Стрии

Moderator: Модератори

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Стрии

Post by Crnokosaa » 29 Jul 2013, 18:37

Pa nisto drugo, nagloto debeleenje ili slabeenje doveduva do rastegnuvanje na kozata i pojava ma strii.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Стрии

Post by ripcence » 29 Aug 2013, 00:37

Во првата бременост користев на Афродита крема против стрии и не ми се појавија стрии многу само неколку на колковите, во втората бременост користев само павловиќева ама не редовно а многу се здебелив е тогаш испукав многу на бутовите и на стомакот, сега ми е криво зошто не поведов сметка малку повеќе. (unsure)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Стрии

Post by ripcence » 28 Sep 2013, 17:05

Купив денес на mum care крема за редукција на стрии и целулит, па ќе видиме како ќе се покаже.

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Стрии

Post by Mimi Bella » 28 Sep 2013, 17:50

Ripcence, isprobaj pa spodeli go rezultatot.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1126
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1339 пати
Им се допаднал: 891 пати

Re: Стрии

Post by ripcence » 29 Oct 2013, 18:35

"Појавата на стрии влијае на гените, на тоа колку кожата е еластична, колку е снабдена со колаген и витамин Е. За да се справите со стриите треба да јадете храна богата со витамин К, Е и Ц.

Три најефикасни рецепти со кои треба да ги третирате зафатените делови:

Камилица

Еден од најдобрите рецепти е оној од домашната кујна. Се што треба да направите е да промешате камилица и масло од лаванда и јојоба и масирајте се секојденвно.

Авокадо

Друг корисен производ против стриите е мешавина од авокадо, маслиново масло и лимон. Растворот исцедете го низ газа, а со мешавината мачкајте ја кожата два пати неделно.

Шеа

Резултати ќе видите и од мешавина на маслиново масло, бадемово и путер од шеа. Сите состојки измиксирајте ги и секојдневно мачкајте се за стриите да почнат да бледеат."
(smile)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Стрии

Post by imambebe » 13 Nov 2013, 09:44

Мене ми се направија само две-три стрии и тоа над папокот, на друго место немам. Во бременоста се мачкав со путер крем за тело од ликер, во чиј состав има шеа путер, јогурт и јојоба масло, а плус нема парабени. Инаку го купив од РЕФАН, кај што точат наливни парфеми. Има и други мириси како кокос, чоколадо, овошни и др., најважно е што е навистина ефикасно.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Стрии

Post by Радост » 13 Nov 2013, 09:50

Јас сум распукана целата на стомакот и слабините. Градите исто ми се веќе лом. А се мачкам цела бременост. Баш ќе имам и видливи белези од бременоста. :) Ама не ми е криво ( се уште ) што тешко некогаш веќе на плажа би можела да се соблечам, освен во едноделни купачи. (sneeky)
Не е генетика, мајка ми три не родила и тоа надносени сме сите, една стрија никаде нема. Сестрите мои исто немаат стрии иако многу повеќе од мене беа поправени во бременоста.

Mau
Домашен член
Домашен член
Мислења: 592
Придружен: 09 Mar 2014, 12:47
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 334 пати

Re: Стрии

Post by Mau » 11 Mar 2014, 08:32

Препорака за мачкање во текот на бременоста против стрии која ми ја дадоа содржи павловиќева маст,ама онаа поскапата оригинална, што пишува на српски на неа, АД3 капки и бадемово масло измешано заедно... Другарка ми цела бременост со тоа се мачкаше и и излезе само некоја стрија на половината затоа што го преноси бебето, се породи после терминот.

z10
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 26 Feb 2015, 08:38

Re: Стрии

Post by z10 » 26 Feb 2015, 09:16

ZDRAVOOO, JAS SUM NOVA NA FORUMOV SE PRIJAVIV BIDEJCI SI IMAM NEKOI MAKI PA TAKA CITAEKI NALETAV NA OVA DA VI PISAM ZA STRIII
MI KAZA DEKA EPTEN POMAGA DO SEGA NA DVE TRUDNICI GO KAZAV NE IM IZLEGOA STRII IAKO SE ZDEBELIJA MNOGU ..... PAVLOVICA KREMA , JAKODER I AD KAPKI SE MESA I SE MACKATE NAVECER I NASABAJLE BAS UBAVO MIRISA KREMAVA AMA MNGU E MRSNA MISLAM DEKA OVA DA PROBATE KE VI POMOGNE

Одговори

Return to “Нега и убавина”