Предлози за машко име

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Предлози за машко име

Post by Bobe » 27 Jun 2013, 14:48

ke se potepame bukvalno (comp) ,mnogu parovi vo nasa bliska okolina se razvedeni bas zaradi toa,kako na pr.snaata ne se slozuva dobro so svekor svekrva I ne saka I tocka.........na pr.i mm I da e izbrkan od doma I da ne gi saka roditelite pak bi stavil na prvoto dete nivno im....ovie cudni zakoni ne mozam da im gi svatam,od edna strana velam dobro pravat ja cuvaat tradicijata I iminjata, tuka nema da slusnes nekoe unuverzalno ime zatoa sekoj vtor e Jorgo,Hristo,Spiros,Dimitri,Nikolaos........vo okolinava kade sto ziveeme imaat uste najmalku 15 isti iminja kako mm I se znaat po prekarite da viknes negovo ime 3jca ke se svrtat (ner) (ner) =)) =)) a pak od druga si velam sto na primer posle godini dojde do razvod ne daj Boze ama se slucuva, sto sum jas dolzna da izgovaram ime od svekor ili svekrva...I ne mozam da svatam zosto prvoto (confus) a drugite posle toa sto se..... (confus) ...ili samo edno detence ti dal Bog,nemas sansa za drugo ime (confus) mene toa bi me ubilo da stavam na svekrva a ne na majka mi primer nekako potcenuvacki mi e ova (scared) (ner)
inaku da imeto Pasxalia e ubavo ne velam ne I ima ubavo znacenje,retko e I na poveketo im se dopaga,tuka ima poveke znacenia vo opstiot jazik vo prevod(Pasxa-Veligden...taka im se vika denot, potoa jorgovan(pasxalia) I naziv za bubamara(pasxalia samo so drug akcent),neli so doaganjeto na bubamarite,rascvetuvanje na jorgovanite se blizi Veligden toa im e povrzano)a I spored Biblijata e so ubavo znacenje....a mm e izgoren za toa ime ama jas uste se mislam...... (confus)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Предлози за машко име

Post by Sashka » 27 Jun 2013, 15:19

Бобе и јас порано мн се нервирав од крштевање по баба и дедо, било чии да се родителите ... Фала Богу и мм е со истото мислење (засега барем (smile) ). Сега си мислам дека ако он инсистираше, можеби и ќе се сложев за негов атер, не за атер на баби и дедовци...не знам... ти ќе си го сакаш детето како и да се вика, а што вика мајка ми ќе го засакаш и името заради детето... Не се оптеретувај со тоа, ќешки тоа да е едниствен проблем понатаму (smile)
(a2)

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Предлози за машко име

Post by Crnokosaa » 27 Jun 2013, 15:47

Za mene toa e gluposti, porano mozi bilo taka ama jas toa nikako nemozam da go prifatam. Deteto moze da se vika po moite ili po negovite - nema sansi. Bas imav i edna komsivka mlada, roditelite i se pocinati odamna i koga se omazi koga ostana bremena so bliznacinja ja prasuvaa dali misli da gi krsti decata po roditelite, i taa uste togas rece nema sansi, nov covek - novo ime i taka bese .... Znaci nema sansi, imeto si go kazuvame jas i MM , a ne po tatko mi ili svekor mi ili dedovci, babi . Ako e taka po kiznaj kolku deca treba da ragjame za site da gi krstime po roditelite i postarite, da nema lutenje od nikoja strana :)) (rolll)
Nekni svekor mi mu rekol na MM krstete go Konstantin ili Kostadin neznam tocno ( po pocinatiot brat na svekor mi izgleda 100% ) i mojov rekol aJ gledaj si ja rabotata i tolku (smile)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Предлози за машко име

Post by mamigabi » 24 Aug 2013, 12:12

Pred se sega najcesti iminja se bibliskite to est mene najmnogu mi se dopagjaat
1. Mihail, angelot na nebesnata vojska
2. Luka, najmladiot apostol
3. Pavel
4. Petar
Ke vidime kumot sto ke kaze (re) se nadevam i vam vi se dopadnaa (thumbsup)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Предлози за машко име

Post by ripcence » 24 Aug 2013, 17:06

Јас од секогаш сум сакала првото дете да биде машко и да се вика Андреј, првото дете е машко ама свекрва ми кога се запна ќе го крстиме по свекорот-Стојче и точка (ner) . Свекор ми е починат, го гледам и мм не реагира никако, ниту дека така ќе се вика ниту не... Кога се породив со кумата се договориле дека ќе се вика Стојче. (јас да сум била со овој памет ќе знаев како, ама тогаш попуштив) Неможев син ми да го викам по име и долго време го викав бебе, дури кога потпорасна кога го прашуваа како се вика кажуваше бебе (laugh1) Бегање нема па почнав да го викам по име. Он е веќе пораснат и воопшто не си го сака името. (sad1)

Андреј, Виктор и Петар ми се најубави машки имиња. (smile)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Предлози за машко име

Post by mamigabi » 24 Aug 2013, 17:29

Mnogu e glupavo za ime na nasite deca da odlucuvaat starcive, i toa da davaat iminja na pocinati lugje, demek tradicijata da se prodolzela, na niv (fr) Svekrva mi ima tri deca i nitu edno ne i e krsteno po nejzinite starci a saka moeto da go krstam po dedomu, koj e pocinat...STRASNO (ner) , epa i jas ke ja prodolzam tradicijata, nema po nikogo...ako nekoj treba da odluci toa sme jas i mm, zatoa sto nie sme roditelite, a babi i dedovci ima kolku sakas (scared)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Предлози за машко име

Post by ripcence » 21 Oct 2013, 12:36

Почна да ми се вртка низ памет освен Андреј-Мажествен, силен, воин, и името Алексеј-Бранител на луѓето, заштитник, воин (smile)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Предлози за машко име

Post by Bobe » 21 Oct 2013, 12:44

koe I da izberes nema da zgresis,iako vtoroto mi e po (lovet) za mene zboram (smile)

DANIELAA
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 30 Aug 2013, 15:11
Му се допанале: 45 пати
Им се допаднал: 51 пати

Re: Предлози за машко име

Post by DANIELAA » 21 Oct 2013, 13:18

Bi sakala Kalin ako dade Bog da imam since,ama znam deka prvoto dete ako ni bide masko ke se vika kako svekor mi Naum,sto i ne e strasno,mokno ime mi e :)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Предлози за машко име

Post by saska075 » 21 Oct 2013, 13:22

ripcence wrote:Почна да ми се вртка низ памет освен Андреј-Мажествен, силен, воин, и името Алексеј-Бранител на луѓето, заштитник, воин (smile)
Мене Андреј многу ми се допаѓа,некако згодно и маженствено име ми е. (rolll)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”