Нега на косата

Moderator: Модератори

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Нега на косата

Post by Mamino_srce » 07 Jun 2011, 20:52

Јас многу често ги менувам шампоните: shauma, head and shoulders, од Авон, Орифлеим, не знам сакам различни, и некако сите ми исто влијаат на косата. Сега во бременоста е прекрасно оти коса не ми опаѓа, ама затоа викат дека после пороѓај се ке се надокнади... Па ќе видам што ќе направам, вероватно ќе треба повеќе внимание да обрнам. Сега не користам ни маски за коса, освен регенератор понекогаш или спреј за коса.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Нега на косата

Post by JasminaJN » 08 Jun 2011, 09:38

Нина ths ќе пробам и ќе ти кажам .Јас користам Нивеа за плава коса и маска Нивеа веќе подолго време и мн сум задоволна.
Поздравче

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Нега на косата

Post by Peperutka » 08 Jun 2011, 11:13

Обавезно после шампонирањето ставам регенератор,на мокра коса понекогаш ставам масло за коса(зошто косата ми е многу сува) а на сува коса и ставам Subrina восок за коса,прекрасно мириса!И јас од шампони и регенератори имам скоро се пробано Nivea,Dove,Orzene,Oriflame,Avon,Genera,Palmolive,Shauma,Becutan,Online,Loreal и др.не ми текнува сега и од сите сум задоволна.Имам проблем со опаѓање на косата,ако некој знае некој совет?

stelaa
Нов член
Нов член
Мислења: 7
Придружен: 11 Jul 2011, 16:28

Re: Нега на косата

Post by stelaa » 13 Jul 2011, 13:41

Јас веќе неколку години ја мијам косата со Шаума Q10 шампонот и ставам после тоа маска на Генера за сува и оштетена коса. Купив минатата недела спреј за коса со воден кератински комплекс на Глисс (црниот)и не сум воопшто задоволна. Очекував помека и посјајна коса... (hair)
Кажете ми ве молам вие што имате дива, долга и таласаста коса, како ја одржувате? (unsure)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Нега на косата

Post by Lady D » 05 Aug 2011, 16:33

Девојки, ја има ли пробано некој колекцијата за коса на Сајос?
Многу ја фалат, демек коса како од фризер, или ?

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Нега на косата

Post by Marina » 05 Aug 2011, 17:13

dolgo vreme gi koristev samponot i regeneratorot,imase nesto rozevo na niv,mislam bese za normalna kosa,ne znam bas.mene epten mi se pogodija,bas sestra mi mi kaza deka pocnale i vo Mk da se prodavaat. a za toa kako od frizer,osven samponite treba i eden dobar,mokjen fen i dobra cetka za feniranje (thumbup)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Нега на косата

Post by Lady D » 05 Aug 2011, 18:12

Да Маринче, сега скоро почнаа да ги донесуваат и во Македонија, па затоа и прашав. Имам убава четка и фен, али кој да ме фенира нон-стоп, сама не можам баш (laugh1)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Нега на косата

Post by ivana28 » 16 Dec 2011, 15:57

Што се не сум пробала,значи сите можни шампони што постојат,сега последен што го користам е Elseve од Loreal ,ама ко за беља почна перут да ми прави.Е,веќе незнам што да користам,стварно ништо не ми одговара,еден ми ја мрси,од друг ми паѓа,од трет перут ми се прави.Помагајте (smile)

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Нега на косата

Post by zizel » 17 May 2012, 18:30

ZZenski jas imam mnogu mrsna kosa i denes ke ja izmijam a veke utre mi e kako da ne sum ja miela so denovi. Ne znam sto da pravam veke. A isto taka vrvovite pa mi se suvi. Idi pa najdi i nzs (smile) Imav koristeno panten i ok e. Ne e los. Ama pak mi se mrsi. Kazete mi koj e najdobar sampon. I ke ve molam pomognete mi okolu maskite za kosa? Nikogas ne sum stavala, za sto sluzat maskite za kosa. Nesto kao pomeka ja pravat kosata i po sjajna? A i me interesira ako nekoj koristel nekoe sredstvo da go kazam kaj so kosata ke mi izgleda kako mokra. Lele epten neam vrska vo ovie raboti (unsure) Ama pomos mi e dobredojdena (kup)

caci19
Нов член
Нов член
Мислења: 19
Придружен: 08 Jul 2012, 17:32

Re: Нега на косата

Post by caci19 » 14 Jul 2012, 16:27

zizel wrote:ZZenski jas imam mnogu mrsna kosa i denes ke ja izmijam a veke utre mi e kako da ne sum ja miela so denovi. Ne znam sto da pravam veke. A isto taka vrvovite pa mi se suvi. Idi pa najdi i nzs (smile) Imav koristeno panten i ok e. Ne e los. Ama pak mi se mrsi. Kazete mi koj e najdobar sampon. I ke ve molam pomognete mi okolu maskite za kosa? Nikogas ne sum stavala, za sto sluzat maskite za kosa. Nesto kao pomeka ja pravat kosata i po sjajna? A i me interesira ako nekoj koristel nekoe sredstvo da go kazam kaj so kosata ke mi izgleda kako mokra. Lele epten neam vrska vo ovie raboti (unsure) Ama pomos mi e dobredojdena (kup)
eve jas da si kazam, pred nekoja godina imav premnogu mrsna kosa, sekojden mi se mrsese... prvo sto napraviv bese da ja mijam sekoj 2-3 dena, iako bese mrsna, maski i regeneratori na mrsna kosa nikako, uste tolku se mrsi, si zemav od ovie samponite od kopriva sto se 60 i nesto denari ja miev po 3 pati, no na 3 pat ne ja plaknev so voda, tuku so caj od kopriva i taka za pola mesec kosata mi se sredi skros... i od togas problem so mrsna kosa nemam (smile) probajte i vie sto imate mrsna kosa, nema sto da izgubite

Одговори

Return to “Нега и убавина”