Како го одбравте името за бебето?

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Vesela » 07 Mar 2013, 12:00

Името го одбрав јас. Се додека не се роди , немавме никаква идеа како ќе му биде името. Кога се роди и когапрв пат ми го донесоа само од себе ми дојде. И навистина му прилега името (love5) .
Инаку мм сакаше по свекор ми д го крстиме ( иако и тоа не е лошо име), ама јас воопшто не сакам имиња да се даваат по родители. Сметам дека мајката треба да одбере името на бебето.

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by imambebe » 10 Apr 2013, 11:22

Nie sega si razmisluvame za imeto na bebus. Mm pocna da nabrojuva i ne go spomna imeto na tatko mu, mu velam neli sakas kako nego i mi rece nema vrska, kako ke si odlucime taka. Pa plus i svekor mi se izjasnuva deka poveke sakal zenski deca, pa nema sansi da go krstam kako nego, a i ne sakam da im se davaat iminja po babi i dedovci.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Debora » 12 Apr 2013, 18:50

И јас не сакам по баби и дедовци, освен ако стварно не им се допаѓа името на младите. (smile)
Другите трудници до кај сте со смислувањето на имиња? (rad)

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by ani4ka » 13 Apr 2013, 11:05

Po zelba na mm, no seuste ne e so 100% sigurno naseto bebce ke se vika Marko. mene mi se dopaga i nekako se naviknav na imeto. dodeka bevme vo vrska mm mi velese deka saka kako tatko mu, no nekako se izboriv da ne bide taka bidejki e starsko imeto. i koga predlozi Marko vednas se soglasiv.

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by davidkjara » 13 Apr 2013, 12:08

Marko e preubavo (love5) (love5) (love5) (lovet) decko ipol

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Crnokosaa » 31 May 2013, 23:01

Uste nemame razgovarano so kumovite ama Jas go odbrav imeto za sinceto a i sigurno po moe ke bide, otsekogas sum go sakala uste od spanskite serii porano mnogu gi gledav :))
Za masko ionaka neznaev nekoi posebni iminja samo ova, zasto sakam poretko, za devojce imav na um dve tri ama mm ne gi bendisuvase, a ova stom go slusna go bendisa, a i masko izleze dobro e (rolll) taka da ako do krajot ne najdeme nekoe podobro ime sinceto ke se vika GABRIEL ! (love5) (love5) (love5)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by Debora » 01 Jun 2013, 09:37

Убаво име со убаво значење. (lovet) Габриел - Силен Божји човек / Бог е моја сила.

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by stela » 01 Jun 2013, 09:48

Габриел (thumbsup)
Маж ми многу го сака тоа име,и да беше машко бебето така требаше да се вика,до душа во последно време реши да смени во Гаврил за да биде православно,ама мене лично Габриел повеќе ми се допаѓа.
А сега за момата немаме име (ner)
Уствари имаме,т.е. јас треба да одлучам ,а сум многу неодлучна
Во игра ми се Ева,Мила,Нина,Тара и уште по некое што не ми ни текнува во моментов

FRIMA
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 01 Jul 2013, 04:48
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 12 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by FRIMA » 07 Jul 2013, 23:33

Nie so mm se dogovorivme ako bide masko jas da odlucam za imeto a ako bide zensko toj,kumovite ne ni pravat problem,taka da bebusot e devojce pa mm se mislese pomegu Andrea i Stefani pa na kraj cital sto znacat iminjata i odluci da bide Andrea.

tanjic
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 16 Dec 2012, 13:14
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 46 пати

Re: Како го одбравте името за бебето?

Post by tanjic » 13 Jul 2013, 22:12

sekogas velev ako imam masko ke se vika nikola toa nekako mi bese zacrtano kako ime na svetecot koj bese daritel no ispadna deka sega e zensko pa i kaj nas ostanuvaat oni adeti po ime na svekrvata no mojata e moderna so staro ime pa zatoa ke ja nosi sigurno prvata bukva na baba .inaku sakam iminja sto ne se kratat ili imenuvaat poinaku osobeno naglasuvaat so o na krajot nekkao glupo mi zvuci toa

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”