Како го одбравте името за бебето?

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
bibip
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 27 Apr 2011, 20:43
Location: дома

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by bibip » 28 Apr 2011, 18:21

Сакавме име кое не е многу често па затоа иго избравме (Исидора),мислам дека не се среќава често.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by mihaela » 08 Jun 2011, 14:55

Кога го правевме вториот обид за инвитро,свекорми ненадејно почина.Мене ми беше тешко затоа што со него добро се согласувавме и му реков на маж ми дека ако забременам ќе го крстиме детето по татко му.Но за жал тогаш не забременив.Тоа се случи дури после три четири години.Така кога дојде време да се бира име,го прашувам мажми како ќе го викаме и тој рече ‘‘па ти сакаше да се вика по татко ми,заборави???‘‘ И така го ставивме неговото име.А кумовите не поддржаа. Значи јас сум за тоа да се договорат родителите,но и како што е редот треба и со кумот да се консултира (smile) (smile) .Инаку,ние сме кумови на едни пријатели и за тричетири недели треба да им се роди бебето.Па ние ке оставиме на нив да одлучат.А ако евентуално сакаат да добијат име од кумот,тогаш ќе им дадеме повеќе предлози,па сами да си одберат (thumbsup)

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Trena » 16 Aug 2011, 14:00

За првиот син имавме две алтернативи: Ако е машко ЈАКОВ ,а ако е женско ЈАНА.
Сега за второво откако дознавме дека е машко на син ми му редевме машки имиња кои не бендисваа за тој да си одбере како ќе се вика брат му , така што на сите кажа НЕ ,а кога го изговорив името ОГНЕН , син ми застана и кажа : МОЖИ!
Епа по ова сите си го викаме бебево( што е во мешево (laugh1) ) ОГНЕН и со Господ напред нека е живо и здраво ,па ќе си биде ОГНЕН (thumbup)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Happy_Mommy » 15 Sep 2011, 19:42

Imeto go izbrav licno jas koga go doznav polot na bebeto. Uste se pocituva taa tradicija pa resiv da ja krstime po svekrva mi, baska sto ziveat mnoogu mnogu daleku pa nemozat da i se raduvaat (love5) No bi sakala mala pomos od vas. Tuka vo USA obicno ima po dve iminja a i prijatelite me ubeduvaat da stavime i drugo ime pa pomognete da izberam (smile)

Suzanna Georgia
Suzanna Lea ( najmnogu mi se dopaga bidejki e pokratko)
Suzanna Michelle

Pozdravce

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Milly » 15 Sep 2011, 21:29

Јас сум за второто, едно време мене Леа/Леонтина ми беше фаворит доколку биде женско (love5) Сите три предлози се (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Debora » 15 Sep 2011, 22:13

Сите три ми се допаѓаат, можеби најмногу третото. (smile)

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Trena » 15 Sep 2011, 22:32

Не би сакала да бидам „Перо Контраш“ (laugh1) (laugh1) ама мене најмногу ми се допаѓа првата варијанта. Ми звучи најотмено , најамерикански и најженствено. (thumbup) (thumbup) (thumbup)

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by malenaD » 16 Sep 2011, 11:48

happy_mum i jas sum za vtoroto" Lea" (thumbsup)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by JasminaJN » 16 Sep 2011, 12:19

Мене третото ми се бендиса најмногу

Jule_Pp
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 05 Aug 2011, 20:02

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Jule_Pp » 04 Nov 2011, 13:16

Nie vsushnost pred da ostanam bremena,nemavme nekoj poseben izbor,smo sakavme da ne bidi starsko ime ili nekoe epten nikakvo,no 2 dena posle seksualnite odnosi,jas soniv son: vrnese mnogu dozd,a jas vo racete drzev edno uspano bebence,koe neznaev kade da go nosam.
Na edna raskrsnica mi se pojavi zena vo crno,na koja ne i vidov nikakov lik,samo crna nametka,koja mi prijde i mi rece
" neka ti e zivo i zdravo detevo,kaj go nosis?"
a na toa jas i rekov " fala,no ne e moe,ja baram majka mu,da i go odnesam",
a taa mi rece " kako ne e tvoe, tvoe e, masko e i Nikola ce se vika" i zenata ja snema.se razbudiv so solzi vo ocite,iako nemav ni pretstava deka sum bremena.
Sega navistina nemam nikakva zelba za ime,i polot nesakame da go doznaeme,a sum veke 38 nedela.na kumovite im go kazavme sonot,iako im rekovme deka e nivni izbor dali ke se stremat kon sonot ili ke dadat nivni iminja,jas samo kazav,za da ne go nosam na sovesta cel svoj zivot toa sto sum go sonila.Kako i da e,mnogu naskoro ke doznaeme dali sonot navistina ke se ispolni ili ne...

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”