Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Post by Радост » 30 Nov 2013, 19:06

Беше среда, омилената посна манџа ја имав направено.
Имав негативен тест пред недела од тој ден, па затоа и не кажав дека ќе правам нареден, а и на работа си беше ... не знам како додржав да се врати. Седнавме и стандардни муабети после работа затеравме ... мене јадењето ми се враќаше, почнав веќе да се тресам од вишок адреналин и не успеав да се додржам или пак да формулирам некој мини говор или било што, се пропадна во вода. Само следуваше: Бремена сум. (pipi) Во истата секунда почна на глас и да плаче и да се смее (love5), наредниот саат ми е еден од моментите што ќе ги паметам додека сум жива. :)

andrea
Редовен член
Редовен член
Мислења: 297
Придружен: 22 Oct 2013, 14:07
Му се допанале: 60 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Post by andrea » 30 Nov 2013, 21:52

dekemvri,minatata godina,imav eden kup simptomi na (t3) i mm me primeti,jas ni na kraj pamet,zaboraviv i deka treba da dobijam,posto samo sto se preseliv ovde. (ner) i toj me natera da napravam test...taka da zaedno gi vidovme bfp i mnogu se izraduvavme...no za zal zavrsi strasno..a sega vo oktomvri koga doktorot mi rece deka sum trudna,mm voopsto ne se izraduva,mi vika strav mi e sega i bil vo pravo...a mojata sreca traese samo eden den.. (sad1)

Zdenka15
Нов член
Нов член
Мислења: 37
Придружен: 03 Mar 2014, 16:14
Им се допаднал: 14 пати

Re: Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Post by Zdenka15 » 03 Mar 2014, 21:08

Најубавиот дел ми беше тоа...Дури и мислам по реакцијата повеќе се израдва и од мене хехехе Направив тест и не му кажав дека сум трудна, туку му реков имам некои мачнини ајде да појдиме до Плодност да видиме дали има нешто....И кога влеговме внатре кога кажаа дека сум бремена ми се чини дека скокна дури не знаеше што да направи освен што после тоа ништо не ме оставаше да работам, ми купуваше се за јадење смешки.... (thumbsup)

Aneri
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 04 Mar 2014, 21:10
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Post by Aneri » 04 Mar 2014, 22:00

Mene mi docneshe sekoj mesec, i sekoj mesec test, negativen, od avgust mesec pa se do dekemvri, na 15 januari napraviv test ama nesigurna crta, nisto ne mu kazav, bev na ginekolog i ne se utvrdi bremenost zatoa sto moze bilo rano , posle dva dena povtorno napraviv test i izleze deka sum bremena , mu gi kazav na maz mi i dvata testa i se izraduva kako malo detence dance , sega sum veke vo 10 nedela

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Post by happiness » 13 Jun 2014, 02:01

hmm nekolku meseci vo brak bevme sakavme (b4) no ne bese najaktuelna tema bidejki toj period si go sreduvavme domot... okolu nova godina site praznici nekako ne umorija pa sredinata na januar bevme na vecera onaka sami i kako na zezanje velam mislam deka ke imame bebushko (pipi) ednostavna recenica, bez nikakvi simptomi, a m.ciklus trebase da dobijam tek po nedela dena i normalno + nekoj den da cekam da mi kasni (re) ama mene dusata od sreka da mi igra ete taka se custvuvav dance dance dance
i nekade posle polnok onaka nasmeani barame dezurna apteka niz grad kupuvame test za bremenost (mislam deka po pat ke se mocnev malku od vozbuda ,malku od samata situacija heheh) pa se pogodi eden so prozorce i nie na sekoi 10 sekundi otvori zatvori pravevme neznam kako ne se izluftira za tie 3 minuti dodeka cekavme (joy) (joy)
no sepak na kraj bfp (lovet) (part) (part) (part)
ehhh koj bese po vozbuden ne znam ama dvata cela nok oko ne zatvorivme (love5)

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Post by Mili » 16 Sep 2014, 09:34

Koga doznav bese badnik, pa taka na toj gospodov den,koga go delevme lepceto, im soopstivme na najbliskite, testot go napraviv utroto i samo potvrdivme na doktor na prviot raboten den posle bozik.

AnnaMolly
Нов член
Нов член
Мислења: 20
Придружен: 25 Aug 2014, 13:11
Им се допаднал: 5 пати

Re: Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Post by AnnaMolly » 16 Sep 2014, 13:15

Со првото кога правев тест не ни помислував дека ќе биде позитивен, зашто само 1 месец помина откако решивме да не се пазиме. Очекував дека нема шанси така од прва да се фати. И тој си отиде на работа, а јас подоцна станав и онака ладнокрвно направив тест (а веќе ми доцнеше, но бев убедена дека нема да има bfp ).
Кога го погледнав и видов дебела и убава втора цртка, за малку ќе се онесвестев во купатило.
Ништо не направив, си се спремив и си отидов на работа, не му кажав на маж ми по телефон.
На враќање накај дома купив пар бебешки чорапчиња и му реков да затвори очи и му ги ставив во рака.
И тој беше многу збунет дека толку брзо се случи се, ама на радоста и немаше крај.

Вториов пат тест направив 5 дена пред да дојде терминот за добивање, зашто имав симптоми и ЗНАЕВ дека сум трудна. Мене кафе и цигари да ми се згадат се случува само во бременост (rolll) .
Ми се појави ненормално бледа црта, едвај видлива и го направив тестот попладне. во истиот момент кога видов дека е позитивен влезе маж ми од работа и урлавме двајцата пресреќни, синов се чуди што е работата :)

За жал втората бременост заврши неуспешно, ама здравје за третата кога ќе дојде ќе се инспирирам со некоја од вашиве идеи :)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Post by Bube » 22 Sep 2014, 23:22

Jas koga napraviv test izleze negativen.Maz mi mnogu se razocara. Arno ama seuste mi kasnese a obicno mi e tocna :) za nekolku dena napraviv drug test I op dve crtki - ovojpat I jas mnogu se izraduvav.
Doznav nekolku dena pred negoviot rodenden pa mesto da mu kazam deka sum napravila vtor test mu kupiv za rodenden od tie tablickite za vo avtomobil na koi pisuva BABY ON BOARD (rad) (rad) (rad) I sto da vi kazam placki I radosti (joy) po potvrdata od ginekolog so prvoto slikce od ehoto im soopstivme na najbliskite. (con)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Post by Ninushka » 12 Feb 2016, 18:19

(rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll)

Не ми е смешно како му кажав, смешно ми е ЗОШТО уопште напраив тест!!!! (rolll)

Пред да почнам со овој пат,ќе кажам дека првиот пат беше подраматично, али баш поради тоа решив овој пат да не правам драми и ...

Уствари јас 2 дена не можев да се трпам ни себе а ни мм. Вечерта почнав да се карам за глупост тој само си излезе од соба. И сабајлето уште во 7 почнав пак. И отиде на работа тој и ми светна!!! ПРВИОТ ПАТ КОГА БЕВ БРЕМЕНА НЕ МОЖЕВ ИЧ ДА ГО ТРПАМ баш тој период, 2-3 дена пред да НЕ добијам. И место на работа правец у аптека. Си земав тестче,мм уште нема ниту поим дека жена му место да оди на работа таа по аптеки, и си го напрајв. Не даде ништо на почетокот и го забаталив. Кога поминаа точно 5 мин ѕиркам и гледам БЛЕДА линија. (scared)
Му се јавувам на мм и стандардно- зошо не си на раб? И соопштението гласеше вака
-Слушај, не се вади од памет ама ја изглеа пак сум трудна

(rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll)

Добро бе, до толку ли морав толку да сум бог да чува и да му соопштам ко да умрел некој (rolll) (rolll) (rolll)
А уствари така реков зошто стварно не беше тоа вест за по телефон. :ymblushing:
Ми зема тест за сабајлето пак да проверам на прва утринска и се разбудив во 6 го направив, си испадна пак малку бледа линија но далеку од невидлива. Си легнав до него и знаеше-ако не одам на работа значи бремена сум. Ме праша само дали ќе одам и реков не. Не презаспавме (pipi)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Како му соопштивте на партнерот дека ќе стане татко?

Post by SMESKO » 25 Oct 2016, 10:21

Преку порака БРЕМЕНА СУМ гласеше пораката (rolll) (rolll) (rolll)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”