Гинеколози во државна болница

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Iris
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 18 Aug 2013, 19:42
Им се допаднал: 15 пати

Гинеколози во државна болница

Post by Iris » 20 Aug 2013, 00:34

Здраво на сите. Би сакала да добијам препораки за солиден гинеколог во државна болница кој ќе ми ја води бременоста и ќе ме пораѓа. Очекувам резулати од тест за бременост и сакам да си ја водам бременоста во државна. Ве молам споделете ваши искуства и препораки. Ви благодарам.

novamama
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 22 Aug 2013, 23:48
Им се допаднал: 3 пати

Re: Гинеколози во државна болница

Post by novamama » 30 Aug 2013, 23:31

Iris jas se porodiv vo drzavna bolnica,megutoa od pocetok pa do kraj odev vo remedika I pregledite se besprekorni,se vodi smetka bukvalno za se,site pregledi ne mi gi naplatuvaa,samo skrininzite I moze uste eden dva na pocetok..Od 8-ot mesec koga odluciv deka ke se poragam vo drzavna,pocnav so pregledi I tamu znaci paralelno..Iskreno jas ne sum zadovolna od pregledite vo drzavna,ne sakam da imenuvam koj ginekolog bese,megutoa dobro rasprashaj se koj e najdobar tamu ako veke si odlucila da se poragas vo drzavna..Nesporedlivo e so privatnite bolnici..Dokolku normalno si vo moznost jas ti preporacuvam vo remedika da si ja vodis bremenosta..*

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Гинеколози во државна болница

Post by Радост » 25 Mar 2014, 13:55

Рипченце, се надевам ќе ја видиш темава за да не пишувам во труднички муабети, да не ме скараат. :)

За она детето што мисли дека е доктор веќе сама си заклучила, он беше на смена ноќта кога молев да дојде доктор да ме види зошто не знаев каде се наоѓам со повраќање, висок притисок и шеќер до плафон кренат. Рекол на сестрата да пијам бедоксин и да не паничам. Срамота за презимето што го носи.

Ќаеф немав прилика во амбулантите да го затекнам зошто цело време кај Арта одев. Имав прилика на две визити да го видам ама молчеше зошто не ме водеше он. Дента кога ме испуштија, а всушност требаше да ме пораѓаат со индукција тој беше дежурен и требаше тој да го води породувањето. Кога дојде тоа да ми го каже ми остави пријатен впечаток, некако смирено делуваше.

Јас сум од Арта презадоволна, најпрвин поради човечкиот однос, единствена од сите десетина што поминаа тие денови преку моја глава. И плус што има многу знаење. Најголемиот "проблем" е што нема ингеренции, т.е има многу над нејзе и не може да се избори за да остане нејзиното мислење пресудно зошто во ГАК се уште е борба на его. Битно е вистински загрижена за пациентите, зошто знам дека на секоја визита паничеше зошто се уште не ме пораѓаат.

Од другите додека лежев таму не можам да се сетам на имињата ама имаше две млади докторки, кои повеќе беа изгубени одошто присутни. Можеби и на специјализација беа само.

Левринова е еден од подобрите доктори ама колку е добра како доктор, толку е идиот со однесување. Баш би сакала да може да читаат по форумите што се имаме поминувано за да знаат дека и на нас мајка се има радувано, не сме на улица чувани за да не третираат така.

И имаше во амбулантата една Билјана и една друга слаба со плава коса, кои исто не би и дала крв да ми земат, а не пак да сум во нивни раце на таков чин. Имаше уште некои ама не можам да се сетам сега, ќе се навратам пак ако ми текнат имињата.

Да не трујам пак, само Арта излезе човек. Горе во породилните сали не ги знам докторите, не стигнав до таму.

srculence
Редовен член
Редовен член
Мислења: 499
Придружен: 13 May 2013, 22:17
Му се допанале: 212 пати
Им се допаднал: 296 пати

Re: Гинеколози во државна болница

Post by srculence » 25 Mar 2014, 14:21

Радост браво за постов добро објаснување за докторите на ГАК
И јас како што кажав Ќаев ми остави добар впечаток иако ме порагаше Ливринова(искусен доктор но во мојата ситуација немаше искусни неискусни)
Тантуровски младиот мми изгледаше на болничар не на др. (rolll)
И јас можам да кажам дека Арта е доктор со срце...
И можам да кажам за Самарџиски доктор прав доктор но тешко се стига до него
А за останатите да не коментирам (brows) (brows) (brows)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Гинеколози во државна болница

Post by Радост » 25 Mar 2014, 14:30

Заборавив да напоменам. Моите успеаа да најдат врски директно преку директорката Хаџи Лега ама баш од таа причина што е борба на его во ГАК, пресудно беше мислењето на шефот на Патолошка ( да не барам отпусната листа, не сакам да се сеќавам како се презиваше ). Единствено што добив понормален третман од сестрите цел еден ден. Затоа, ако барате врски, пазете преку кој барате и колку може вистински работа да ви заврши зошто во тие моменти ми беше битен односот ама најбитно е да не си играат руски рулет со трудниците.

Бог нека ве чува сите, докторите се само посредници кои не полнат со трауми.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Гинеколози во државна болница

Post by ripcence » 25 Mar 2014, 21:54

Ви благодарам девојки (big-hug) што и покрај обврските наоѓате време да не смирите (love5)

Сега сум помирна бидејки ќе одам кај Ќаев.
Сите доктори што јас сум ги сретнала претходно сега не се веќе на клиника, единствено кај Самарџиски одев во бременоста со М. и презадоволна сум од него.
Сега на двата скрининга кога одев се погодив кај Маркова Ана и ми остави убав впечаток.
Да не ја заборавиме специјалистот Алексијоска од која со плачење се вратив дома (rp)

Врските што ги имам се од родилна сала, денес дури женава непријатно и дојде она со мене а јас скисната.
Ама како што вика Радост, нека биде Бог со нас и ништо повеќе не ни треба. (bu)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Гинеколози во државна болница

Post by ripcence » 11 Apr 2014, 12:56

Ќе пишам овде и се надевам ќе го заборавам кошмаров.

На 25Март ме прегледа Тантуровски и рече се е во ред за два дена на контролно ЦТГ.
На 27Март утро, отидов на ЦТГ, во амбуланта беше Валентина Тофиловска, видно изнервирана бидејќи се дереше по сестри и се живо околу неа, го погледна ЦТГ-то-супер е, ај легни да те видам на ехо, толку грубо го движеше ехото што дури зајачкав од болка, рече-ОВДЕ НЕМА ВОДА ТЕ ЗАДРЖУВАМ НА ПАТОЛОШКА.
Цел ден го прележав и цела ноќ со повремени цтг, значи никој не ме погледна.
28Март после визита ме прегледа Габриела па сакаше и ехо да ми направи, кажа дека бебето е мало 2800 и дека не е сигурна ама едниот бубрег како да не му е добар. Ми ставија провокација во вид на вагиналета и едно цревце кое требаше да падне самото. Лежев 4 часа и потоа без воопшто болки станав. Сестрата што беше на смена бидејќи сакала да си спие мирно ноќта на сите што ги имавме цевцата ни ги извади со образложение дека така побрзо ќе добиеме болки. Болки немаше.
Вечерта им фалеше кревет на патологија, дојде една докторка (плава со наочари) и не прегледа сите што бевме провоцирани дента, јас како провоцирана со две провокации ме избра за горе во предродилна - со 4см. отворена.
И таму ја прележав ноќта со повремени цтг.
29Март ме прегледа Ивановска(виде дека сум само 2см. отворена и се засрами од синоќешниот преглед на колешката, им рече на сестрите да не запишуваат дека сум 2см. да си остане во историјата 4см.) Во меѓувреме дојде смена В.Трајковски, ме прегледа и рече нема потреба да седиш тука те враќаме на патолошка и ќе чекаме сама да се отвориш и добиеш болки. Додоека чекав дојде А.Војника и таа ме прегледа и рече Не ќе провоцираме денес со инфузија-ти денес ќе се породиш.
Пуштија инфузија и после неколку часа јас сеуште немав болки, ми го пукна водењакот и на нејзино изненадување вода немаше воопшто, пуштија уште една инфузија се до вечерта и јас немав ни б од болки ниту пак се отварав, смената им заврши...
30Март преглед кај Кочоски, рече денес ќе провоцираме цел ден се додека не добиеш болки, ама таа провокација никако да ја пуштат бидејќи имаа многу гужва-не им бев потребна и јас како плус човек за на бокс. Поручек дојде Тофоски, ајде рече тебе те враќаме на патолошка да се одмориш и така за денес нема пораѓање.
На патолошка на цтг бебето вознемирено, сестрата му се јави на Кочоски кој бил преуморен па не ме удостои со преглед туку и рече да ме боцне со Диазепам и да си легнам.
31Март, 5часот, ме разбуди сестрата и рече веднаш одиш горе во предродилна те чека Кочоски, се качив горе доктор нема, дојде еден асистент и пак ми стави вагиналета за провокација и рече лежи си тука 4 часа.
Конечно визита, дојде Тантуровски (се вратив на почетокот) почна да се дере, како можеле толку да ме малтретираат, па и уште вагиналета ми ставиле како да ќе смени таа нешто. Седеше со мене додека поминаа 3,5часа постојано следејќи го цтг-то, ме прегледа и хитно ме зема на царски.

Чинот на породување ќе го пишам во соодветната тема, можеби и на овој пост не му е местото тука, поентата е да се прочита колку само се косат со своите одлуки и мислења докториве, ГАК (читај кланица) ми се повраќа од болницата.
Несакам да се потсетувам колку само родилки дочекав и испратив, сите со болки сите со солзи, јас бев сестра за сите нив-ги масирав, ги тешев, викав сестра кога веќе им беше дојдено време за на бокс, за сите плачев-за сите се молев, мојот стрес никој неможе да го измери...

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Гинеколози во државна болница

Post by Happy^_^ » 11 Apr 2014, 13:09

ЈЗУ Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство - Скопје - јас може "неписмена" ама ова е називот за Гак???
Ако е така тогаш зошто секој ден се фалат на нивната фб страница колку бебиња биле родени таму, абе од убаво поубаво ќе си рече човек мед и млеко тече (ner) (ner) (ner) (ner)
Значи по незнам кој пат аман ми се вика, колку трауми поминавте (cry1)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Гинеколози во државна болница

Post by imambebe » 12 Apr 2014, 09:48

Ве пратам, читам, се чудам. Значи незнам како ми се погодија салам докторки кога се пораѓав на ГАК. Мислам после мојата приказна, сите др. на ГАК се катастрофа. Добро е што не чувал Бог сите нас. Мене ме пораѓаше Николовска Ели, првпат ја гледав, беше фина. Таа акушерката малку се лигавеше, ама јас не сум виновна што не се пораѓаме сите по книга.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Гинеколози во државна болница

Post by belomorka » 12 Apr 2014, 17:01

Е ЗНАЧИ МНОГУ МЕ ИРИТИРА ОВА. ЕВЕ ЈАС ДА РЕЧЕМЕ ОДМА БИ ИМ ГИ ЛУПНАЛА НА ФЕЈЗБУК СТРАНИЦАТА И НА РАДОСТ И НА РИПЧЕНЦЕ СТОРИИТЕ БЕЗ ОКО ДА МИ ТРЕПНЕ. БЕЗОБРАЗНИ ЕДНИ. И како бе да одам кај нив да ми прават хистероскопија ??? а какао кажете ми.

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”