Вежбање во текот на бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Вежбање во текот на бременоста

Post by Debora » 18 Jan 2010, 12:11

Најдов вежби со топка за бремени жени, па тоа ме потикна да ја отворам темава. Ако не се работи за комплицирана или ризична бременост се препорачува вежбање - вежби на истегање и сл. Мене лично би ми било малку страв. Во секој случај НЕ треба да се вежба без консултација со лекар. Особено е потребна внимателност, ако жената не вежбала пред да започне бременоста.
Некои лекари препорачуваат да не се прават никакви вежби во првото тромесечие, а понатаму може полесни вежби, се препорачува пливање (ама не во базен, заради можноста од инфекции), пешачење итн.
Дали вежбате или вежбавте во текот на бременоста и какви вежби? Познавам бремени жени кои многу пешачат и тоа е убав начин да се одржат во форма до породувањето. Ама сепак се е индивидуално. Што мислите вие?

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Annabel » 18 Jan 2010, 12:35

Од набројаното погоре, јас сакам да пешачам, но сега докторот ми рече да бидам повнимателна. Инаку во третиот месец од бременоста бев на одмор и се изнапливав (што да правам, не можам да се воздржам кога ќе видам вода) (smile) . Мислев дека на Орбитрек ќе вежбам помалку, ама не успеав зашто морав да мирувам, па се што практикувам се лесни и кратки прошетки.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Debora » 18 Jan 2010, 12:39

Секако дека треба да се следат препораките од лекар. Понекогаш дури на некои жени им се препорачува целосно мирување. Важно да се дојде до целта. (bu)

izabela
Нов член
Нов член
Мислења: 55
Придружен: 20 Jan 2010, 11:45

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by izabela » 21 Jan 2010, 21:21

Da ve prasam sto mislite dali moze se vezba umereno do tret mesec ( ne deka sum trudna (smile) ). Na orbitrek na primer, ama umereno.???

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Debora » 21 Jan 2010, 21:51

Јас кога ќе бидам трудна, се надевам дека ќе си вежбам умерено. Не знам за орбитрек, ама нешто лесно би сакала да си вежбам. (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Debora » 21 Jan 2010, 22:06

Сепак мислам дека е потребна консултација со добар гинеколог. Ако има било какви сомневања дека вежбањето може да и наштети на бременоста, не би вежбала. А би сакала. Еве си дообјаснив. (laugh1)

izabela
Нов член
Нов член
Мислења: 55
Придружен: 20 Jan 2010, 11:45

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by izabela » 22 Jan 2010, 10:16

Preporakite se da ne se vezba prvite 2-3 meseci dodeka bebeto ubavo ne se "ukotvi" za matkata, ama sto znam be ...maku podvezbuvanje nema da mu steti ...jas ovoj mesec stvarno si pomisliv deka sum bremena (toa bilo PMS) i pocnav da si vezbam po doma, si vikam od start zdravo da ja pocnam (bo)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Debora » 22 Jan 2010, 10:35

Епа супер што си почнала, подобро е со време да почнеш. Тамам следниот месец телото веќе ќе биде навикнато на вежби. И јас мислам дека мало подвежбување нема да штети, само треба да се има чувство кое е тоа малото.
Еднаш една жена ми кажуваше дека кога останала бремена, за да предизвика спонтан абортус, скокала од масата доле и носела тешки кошеви на стомакот. И радосно ми кажа дека сега синот е ерген, беше среќна што не успеала. Значи не мора да штети и вежбањето ако е се во ред со бременоста.
На you tube најдов вежби за 1,2 и трето тромесечие. Нешто ќе може и во првото, дај Боже само се да е во ред.

izabela
Нов член
Нов член
Мислења: 55
Придружен: 20 Jan 2010, 11:45

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by izabela » 22 Jan 2010, 10:42

More neka se fati prvo pa posle ke mislime :lol:

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Вежбање во текот на бременоста

Post by Debora » 22 Jan 2010, 11:04

Во глобала не се препорачува да се почне со вежби во 1 тромесечие, ако жената не вежбала претходно. Ако пак вежбала претходно, некои велат дека може да си продолжи - ама внимателно, без исцрпување, напрегање и сл. Леле сето ова е збунувачко... некој вика овака, некој онака...
Секоја бременост е различна. Мислам дека кога ќе се фати, ќе си имаме осет што ни одговара, а што не. (thumbup)
А труднициве ни ги нема на темава. (laugh1) Они сигурно можат да кажат повеќе како се чувствувале во врска со вежбањето.

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”