Исхрана во текот на бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Исхрана во текот на бременоста

Post by Petra » 17 Dec 2010, 17:51

На сајтот Твое бебе има тема за исхрана во текот на бременоста.
http://tvoebebe.com/BREMENOST/ishranabrem.php
Во текот на бременоста треба да се внимава на исхраната затоа што може да се одрази на здравјето на жената и на бебето. Бебето нема друг извор на исхрана, освен преку мајката, затоа од големо значење е здравата исхрана во текот на бременоста.
Во текот на бременоста внимавав како се хранам, конзумирав многу зелнчук, овошје, месо,кафето не го сакав и го сведов на минимум. Не конзумирав алкохол, гледав да се хранам најздраво што можам. Единствено не можев да го намалам благото, што не е препорачливо во бременоста.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 16 Jul 2013, 17:55

Сакам да прашам дали додека бевте бремени имате јадено сувомеснато (шунка, врат, пршута и сл.)?
Знам дека не се препорачува, поради ризик од токсоплазма, ама ми се јаде бре луѓе, што да правам. Дајте некој совет, да ја испечам ли саламата, да ја ставам во микро, било што. Само сирење и кашкавал не ми го прави сендвичот убав. Хелп (drool)
Last edited by Lejla7 on 16 Jul 2013, 18:10, edited 1 time in total.

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by anabejbi » 16 Jul 2013, 18:04

Лејла, јас баш поради тоа јадев домашни пици со шунка во црево да не е рефус т.с сецкана, а мисла и дека ако ја запржиш на зејтин или на тостер дека би било во ред.
Јас барем досега се сто ми се јаде си јадам и не се оптеретувам многу, само внимавам да е домашно се плашам да јадам од пицерии и сендвичари.
Дај им на бебушите нека ручкаат, како што вели мм за мене, ти ако несакаш можеби синко сака и ме тера од се да пробам (rolll)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Debora » 16 Jul 2013, 18:07

Лејла ако ја испечеш, испржиш и сл. нема проблем, ќе се уништи токсоплазмозата и ако ја има. Важно е секое месо да биде термички добро обработено. Е сега па не значи дека ќе се разболеш и ако каснеш сувомесно, ама ете за секоја сигурност така се препорачува.
Што и да решиш, наздравје нека ти е. (thumbsup)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Радост » 16 Jul 2013, 18:10

Лејла, јас секако не сум по сувомеснато, свесно го исфрлив ама сега во бременоста си јадам печеница (пушена на дрва) и тоа не ја потпекувам, туку едноставно си ја јадам. Секако дека не е многу често, можеби еднаш во 10 дена.
Last edited by Радост on 16 Jul 2013, 18:12, edited 1 time in total.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 16 Jul 2013, 18:12

И јас помислив да ја печам на тостер, белки ќе изумре се внатре?

Лелеее,некни јадев пица во пицерија (scared) и салата од зелка. А пред тестот јадев и салама дома, непечена, непржена (scared)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Радост » 16 Jul 2013, 18:13

Не паничи. :) Си јадела си јадела, да сте живи и здрави. Па и во пицерија сувомесното оди на висока температура што значи нема опасност. Многу е пострашно од павлака, мајонез и слични додатоци.

За тостер немам искуство, не купувам свесно зошто на секое едно ќе си стискам тостови и кај ќе ми е крајот. (rolll) Ама по некоја логика да, таа е висока температура и може да биде поспокојна и да не си правиш стресови за храна, барем да ти помине желбата.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 16 Jul 2013, 18:16

И павлака ли не смее да се јаде? И таратур си правев скоро со павлака

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by anabejbi » 16 Jul 2013, 18:28

Лејла, можеш павлака слободно, не треба многу да стои отворена во фрижидер ако е големо пакување ако е во мало го јадеш веднаш и нема проблем. Исто и за мајонезот во мало пакување и да не ти стои отворен во фрижидер, барем јас така практикувам.
Не мисли толку, се што ти се јаде јади си и уживај во бременоста.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Радост » 16 Jul 2013, 20:15

Lejla лошо сум се изразила, мислев на павлака и мајонез надвор од дома. По пицерии, сендвичари и слични места, каде што не знаеш колку време се отворени и како се чувани истите. За дома сите си го знаеме редот. Не му се секирај. :)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”