Нега на градите за време на бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Нега на градите за време на бременоста

Post by Girl23 » 17 Nov 2016, 14:25

Девојки имам вовлечени брадавици а бремена сум 8 недели и сеуште се си е исто а имам читано дека во бременоста излеваат има ли некој искуство позз

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Нега на градите за време на бременоста

Post by SMESKO » 17 Nov 2016, 19:17

Гирл јас имам искуство и да знаеш дека треба да си ги влечиш нанадвор брадавиците при секое туширање тргај ги зш ќе си имаш мака,нема врска дека во бременоста ќе излезат затоа што јас сум жив пример за вовлечени брадавици и едната ми се разви како цицаше ќерка ми а од другата ако се измолзував 7 месеци сеуште немам никаква пупка.

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Нега на градите за време на бременоста

Post by Girl23 » 17 Nov 2016, 20:41

Смешко со што да ги извлечувам здравје да си се породам и се да биде во ред тоа ми е најважно но мислам дека многу ке ми биде страм од сестрите кога ке ми ги видат брадавиците

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Нега на градите за време на бременоста

Post by SMESKO » 17 Nov 2016, 21:11

Гирл нема ништо ново за нив да бидеш,имаше една со мене што се породе и имаше брадавици колку едно зрно пченица и сите кои се породија тогаш сите имаа мака со брадавици кои вовлечени кои имаат многу мали и баш сестрите се зафркаваа дали има некоја што е како што треба (thumbup) така да нема да си прва а ни последна.А ќе ги влечиш со рака значи со два прсти ќе ја фаќаш и влечиш 2 до 3 мин мене тоа ме советуваше сестра на болница и се чудеше како др не ми кажала тоа да го правам дури сум бремена,ама сега си знам и ја влечам па ќе видиме кои ќе бидат резултатите,инаку и тм може да помогне за оваа работа ако немаш млеко (laugh1) јас имам и затоа ми е потешка работата (rolll) Ајде со лесно (bu)

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Нега на градите за време на бременоста

Post by Girl23 » 18 Nov 2016, 19:21

Фала ти многу смешко ке почнам да ги влечам а наредниот преглед и на др ке и кажам не сум и кажала до сега па се надевам ке ме посоветува и она

Sara
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 20 Nov 2016, 22:43
Им се допаднал: 1 time

Re: Нега на градите за време на бременоста

Post by Sara » 20 Nov 2016, 23:12

Здраво мамички сегашни и идни.Еве и јас да го споделам своето искуство со вас. Во очекување сум на второто бебенце, па ги применувам истите трикови кои ги употребував во првата бременост. Тогаш имав големи проблеми со градите, ми пукаа брадавиците, бебето не фаќање убаво, само врескаше, тоа нервозно,нервозна и јас. Па ми се собраа сите над глава, па секој со свои теории, а јас изгубена не бев подготвена на такво нешто.Една козметичарка во текот на бременоста ми кажа да ставам едно капаче маслиново масло во млекото за тело и секој ден да си правам масажи на градите и стомакот. На стомакот правев,на бутовите, но на градите многу ретко. Навистини немав ниту една стрија, кожата ми беше мека и хидрирана. Додека доев користев ланолин за нега на брадавици, но бебето не чекаше малку да ми заздрават брадавиците и на секој нареден подој беше се полошо. Мислам дека бев во тој хорор се додека не помина извесно време, јас ги разбркав сите околу мене, некако се опуштив,не се оптеретував и за кратко време си фативме ритам. Брадавиците ми станаа меки и еластични и потоа доењето беше песна. Поради маката што ја видовме со бебушот ми беше жал да го одбијам, па го доев година и пол. Сега секојдневно почнав со масажи, но го открив и кокосовото органско масло(го има во Зегин). Преубаво мириса,лесно се впива, не остава масни траги,за осетлива кожа е закон. Се масирам на градите и стомакот, понекогаш и на лице, и онаа осетливост што ја имав при допир на градите ми помина, кожата не ме чеша воопшто. Се надевам дека кога пак ќе почнам да дојам, ќе биде подобро средство од ланолинот, а плус воопшто не е штетно бебето да го лизне, читав дека било здраво да се додава и во храна за бебиња.Се надевам дека ова мое искуство ќе помогне некому. Ви посакувам лесна бременост. (thumbup)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”