Тетоважа и пирсинг

Moderator: Модератори

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Тетоважа и пирсинг

Post by Ninushka » 20 Apr 2014, 20:44

Хаха јас тек сега го читам ова. Па и јас сум и разведена и истетовирана , ова твоево малку е, да не ти кажам јас колку имам. Не сме тука да се судиме по тетоважи и неуспешни бракови, скраја да е (rolll)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Тетоважа и пирсинг

Post by Bobe » 02 Aug 2014, 20:55

Bobe wrote:Sakam violinski kluc....doma se bese povrzano so muzika,tatko mi profesor...majka mi nesto slicno i rastev so toa....a imav i eden moment koga me ucese tatko mi da psuvam,violinski kluc i notti......svirev flejta mala (love5) se do onoj moment so cigarite koga se sretnav za zal (sad1) ......ja pretsavuva muzikata,a taa e golem del od mene,e smetam edno od najubavite nesta sto moze covek da gi dozivee,blagoslov,taa ne vodi na "mesta" kade sto covek ne mu trebaat pari,a i ne moze da plati(nema cena)da gi pocuvstvuva i vidi vo sebe (smile) (love5) (love5) (love5) (love5) (love5)
Само за Радост (love5) не се секирај не е воопшто интимна тетоважата,на јавно место е (rolll) ,главниот инструмент на татко ми беше флејта(проф.дувачки инструменти),за жал не е веке години мегу нас,3 звездички околу него се оние душички што не ни дојдоа на свет,а се со него....флејтата создава ангелска музика,и со неа најубави моменти имав,дали на прослави домашни за наша душа,дали на друго место....не се двоевме двајцата од неа,ден денес јас си ја чувам....се надевам ке дојде ден на некое,внуче или дете да ја предадам (love5) уште е под крема ке и се змени ликот малку посебно кај очињата,во 3 бои е црна,сива и бела,не ми вади добро слики камерата.....ама ете (love5)
http://s27.postimg.org/sz3v1m2sz/S1910002.jpg

http://s22.postimg.org/u6iuuzxc1/S1910004.jpg

http://s21.postimg.org/tmt3e1zqv/S1910006.jpg

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Тетоважа и пирсинг

Post by Радост » 02 Aug 2014, 21:37

(love5) (love5) (love5) Сите тетоважи што имаат силни приказни позади себе, се преубави. А твојата е посебно убава. (big-hug) (big-hug) (big-hug)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Тетоважа и пирсинг

Post by Bobe » 02 Aug 2014, 23:33

Фала мила Радост,баш ми е мило што ти се допадна (love5) ,приказната си ја кажав тука,мегу моите (love5) ,оние кои ми ја знаат душата исто така сигурно знаат без да раскажувам многу многу,а оние пак од страна....нека уживаат во добра глетка (laugh1) (kup)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Тетоважа и пирсинг

Post by ripcence » 03 Aug 2014, 00:07

(lovet) Бобе си го направила вистинскиот избор (thumbsup) тетоважата е прекрасна. (joy)

Јас се подготвувам за уште една (rad) само многу помала од претходната, првата ме опишува мене (smile) , а оваа ќе биде првите букви од децата сплотени во едно (love5) нацртана е се чека термин.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Тетоважа и пирсинг

Post by sweety » 03 Aug 2014, 00:58

Јас прв пат ја гледам темава а висам на форумот поголем дел од денот, немам ништо против тетоважи и пирсинзи, едно време сакав тетоважа на рамото секси ми делува но мм вели нема шанси да издржеш боли, а тој ја има мојата буква истетовирано (pipi)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Тетоважа и пирсинг

Post by kit-kat » 03 Aug 2014, 08:14

(love5) Бобе (big-hug)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Тетоважа и пирсинг

Post by Bobe » 03 Aug 2014, 11:10

К-кет (big-hug)
Рипче фала и на тебе (big-hug)
Слатка навистина боли на рамото посебно на горниот дел,точно над коската,но не многууу тоа е мала болка,и се што е блиску до коска е многу малку болно,зглоб,лакт,на ќените не им се препорачува да тетовираат на градите од друг аспект.....овој пост го пишувам НЕ за да поттикнам некој да се тетовира,тоа е личен избор, туку да го споделам моето искуство.....тетовирањето не е болно,мене искрено ме голицкаше (laugh1)
сите кои што ке се одлучат на овој чекор,мој совет е,најпрво, да се информираат добро пред да го направат дали со стручно лице,дали интернет на било кој начин,да ја познаваат горе-доле постапката,последиците и што понатаму
и нешто друго,иако тетовирањето се смета за трајно......НЕ Е ТРАЈНО......во голем дел оние кои направиле,се покајуваат после извесно време,пстојат 100 врсти на разни креми,дали се направени во домашни услови,или се по нарачка од друга земја кои помагаат за исчезнување трајно на тетовазата,и 100 други начини.....не мора да биде ласерско остранување кое многу повеке болно од самото тетовирање и поскапо каде-каде

п.с другарката и јас на тетовирање,сам не се оди релакс,јас сум со стратките (laugh1) (brows)
http://s28.postimg.org/3xo0iaskt/Photo_0037.jpg

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Тетоважа и пирсинг

Post by Радост » 03 Aug 2014, 11:18

Лелее па и старки носиш. (rad) (rad) Не за џабе си ми другарче. (big-hug) И за болка плус едно место да напоменам, рбетот, особено горе кај што завршува. И после тетовирање една година не смеете да давате крв т.е не ви земаат крв како крводарител.

Е така. (laugh1)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Тетоважа и пирсинг

Post by ripcence » 03 Aug 2014, 12:23

Ќе се надоврзам на Бобе, исто после тетовирање местото бара грижа и внимание, се третира со креми за оштетена кожа, треба што помалку потење за да не излезе бојата.
Информирање пред тетоважа е најважното нешто, јас на пример прашував на неколку места и никој не ми гарантираше дека нема да ми се јави алергија од бојата, се додека не дојдов до дечково единствено тој ми даде гаранција дека неговите бои се безбедни(не користат сите исти бои), најважна работа тетовирањето треба да биде во студио (има примери каде се тетовираат било каде по дома) стерилноста на иглата-барав пред мене да ги отвара и иглата и боите, откако заврши ги фрли и боите и иглите. За болката, мене не ме болеше нешто многу, како депилација, на задниот дел од рамото ми е, кај коската скоро и да не ме болеше малку повеќе надоле кај мевцето (smile)
Треба да се знае дека секоја кожа не ја прифаќа исто тетоважата, по некое време се менува бојата-станува малку побледа од првичната. На внук на мм кој истетовира лав на грбот по неколку месеци бојата од крзното на лавот исчезна останаа само контурите т.е. само црната боја.
И да друштвото (rad) јас бев со братучедка ми (part)

Одговори

Return to “Нега и убавина”