Постење за време на бременост

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Постење за време на бременост

Post by mamamama » 17 Feb 2014, 21:26

I jas si postev redovno vo petok prvite 4 meseci izdrzav bez da se omrsam ama posle mi bese nizok pritisokot na rabota 8h i se omrsuvav ko ke ne mozev da izdrzam bez jogurt i sirenje pa gospod mi prostivase baram jas taka mislam i duri ja doev mojata kerka si pijav jogurt a meso ne jadev sega en se doime i pak si pocnav da postam pa nisto ne mi se sluci ni mene ni ne daj boze na bebeto pa si vikam ne e strasno da se omrsis bremena si pozz

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Постење за време на бременост

Post by Filigran » 17 Feb 2014, 21:31

Во среда и петок ќе си постам како и секогаш, барем таква намера имам, не ми е тешко. Мене повеќе прашањето ми е за велигденскиот пост на пример сега доаѓа, па останатите пости.

Zdenka15
Нов член
Нов член
Мислења: 37
Придружен: 03 Mar 2014, 16:14
Им се допаднал: 14 пати

Re: Постење за време на бременост

Post by Zdenka15 » 27 Mar 2014, 21:59

Лелееее јас сакам да постам сега за велигденските пости последната недела....Го прашав Др.Таше дали има нешто штета тој ми рече баш напротив ќе ми биде подобро, ќе ја исчистам душата...Па се надевам нема да имам многу мака со тоа што се ќе ми се јади баш тогаш хехехе ајде ќе издржиме сепак ние жените се можиме (rad)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Посни јадења

Post by Filigran » 17 Jun 2014, 19:55

Lejla, сланутокот се купува од оние продавници кај што има кикирики, бадеми, лешници на кило. А таанот го има во супермаркетите. Во тегла е , овој јас денес што го купив е од Благој Ѓорев, Велес.
Во врска со постот, протеини и железо повеќе има во зеленчукот и овошјето, ионака не јадам многу месо. Ама душава некако не ми дава???
Сега кога ти пиша, барав на нет , колку е здрав постот за време на бременост. Има различни ставови, нормално, ама најдов дека само во месото имало витамин Б12 и дека железото од месото најлесно се врзува за ткивото или крвта. Ме стави на мака (scared) Знам дека трудниците се разрешени и ова е сосема моја одлука. Сепак ќе размислам за пост на подолг период. (cry1)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Посни јадења

Post by Lejla7 » 17 Jun 2014, 20:44

Filigran mila, ova ne e soodvetna tema, no moram da kazam - covekot proteinite i zelezoto gi iskoristuva najmnogu od meso, a mnogu pomalku od zelencuk, pa ne znam kolku i da go ima vo zelencukot (proverena informacija od transfuziolog, ostavi go Internetot). I ne mora da jades koj znae kolku meso, ama vo bremenost treba. I samite pravila za post velat deka bremena zena se osloboduva, eve prasaj ako ne mi veruvas. Nema zosto sega da pravis vakvi raboti, postrasno e toa sto izleguva od ustata, a ne toa sto vleguva. Ili barem ogranici go postot na edna nedela, pricesti se i zavrsena pesna.

I izvini, ne sakav da te stavam na maka, samo ti sakam se najdobro. I ova ne e veke samo tvoja odluka, ti imas bebe vo tebe, donesuvas odluki koi ke vlijaat i na nego, zatoa dobro razmisli.

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”