и само малку му отече прстето.Го намачкавме малку и со маст Phenergan за секој случај и до вечерта веќе го немаше отокот. (smile) Денеска сме супер (jmp)

Одговори

Return to “Здравје - општо”