Бричење или депилација?

Moderator: Модератори

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by Lady D » 30 May 2011, 14:59

Јас порано одев нон стоп на козметичар за депилација, се’ додека на една другарка не и’ се појавија пликови на препоните, од тоа што не го менуваат восокот. Тогаш и разбрав дека всушност тие го менувале восокот на 7 месеци. Врел го пецедувале со газа, влакната остануваат на газата и восокот е како нов спремен за употреба (scared) Демек на висока температура сите бактерии исчезнуваат и немало опасност. Ненормални (mad1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11020
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5795 пати
Им се допаднал: 3549 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by Debora » 30 May 2011, 15:21

Да, така го "прочистуваат" восокот и мене ми е ужасно тоа (scared) и не верувам дека на 70 степени - колку што го загреваат, се уништуваат сите микро организми.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by Marina » 30 May 2011, 15:36

se unistuvaat bakteriite od zestinata i nema sansi da se pojavat plikovi zaradi toa(edinstveno nikogas ako ne e smenet vosokot) edna od najdobrite drugarki mi e kozmeticarka i ima svoe studio,ona cesto go menuva vosokot ama ne posle sekoja depilacija,nikoj ne go pravi toa,bidejki nema smisla,a i kosta vreme i pari.toa masinata za topol vosok sto e ima dve posebni delovi,vo edniot vleguva iskoristeniot vosok so vlaknata i preku posebni filtri se filtrira i cistiot vosok odi vo drugiot del,od kade sto se zema za slednata depilacija.ne znam kako pravat drugite kozmeticari,ama drugarka mi na krajot na denot go prevriva uste ednas cistiot vosok i ja cisti masinata ,taka da eve 7 godini do sega nemala problemi.a edna drugarka kade i de odi i se pojavuvaat plikovi,vo nekolku studija vo sk,tuka bese ednas,so topol i laden vosok,dzabe. na dermatolog i kazaa deka bilo do korenot na vlaknoto

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by Lady D » 30 May 2011, 15:49

И мојата козметичарка си нема проблеми, работи 5 години, ама ете на другарка ми и’ се појави и докторот и’ рече дека е од депилацијата. Исто така постои опасност од пренесување на многу полови инфекции, бактерии па дури и хпв. Кожата на препоните е многу нежна, и од восокот понекогаш се лупи и кожа и се прават ранички, значи крв останува на восокот. На таков начин може да се пренесе.
Точно е дека не им се исплати на козметичарите на секоја депилација да го менуваат восокот, и не постои таков козметичар што го прави тоа, затоа што кошта и време и им ја скратува добивката на салоните. Мене тоа не ми одговара и престанав да одам. Се депилирам сама со ленти.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by JasminaJN » 30 May 2011, 16:15

Јас одам на ладна депилација- те мачка тебе и со ленти го вади восокот и ги фрла.Само за твојата кожа. Јас имам мн бел тен и мн осетлива кожа и после секоја депилација, а се депилирам со години имам страшно црвенило.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Бричење или депилација?

Post by ivana28 » 16 Dec 2011, 16:01

Дефинитивно депилација.Само пазуви со брич зашто не е препорачливо да се депилира тоа место

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by Bela » 13 Apr 2012, 21:28

За препоните ја користам кремата на Veet, а под мишки се бричам со брич, на козметичар одам само за да ми ги издепилира брковите (laugh1) , и да ми ги среди веѓите, досега не сум се депилирала на друго место, имам многу бела и осетлива кожа, и мислам дека црвенилото нема да ми помини додека сум жива (rolll) .

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by zizel » 17 May 2012, 18:41

POsle poragajov nesto se zabaviv za depiliranje na preponi i frc so bricot ednas dva pati itn i sea mi se epten tvrdi vlaknata na preponite. Ke mi preporacate li nekoi lenti koi mozam da gi kupam ili nekoj vosok??? Ama sakam sama doma da probam posto pocnav da se somnevam vo higienata na nasive kozmeticki saloni. Nekoj koj isprobal nesto moze li da mi preporacate. Thanks devojki

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by zizel » 18 May 2012, 14:55

Zenski pol daj nesto pisete iskustva. Fala

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11020
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5795 пати
Им се допаднал: 3549 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by Debora » 18 May 2012, 15:00

Жизел, додека се јават другиве поспремни на темава..., јас користам ленти за депилација на Veet и баш ми се добри. Еднаш земав едни на С буквата, да не беа Силк или така нешто (confus) , беа поефтини, ама се покажаа фрлени пари, не ги ни искористив.

Одговори

Return to “Нега и убавина”