Нега на лице

Moderator: Модератори

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Нега на лице

Post by Mimi Bella » 01 Aug 2013, 09:31

Ne sretnav tema za nega na lice zatoa ja otvaram ovaa no ako veke ima takva tema slobodno premestete go postov.
Imam problemi so mrsna koza i akni nebare sum vo pubertet.
Ako nekoja od vas ima vakov problem pisete mi kako se spravuvate.
Kakvi sapuni, kremi ili losioni k oristite za nega na liceto?
Last edited by Happy^_^ on 01 Aug 2013, 09:34, edited 1 time in total.
Reason: Го сменив насловот во кирилица

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Нега на лице

Post by Happy^_^ » 01 Aug 2013, 10:49

Јас на овој начин си го негувам лицето, бидејќи и мене ми е мрсна кожата, и навистина ми помага.

Помешајте еден пивски квасец во прав со малку јогурт и притоа внимавајте добро да се соединат состојките. Мешајте сè додека смесата не стане хомогена, а потоа нанесете ја на вашето лице. Мирувајте 15-20 минути, па добро исплакнете го лицето.
Исто така, за ослободување од мастите и истовремено освежување на лицето, можете да направите мешавина од сок од краставица и свежо исцеден лимон. Нека стои 10-15 минути, а потоа исплакнете. Сокот од краставица направете го дома. Изрендајте една краставица и со помош на газа исцедете ја течноста од неа.

Еве уште еден трик - редовно чисти го лицето со памук на кој ќе нанесеш малку чај од нане или камилица.

Наскоро планирам да испробам нешто и од подоле напишаното (smile)

Флеки од акни – доколку имате проблем со дамки односно флеки од акни на кожата на лицето или телото, добро измијте кора од лимон, врз неа нанесете малку шеќер и масирајте нежно.

За омекнување на кожата на лицето - направете лесна и брза мешавина од брашно, маслиново масло и млеко, нанесете ја на лицето и почекајте 15-20 минути, а откако ќе ја исплакнете маската, ефектите ќе бидат веднаш видливи.

Пори на лицето – порите на лицето не се пријатна глетка и можат да прераснат во вистински проблем. Затоа, неколку пати неделно, откако ќе го исчистите лицето, исцедете малку течност од свеж домат на парче памук и поминете преку целото лице. Потоа исплакнете го лицето со ладна вода која ќе помогне за затворање на порите.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Нега на лице

Post by Happy^_^ » 01 Aug 2013, 10:51

Којзнае колку лосиони и маски купував и користев и ништо не ми помагаше. Барем мене. И затоа се решив со нешто природно да го негувам лицето (smile)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Нега на лице

Post by Mimi Bella » 01 Aug 2013, 11:34

Happy, kisel jogurt taka li? Pivski kvasec sum kupuvala od apteka ama vo vid na apcinja, bi trebalo da ima i vo prav.
Obicno ne koristam kremi losioni i takvi raboti, sum citala deka krastavicata ima vlijanie vrz kozata na licetno, sega kupiv sapun na nivea od zelen caj i krastavic pa ke go vidam efektot..

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Нега на лице

Post by Happy^_^ » 01 Aug 2013, 12:12

Да, кисел а кога немам ставам и кефир :ymblushing: А за пивскиот квасец ми го дава другарка, ќе ја прашам од каде купува (smile)
Ајде испробај го сапунот па пиши дали е добар (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Нега на лице

Post by Debora » 01 Aug 2013, 12:43

Пивски квасец во прав има во маркетите, одличен е за кожата. Сега ме потсетивте, порано имав купено зелена глина во прав, ја користев како маска и исто беше многу добра за мрсна кожа.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Нега на лице

Post by Happy^_^ » 01 Aug 2013, 12:51

А има во Велес, во Жито, Туш? Зошто мене другарка од Ск ми го дава (smile)

Е сега таа пие и апчиња од пивски квасец, за да се здебели а и за лицето и помагале (витамински се) ама јас сега засега сум задоволна од маската (rolll)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Нега на лице

Post by Debora » 01 Aug 2013, 13:00

Јас од Велес купив порано, мислам од Тедико дека беше. Би требало да има и во Жито. Правот мислам дека се јадеше, ама јас го користев како маска. Има многу Б витамини, сигурно помага ако се јаде и не само за кожата. (w1)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Нега на лице

Post by Mimi Bella » 01 Aug 2013, 13:10

Debora wrote:Пивски квасец во прав има во маркетите, одличен е за кожата. Сега ме потсетивте, порано имав купено зелена глина во прав, ја користев како маска и исто беше многу добра за мрсна кожа.
A kako ja podgotvuvas zelenata glina za da ja naneses na liceto ?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Нега на лице

Post by Debora » 01 Aug 2013, 13:15

Само се меша со малку вода и готово е за нанесување. Се остава да стои на лицето неколку минути, штом ќе осетиш дека почнува да се затега кожата се мие.

Одговори

Return to “Нега и убавина”