Re: Подготвителни часови

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Подготвителни часови

Post by Peperutka » 18 Dec 2012, 09:53

Ха,ха,ха Бубаче а што мислеше ти,дека ќе пеат песни сите (laugh1) (laugh1)
Нормално дека како трудница си се подисплашила кога си видела се,но мислам дека не треба вас трудниците што ги посетувате тие часови да ве шетаат во пор.сали зошто стравот уште повеќе ќе ви се зголеми,нормално кај секоја трудница постои страв од непознатото.
Верувај многу е поразлично кога си видела што и како е и кога ќе бидеш родилка,тогаш нема да ти биде толку страшно и болно,мислам дискутиравме во Страв од породување,прочитај ги постовите пак и ќе видиш.Ај ќе правиме муабет кога ќе се породиш (smile)
Мене ми беше страв да се качам на породилно кога ми рекоа дека ќе ме задржат,признавам језиво е кога слушав родилки на бокс како викаат колку што ги држи и гласот и силата,( а блиску се боксовите со Прет.соба) но викаа жени и во Претпородилната соба (scared) па како ми било мене леле, кога знаев дека и мене тоа ме чека за неколку часа но на бокс глас не пуштив (smile) го послушав мат.доктор кога ми кажуваше-чувај си ја силата за на бокс- а јас и тоа како ја дочував,со два напона го родив моето бебе.
Сите тие болки се за убаво-ќе родиш бебенце,па зар не вреди???
Дебора преместија темава ако треба во соодветната тема.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Подготвителни часови

Post by Mamino_srce » 18 Dec 2012, 10:44

bubace wrote:Еве јас да си кажам пак нешто за часовиве. Одам редовно веќе три недели, ама последниов час ме поремети малце. Со душа чекав да дојде и тој час кога ќе не шетаат по родилните сали, и ете дојдееееее. Но тоа катастрофа било. На сите страни лежат голи жени, која вриска од болки, која крвари низ цел кревет, која на бокс расчепатена ја прегледуваат, која раѓа (а боксовите стаклени па све се гледа од надвор)...........а ние се шетаме меѓу нив како паднати од Марс, и ги зјапаме. Непријатно и за нас и за нив. Некако се исплашивме сите жени што бевме во групата. Па уште кога ни го покажаа и тоа апаратчето со кое ја испитуваат ширината на карлицата...... (ner) (ner) (ner) .........па тоа како справа за мачење е.......
И така неможев да спијам, ама сега па ич нема око да склопам.........
Знам дека не ти беше смешно, ама и јас се насмеав. Ама исто сметам дека можеби не требале да ве водат наоколу, и можам да замислам дека ти било непријатно. На тие жени што раѓаат мислам дека не им беше битно да има стотици луѓе наоколу, така барем мене беше. Во тој момент ништо не ти е битно, ни каде си, ни кој е околу тебе. (laugh1)
Немој да се плашиш, секој пороѓај е посебен, секоја жена посебно го доживува, ќе видиш и самата, тоа можеби така страшно изгледа, ама тебе нема воопшто да ти изгледа страшно како на некого од страна да гледа (smile) Ќе ти дојде се тако нормално, природно.
Во секој случај, ти се обиди да се опуштиш што е можно повеќе. Тоа е најбитно за тебе и не размислувај за тоа што си го видела. (smile)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Подготвителни часови

Post by Emilija85 » 14 Jun 2013, 11:50

И ја сби сакала да одам на овие часови, гледам дек аникој одамна не пишал, сега уште ми е рано но да се информирам на време, како ќе можам да се пријавам, не знам дали уште важат тие броеви кои ги имате оставено порано, или ако отидам до Гак и се распрашам најверојатно ќе ми кажат?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Подготвителни часови

Post by Debora » 14 Jun 2013, 12:10

Емилија можеш да се јавиш, па ќе видиш дали важат броевите и пиши ни што си напавила.
Никој ли од трудниците не оди на подготвителни часови???

cucamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 24 Aug 2012, 17:18
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Подготвителни часови

Post by cucamaca » 14 Jun 2013, 14:00

Часовите се одржуваат на ГАК а се закажува на тел. 02 3119727 кај сестра Зоре. До пред некој месец важеше бројов.
Е сеа, колку што знам минатото лето немаше часови, туку од септември... јавете се и прашајте ;)

DanielaXyz
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 17 May 2013, 12:30

Re: Подготвителни часови

Post by DanielaXyz » 18 Jul 2013, 09:36

konstantina 6 wrote:Da da Deborce, cesen zbor, za istata akuserka so zbori Malena D i jas za nea kazuvam, epten e carica, Viki se vika i epten e pozitivna, samo mi e maka sto bash sega za vreme na ovaa nedela koga ja cekame momata zamina na boleduvanje, inaku celo vreme e tuka so tebe te masira, te potsetuva da ne panicis..abe srcka e...zaradi nea i treto bi rodila, tolku sto e strucna i pozitivec vecen..eve sega pred malku se cuvme telefonski i ja prasuvav za pilates topkata dali e gore na porodilno i mi potvrdi deka e tamu samo da si ja pobaram od sestrite oti i retko ja barale..a ne znam zosto ne ja baraat, jas so sin mi glas ne pustiv ko imav bolki..si sednav na topkata mi poslaa cist carsav da se otvaram oti neli i krv si teci..abe mi se cudea drugite trudnici so bea so mene...samoto vrtenje na topkata so kolkovite vo krug i pomaga na gravitacijata da se spusta bebceto popoleka i prirodno..aj sega i za vtoroto ke vi kazam iskustvo, taze, ama milina e... (rad)
Здраво Константина, имам прашање за тебе :)
Видов погоре дека породувањето ти било ептен лесно, на пилатес топка.
Одеше на часови за подготвување? Ќе може повеќе информации околу тоа? Мене ми е ужасно страв од породувањето, па се што би ми го олеснало ме интересира :)

DanielaXyz
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 17 May 2013, 12:30

Re: Подготвителни часови

Post by DanielaXyz » 18 Jul 2013, 09:37

Во врска со часовите, јас сега го завршувам 6от месец од бременоста, така да уште ми е рано за тие часови.
Има ли тука некој што одел скоро на часовите? Ќе може ли да ми даде инфо за контакт, цена, локација?
Фала :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Подготвителни часови

Post by Debora » 18 Jul 2013, 10:41

Danielaxyz Константина и Малена се породија во Кичево, таму е таа бабица... за жал нема секаде такви, ама се надевам дека ќе ги има еден ден. (bu)

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Подготвителни часови

Post by Fiona » 18 Jul 2013, 11:06

јас одев на часови, приватни Лулка ги организираше. може да ги изгуглаш имаат сајт.
фино беше, вклучува се од зачнување, до порагај, па после порагај, грижа за бебе до воводедување на исхрана. Последниот час беше со педијатар.
е сега имаше и вежби и масажи ,но не ми се допадна што се тоа е вклучено во еден час и толку. после пак теорија. мислам дека треба повеќе внимание околу вежбите,дишењето.. впрочем и за тоа се упишав на часовите. Во принцип мене ми помогнаа со тоа што бев подготвена психички и не бев испаничена. Кога ми пукна рано водењакот, онака најнормално се спремав без паника.
А кога ќе фатат болки мислам никаква подготовка не помога (laugh1) дишење?? абе ставај епидурал одма (laugh1) (laugh1) (laugh1)
се шалам малце, убаво е да се посетат бар си психички поспремен (smile)
ги препорачувам

cucamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 24 Aug 2012, 17:18
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Подготвителни часови

Post by cucamaca » 18 Jul 2013, 15:22

DanielaXyz wrote:Во врска со часовите, јас сега го завршувам 6от месец од бременоста, така да уште ми е рано за тие часови.
Има ли тука некој што одел скоро на часовите? Ќе може ли да ми даде инфо за контакт, цена, локација?
Фала :)
Еве ти линк од Лулка
http://lulka.org/index.php?option=com_c ... Itemid=187

а оние на ГАК се бесплатни, за жал никаде нема раклама за нив... ама затоа имаш телефонче погоре, па јави се и информирај се...

Со лесно (thumbup)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”