Македонско здравство

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2600
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 617 пати

Македонско здравство

Post by Peperutka » 26 Dec 2010, 17:38

Колку сте задоволни од нашето македонско здравство,од неговите услуги и сл?

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Македонско здравство

Post by Nadja » 20 Feb 2013, 00:45

Jas voopsto ne sum zadovolna od naseto zdravstvo, odnosno od drzavnoto zdravstvo. Posebno od tie na Klinika. Katastrofa nevidena se. Za nisto ne gi biva. Do pred recisi 3 godini odev na Klinika zaradi problemi so krajnicite. Za toj period se sretnav so mnogu nezainteresirani doktori i sestri. I kako covek da odi na Klinika? Ama sto da pravi koga nema pari za privatno lekuvanje.

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Македонско здравство

Post by Matea27 » 20 Feb 2013, 12:27

Катастрофа,само тоа ке го кажам...

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Македонско здравство

Post by ripcence » 15 Aug 2013, 16:10

Катастрофа и катастрофа (ner)
Одам денес на трансфузиологија бидејки минатиот пат ми го згрешиле испитувањето, не мислев воопшто да се карам и онака немаше гужва и секако ќе ме боцнеа, ама ја слушам сестрата со мојата книшка коментира-аман од ова труднициве човек неможе кафе да се напие (ner) е збеснав, и викам оваа трудница не би дошла денес ако и го направевте вистинското испитување минатиот пат. "што сакаш да кажеш НИЕ сме згрешиле?!", да и викам, па го бараше упатот од минатиот пат и таму убаво си пишува ICT, епа ми вика ти кажа што треба да ти правиме? (tap) епа ако јас треба да ви кажам што треба да ми правите не ми треба упат, ќе бев докторка и ќе дојдев ќе ви кажев. Уште подрска ме прашува " а ти знаеш која крвна група си?!" И одговорив само, види јас знам која крвна група сум и знам зошто сум овде, од тебе ќе беше доволно само едно извинување, а бидејќи ти незнаеш зошто си овде и колку ми е важен овој тест(од него зависи иднината на ова бебче) ќе одиме понатаму па на дисциплинска ќе ти објаснат.
Премногу ме изреволтира, докторот 100пати ми се извини, ама треба ли да се заканам за да ми се извинат?
(comp)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Македонско здравство

Post by belomorka » 15 Aug 2013, 18:40

ај кажи м икако се вика сестрата ке ја кажам на директорот, по случајност го познавам, ама и тој е навоспитан, ама јас му кажувам во лице немам гајле, а за друго немам коментар бидејки ако почнам да пишувам поготово за клиника ке треба дебора да ме избрка од сајтот хахаха. само за сестрите и докторите и сиот персонал од онкологија имам пофални зборови стварно се фини. а богами и од д-р во 8- септември особено од оние на дежурство што ги имам начекано и од оние на мајками, е сега дали се фини бидејки сме со врски или навистина се такви незнам, ама за клиника одвратно. мислиш го откриле светот.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Македонско здравство

Post by ripcence » 15 Aug 2013, 22:28

Беломорка и свекрва ми е сестра во пензија од воена болница ги познава таму, ама ајде реков сега да не одам со врски(само за децава одиме со врски и ако е нешто за на хитна), си имам закажано и не чекам ред, земав и од тие листовите што се за поплаки се поднесуваат до директорот, ама сега кога се смири топката сепак не, не би му го земала парчето леб никому. Господ ме благословил со нешто свето, и резултатот е добар, мислам дека само што и се заканив и што ме виде дека ги земав листовите "и се свари гравот" (smile)
Инаку незнам како се вика-не видов ги има две, едната е со очила и виткана коса а другата е оваа помлада со црна коса, буцкаста малку.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3250
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1724 пати

Re: Македонско здравство

Post by kit-kat » 16 Aug 2013, 09:33

Фала му на Бога не сум болничава нити хипокондрик,па често не сум по доктори.
Но од болницата тука катастрофа (ner)
Од микробиологоја сум презадоволна,како и од матичниот на синко кој е приватник со лабараторија.
Од мојот матичен така-така,а од гинекологот ДА но ја користам само за упути и брисеви,другото е во Плодност од каде исто сум Презадоволна.
Но општо здравството како целина ни е катастрофа.Ако имаш вујки владика ќе те види некој,ако не че си чекаш па и ќе си умреш ако треба.КАТАСТРОФА.

Одговори

Return to “Здравје - општо”