Втора бременост

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Star
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Apr 2012, 15:10
Им се допаднал: 2 пати

Втора бременост

Post by Star » 27 Apr 2012, 19:54

Неможев да најдам нешто слично па ајде кажете ги вашите искуства за втора бременост. Дали ги имавте истите симптоми мене се ми е различно или па можи имам подзаборавено некако потешко како да ми е сега а и ме плаши помислата дека ке се јави љубомора помеѓу децата.Засега керками е многу возбудена дека ке имаме бебенце но како ке биде после не знам.Сега во јуни ке полни 6 години па си велам поголема е разликата па нема да имам проблем со тоа.Искрено само тоа засега ме мачи па кажете како вие се справивте со тоа?

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Втора бременост

Post by konstantina 6 » 28 Apr 2012, 13:42

zdravo Star, bash mnogu interesna tema si otvorila, i jas sum bremena po vtor pat, i mozam da kazam deka sve mi e porazlicno od prvata bremenost, pred se zatoa sto i bev pomlada,a i pa potesko mi pagaa tie raboti sega, kako gadenje, nemanje apetit itn,. Inaku i jas imam since 6 godini napolni vo Mart..i da ti kazam ne e mala razlikata, ama pak od druga strana, sega toj ke trgne na uciliste, znae sam da se oblekuva, jade, mocka, taka sto, ke ni bide porastereteno vo toj pogled! Drugi pak negativni raboti se sto ke zaodat na skolo pa ke im treba extra vnimanie sega i materijalot e uzas, kompliciran..gore-dolu se` si ima i pozitivni i negativni strani, bitno e da uzivame vo se sto ni go nosi zivotot..pozdravce!!

Star
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Apr 2012, 15:10
Им се допаднал: 2 пати

Re: Втора бременост

Post by Star » 28 Apr 2012, 23:11

Мене втората бременост ми е многу потешка или барем јас така си мислам ,ги имам скоро истите симптоми ама првата како полесно да бесе или пак немав многу време да се замарам со мачнините бев окупирана со свадбата,а сега дома без обврски и се ми паѓа потеско,ама во право си се си има позитивни и негативни страни . Се надевам дека со нашите првачиња ке имаме само позитивни работи (thumbsup)

tina
Член
Член
Мислења: 110
Придружен: 07 Feb 2011, 17:53
Му се допанале: 32 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Втора бременост

Post by tina » 29 Apr 2012, 08:21

Zdravo konstantina6 i star!
Neka vi eso lesno bremenosta ina dvete,star smees da pies paracetamol za bolki,za analgin ne znam.
Konstantina spomena za razlikata vo godini jas imam since sega vo mart napolni 5 godini,eve tri godini se obiduvame za bratce ili sestricka ama nisto,so toa sto vo mart minatata godina imav ran spontan abortus ama od togas pomina veke cela godina i pak bez uspeh.
Kakovo e vaseto iskustvo vo vrska so ova,kolku vreme se obiduvavte za vtora bremenos ili pak se sluci bez nikakov problem.
Pozdarv se nadevam ke mi odgovorite podetalno.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Втора бременост

Post by Debora » 29 Apr 2012, 09:46

Имаме во Зачнување тема за тоа колку време сте се обидувале до зачнување, таму нека продолжат подеталните одговори, темава нека си остане како што си почна за искуствата во втората бременост, овака ќе си имаме ред на фоурмот и ќе си знаме што каде да бараме.
Знам дека не може да се направи рез и дека темите си течат спонтано и тоа е добро, ама сепак ... малку ред. (smile)

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Втора бременост

Post by konstantina 6 » 29 Apr 2012, 12:44

tina wrote:Zdravo konstantina6 i star!
Neka vi eso lesno bremenosta ina dvete,star smees da pies paracetamol za bolki,za analgin ne znam.
Konstantina spomena za razlikata vo godini jas imam since sega vo mart napolni 5 godini,eve tri godini se obiduvame za bratce ili sestricka ama nisto,so toa sto vo mart minatata godina imav ran spontan abortus ama od togas pomina veke cela godina i pak bez uspeh.
Kakovo e vaseto iskustvo vo vrska so ova,kolku vreme se obiduvavte za vtora bremenos ili pak se sluci bez nikakov problem.
Pozdarv se nadevam ke mi odgovorite podetalno.
zdravo Tina, moram da ti kazam, deka skoro 9 meseci se obiduvavme za vtoro, a sto bese i najtragicno maz mi bese i seuste e vo Afganistan, taka sto probuvavme ne bas non-stop tuku koga ke se vratese na 6 meseci, i da ti kazam pravi se izmacivme od probuvanje! zatoa kaj vas e i porelaksirano bidejki mozete non-stop da si probuvate, a ne kako nie sto bevme na norma..taka sto opustete se i samo vodete ljubov (ttc) !Pozdravce!
bebeto ke si dojde koga toa ke si saka, i koga Gospod zlaten ke rece deka e vreme, veruvajte, se` e Bozja volja!! (thumbsup)

Bilence 123
Член
Член
Мислења: 156
Придружен: 18 Aug 2014, 18:33
Им се допаднал: 18 пати

Re: Втора бременост

Post by Bilence 123 » 29 Aug 2014, 01:31

Првата бременост ми беше да не речам лесна, помлада бев, посилна се чувствував, да не речам дома не се прибирав. Синчето сега ми наполни седум годинки. Сега со втората бременост се осеќам како без сила.Да не набројувам што се ми се случува, се ми се собрало. Мора да издржам до крај само се да биде во ред со ова мое мало, сега за сега, ембрионче (t3)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Втора бременост

Post by Neda_Jovan » 29 Aug 2014, 10:02

I jas sum bremena so vtoro detence, i mozam da kazam deka vtorata bremenost mi e kade kade poteska (ner)
Iako poveke faktori mi vlijaat tuka: so ovaa bremenost idam i na rabota (ne lezam patoloska doma kako so prvoto) se truckam so 2 avtobusi, po zeskovo e lele majko, postara sum - 4 godini postara, poteska sum....hahahha, a i bebevo si e zivo masala neka e zivo i zdravo, mrda poveke i mi go rastega stomakot do nemaj kade (laugh1) ...ama ke se izdrzi. Prvo mislev aj moze ke e devojce (deka prvoto mi e masko), pa sega izleguva deka i ova e masko - znaci nema pravilo ni kaj isti pol
Nemozam da sedam so vtorovo - so prvoto mozev i sl...
Se andevam pomognav...pozdravce (kup)

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Втора бременост

Post by sju » 29 Aug 2014, 10:51

Еве јас да напишам поинакво искуство. Во глобала и двете бремености ми беа лесни но сепак многу различни. Првата беше проследена нели со непознато, исчекување и броење на денови, недели месеци. Во втората некогаш коа ме прашуваа незнаев ни точно која недела сум:) бркав недела две. Во првата немав никакви пропратни здравствени проблеми а со втората бременост испив еден тон антибиотици. Со првата бременост се излежавав по цел ден а со второто кога останав бремена имав бебе од 13 месеци( прооде на 10,5)и морав да трчам по нејзе како луда. Пред да се породам една недела малата фати варичела и и мораше да организираме да ја изолираме од бебето коа ке се роди. Срека што се породив покасно и тас разделеност траеше само една недела. Поентата ми е дека ако статистички првата изгледаше по лесна јас многу по добро и поопуштено се осекав со второто.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Втора бременост

Post by Peperutka » 29 Aug 2014, 11:02

Кај мене е обратно,оваа бременост многу убаво и лесно ја поднесувам,добро сега сум влезена во 9-ти месец и ми е малку тешко (smile) Многу брзо ми поминаа овие 9 месеци,едноставно не ги сетив а и немав никакви проблеми и маки со оваа бременост освен што ми се појави крварење пред скоро 1 месец.Но и бременоста со К.ми беше многу убава и лесна (smile)
К. е многу темпераментен и жив,не мирува,но имам помош околу него но поголемиот дел од обврските со него се мои,хранење,пресоблекување,играње,ете во двор да го прошетам па треба да го пазам нели,го возам во колата со акумулатор,во количка,и сл.но не се жалам зошто имам помош и сега со второво,зошто е потешко две деца да се израснат без помош од никого.
Бебуш многу мрда,клоца дури и ќе ме здоболат неговите удари (laugh1) Стомакот ми го изместува лево,десно,со глава,нозе.... (love5) (love5) (love5) срце мајкино (bu)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”