Боледување во бременост

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
b bebe
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 11 Mar 2013, 18:45
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 68 пати

Боледување во бременост

Post by b bebe » 06 Dec 2013, 13:19

mesinja da ve prasam, zemav boleduvanje edna nedela od maticen ginekolog od vcera- cetvrtok koga treba da odam da go zatvoram, ako davaat samo 7 dena, dali vo vtornik ili sreda, zavisno od denot na koj den treba da trgnam na rabota, inaku sakav malku da se odmoram bidejki bev na privaten ginekoog i mi rece deka se e super so bebeceto samo sto sum go nosela nisko i mi preporaca da se odmoram, dali ke mi trebaat uste 7 dena da zemam od drug d-r boleduvanje pa si si posedam vkupno 15 dena, dali znaete nesto okou ova, a mojot maticen bidejki ne primetuva nisto ostana vaka kako sto e, ve cekam za odgovor i vi prakame eden kup baknezi so malata snegulka sto raste vo mene (t3)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Боледување во бременост

Post by saska075 » 06 Dec 2013, 13:27

б бебе матичниот гинеколог ти дава 2 недели боледување, повеќе не, а ако сакаш повеќе одиш на комисија. Штом си зела 1 недела,ако си во можност земи уште една нека бидат 2 бидејќи фирмите се должни 1 месец да ни плаќаати плата и придонеси, се што е над 1 месец оди преку фонд. Одмори си се 2 недели па здравје понатака како се осеќаш така нека биде. Гушкиии

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Боледување во бременост

Post by Filigran » 01 Apr 2014, 17:40

Ајде девојки кажувајте како е процедурата со боледување.
После 60 дена преку ФЗО, се зема конзилијарно. Со него одобруваат 60 дена макс. Потоа како оди работата до породување?
И конзилијарно мислење кој дава? Дали може да побарам конзилијарно од матичниот гинеколог или од овдешната болница? Ова конзилијарно ми го дадоа во Систина. Но, прашувам во случај да престанам да одам во Систина на контроли. Сакам тука во Прилеп да одам, заради губење време,патување и финансиски аспект.
Ајде помагајте искусни женички.
(confus) (help) (help) (help)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Боледување во бременост

Post by Filigran » 01 Apr 2014, 20:50

Filigran wrote:Ајде девојки кажувајте како е процедурата со боледување.
После 60 дена преку ФЗО, се зема конзилијарно. Со него одобруваат 60 дена макс. Потоа како оди работата до породување?
И конзилијарно мислење кој дава? Дали може да побарам конзилијарно од матичниот гинеколог или од овдешната болница? Ова конзилијарно ми го дадоа во Систина. Но, прашувам во случај да престанам да одам во Систина на контроли. Сакам тука во Прилеп да одам, заради губење време,патување и финансиски аспект.
Ајде помагајте искусни женички.
(confus) (help) (help) (help)
Никој нема одговор? (scratch)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Боледување во бременост

Post by Miki » 01 Apr 2014, 21:06

Za boleduvanje povekje od 15 kalendarski dena treba komisija. Ne sum sigurna koi dokumenti ti se potrebni za komisijata, ama mislam deka za tamu ti treba konzolijarno mislenje od trojca specijalisti. Komisijata ti odobruva max 60 dena, posle procedurata se povtoruva. 30 dena pred termin ti otvaraat porodilno boleduvanje.

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Боледување во бременост

Post by DemetraD » 19 May 2016, 18:29

Треба да земам конзилијарно мислење за да го продолжам боледувањето Ми рекоа можам да земам или од ГАК или од Систина ? Каде е подобро да одам на клиника да не не ми дадат а во Систина незнам колку чини зошто веке сум се потенка со пари Има некој што земал конзилијарно од едно од овие места

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Боледување во бременост

Post by Martinka » 19 May 2016, 20:20

Јас сум 36 недела и од 7 недела сум на боледување.
Јас одев цело време на ГАК и без проблем ми даваа конзилијарно а гледав и останатите кои беа и чекаа го добиваа истото.Така да мислам дека нема потреба да плаќаш во Систина за да го добиеш.
Секоја среда има конзилијарно од 13ч. Во амбулантите долу на ГАК..Потребен ти е упат од матичен гинеколог за на комисија и носи ги останатите документи од боледувањето ( што ти го даде матичниот гинеколог)

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Боледување во бременост

Post by DemetraD » 20 May 2016, 14:30

Е фалати Мартинка ке пробам во ГАК па ке видам што ке направам валјда не сум толку баксуз имам уште две недели да завршам со тоа А се чека ли многу ? Мразам чекање (laugh1)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Боледување во бременост

Post by Vesela » 20 May 2016, 14:59

Деметра мислам дека е посигурно да одиш во ГАК. едно време ( пред неколку години) фондот не ги признаваше мислењата од приватни болници. Незнам може сега е поинаку. Ама пќи поефтино е на ГАК. Колку се чека незнам нека пише некој со потазе искуство :)

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Боледување во бременост

Post by Martinka » 20 May 2016, 16:59

Признава фондот и од Систина конзилијарно ама мислам дека немаш потреба да фрлаш пари..
А што се однесува на чекање во принцип имаш секоја среда по 20-30 жени но брзо оди некако ( од кај 13ч почнуваат па максимум до 15ч ќе завршиш работа)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”