Перница за трудници

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Перница за трудници

Post by Peperutka » 05 Apr 2012, 13:59

Мислам дека Марина кога беше бремена имаше напишано дека користела перница за трудници па ако може да ни напише повеќе околу ова.Па и другите мешенца доколку сте користеле,напишете (smile)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Перница за трудници

Post by Marina » 05 Apr 2012, 15:07

Пеперутче најкорисно нешто што си го купив за бременоста дефинитивно,не можев да спијам без неа,а и преку ден кога седев си ја земав.кога спиев на страна,дел од перницата земав меѓу нозе,дел под стомакот и останатиот дел го гушкав и така спиев многу убаво.и до ден денес ја користам,не толку за спиење колку за Лука да се потпира кога седи,таа уствари е трудничка перница и перница за доење,ама за доење не ја користев,пробав еднаш не ми одговараше.мислам дека околу 15 евра ја платив,не беше скапа,а голема е бајаги,и има кремаста навлака со бели овци и една црна (laugh1) ја обожавам,на сите трудници што имаат проблеми со грбот,или со спиењето им препорачувам една таква,полнењето е со морска пена,мислам дека така се вика (smile)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Перница за трудници

Post by Hera » 05 Apr 2012, 16:22

Маринче ај те молам ако не ти е тешко некоја слика да најдеш од интернет за таква перница и да ни ја покажеш овде. Не сум побарала јас кај нас ни продавнициве, ама барем да знам како изгледа тоа што ќе го барам подитно. (smile) Јас експериментирам со една голема дома, обична, ама не е тоа тоа.

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Перница за трудници

Post by Bambina » 05 Apr 2012, 16:30

Hera тие перници ги има во Стружанка (мислам дека се околу 600 ден)...многу се практични..им се вади навлаката и можеш да ја испереш. Другарка ми се крсти во таа перница за време на бременост и после тоа за доење на бебулето. Јас сега за сега гушкам обична перница за спиење и ставам мало перниче (ко за на кауч) меѓу нозе и немам проблем...Планирам да купам таква перница кон крајот на 8-ми месец...

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Перница за трудници

Post by Peperutka » 05 Apr 2012, 16:32

Благодарам Бамбино за информацијата,деновиве ќе одам до град и баш ќе се распрашам за таа перница,многу сакам да си купам,за згодна работа не жалам пари :grin:

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Перница за трудници

Post by happy cumulus » 05 Apr 2012, 18:38

Definitivno vredese da investiram vo pernica. Mnogu mi pomogna. Imav jas edna vo vid na J kako na slikata dole. Glavata mi bese na moja pernica, a pernicata ja stavav so cingelceto od J-to megju noze. A ima i takvi sto odat naokolu, ama nemam probano.
http://ecx.images-amazon.com/images/I/31N4CGVE6SL.jpg

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Перница за трудници

Post by happy cumulus » 05 Apr 2012, 18:45

Eve vakvi se tie drugite. Veruvam deka se uste pozgodni, zasto jas posle 8mi mesec so mojata pernica za trudnici koristev uste edna obicna, si ja stavav zad grb.
http://ecx.images-amazon.com/images/I/4 ... AA300_.jpg

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Перница за трудници

Post by Mia85 » 05 Apr 2012, 19:46

Jas imam odlicno iskustvo so pernicata za doenje....za vreme na bremenost nema maka so spienje, ama za doenje osobeno prviot mesec mnogu mi se najde...sega ja koristam za sedenje na bebusko, mu dogovara agolot zatoa sto seuste nesmeam da go sednuvam super e...jas ja imam taa kako vo forma C, od IKEA...mislam deka bese 9 evra..i mnogu e podobra od taa na Struzanka, zatoa sto edniot del e pokratok , a drugiot pogolem...za da moze da se koristi i za pogolemo bebe i za pomalo...mnogu funkcionalna...

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Перница за трудници

Post by Mia85 » 05 Apr 2012, 19:49

A ovaaa kako na slikata vo forma na J, ja ima vo PREMAMAN vo GTC, ama iskrneo mene mi bese skapa okolu 2500denari e...i mislam deka ne vredi tolku...a vo IKEA ja nemase...Pernici za doenje ima i vo MOTHERCARE, ama neznam kolku cinat.Pozdravce do site

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Перница за трудници

Post by Hera » 23 Apr 2012, 10:24

Само да се пофалам дека ми подарија перница. Не е како овие две на сликите, ама слична е. Преудобна е за седење. (rad)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”