Бричење или депилација?

Moderator: Модератори

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by kit-kat » 08 Jul 2013, 21:54

Белла и јас скоро 10 години го користам philips депилатор,со мраз за намалување на болката.
Го земав од free shop,но ти викам пред 10 години и сеуште ми трае.пу пу да не го урочам.

А Лејла за ова прв пат слушам,баш фала што сподели.Јас редовно се депилирав бремена (confus)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by Lejla7 » 09 Jul 2013, 10:07

Ама Кит Кет, јас не знам дали е ова точно. Затоа прашував дали некој знае. И мене ме интересира колку е точно. Ти се депилираше цело време во првата бременост, така? Е па, тогаш значи не држи вода ова што и го кажале на другарка ми

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by Mimi Bella » 12 Jul 2013, 13:18

I jas sum slusnala od tie sto koristat el.depilator deka tie od marka Filips se dobri..
A Lejla7 mislam deka vibraciite od depilatosot ne se tolku mnogu jaki za da nanesat steta za vreme na bremenost...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by Lejla7 » 27 Jul 2013, 19:48

Debora wrote:Јас ги користам лентите за депилација на Veet, одлични се. Лани купив едни никакви на Силк - беа за фрлање, неупотребливи. Под мишка само бричење, не можам да замислам да се депилирам таму, од страв, не од друго. (scared)
Во козметички салони ми е страв да одам. Ако го употребуваат истиот восок (а често прават така), воопшто немам доверба во хигиената. Велат дека со загревање на 70 степени се уништуваат микроорганизмите, ама мене тоа ми е сосема неверојатно. Ако употребуваат нов за секој клиент, добро. (smile)
Јас денес пробав да се издепилирам на рацете со ленти (Стреп) ама прв пат ми беше и нешто ми тргна во погрешна насока. Дали е можно да сум претерала со протривањето на лентите меѓу раце за да се загрее восокот во нив бидејќи кога ги ставав последните восокот ми се растече, како конци, ми остана многу и на кожата, едвај го отстранив. И модринки гледам ми се појавиле на некои места. Некој совет или препорака Дебора?
Инаку до сега се депилирав со Филипс епилатор и на раце и на нозе, одличен е и не боли ич во споредба со лентиве, ама дури да помине првото тромесечие ќе го избегнувам заради вибрациите.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11020
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5795 пати
Им се допаднал: 3549 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by Debora » 27 Jul 2013, 19:54

Да, Лејла. Ако се стопи восокот и само од топлото, без триење меѓу рацете, ништо не правиш. Стави ги малку во фрижидер и пробај пак.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by anabejbi » 28 Jul 2013, 10:01

Порано се депилирав со восок или со електричен депилатор, а сега се бричам па за понатаму ќе видиме.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by ripcence » 29 Aug 2013, 01:01

Рацете и нозете ги депилирам со депилатор сама, кога немам време нозете може и со бикче да ги поминам и онака само до колена ги правам, под пазуви се бричам, а препоните со кремата на Вит, пробав еднаш-двапати да се избричам ама се исфрлам многу.

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by merlin » 29 Aug 2013, 09:00

Jas sum ZA depilacija so vosok. no posledno se depilirav sama so elektrcen depilator komplet SE od glava do peti (taka se pogodi) inaku pretpocituvam depilacija so vosok..a sega sum zanigde..kaj sum za depiliranje, kaj cekam dali ke mi dojde prvo ( taka mi e redot posle menzis) pa imam i kandida me cesa me korne a nesmeam da stavam vaginalete deka cekam so (rw2) ..zanigde sum nemozam da se podnesam (laugh1)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1418
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1551 пати
Им се допаднал: 905 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by SMESKO » 28 Apr 2014, 20:20

Раце депилирам со депилатор,лице со восочен депилатор,а нозе бричам немам време да се расправам уште со нив (rolll)

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Бричење или депилација?

Post by aneance » 05 Mar 2015, 16:05

Jas se depiliram po noze od 14 godini, majka mi kupi od zepter depilator i do pred 2 godini go koristev ama mi se rasipa pa posle zemav na philips ama ne sum mnogu zadovolna
Po nozete skoro da nemam vlakna mozebi zatoa ato pocnav so depilator a ne so bikce i mi se izretcani
A za intima imam malku problem mi izleguvaat podkozni vlakna mn mi e nezna kozata, bev ednas na depilacija cela se isfrliv i kako infekcija imav me cesase i resiv sama so veet lenti za bikini i sama si se depiliram

Одговори

Return to “Нега и убавина”