Исхрана во текот на бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 16 Jul 2013, 20:19

Се накркав саламче (rad) (rad) (rad) Мм ми испече на тостер две-три парчиња, њам, е сега полесно дишам. Уште многу прашања ќе имам на оваа тема, да си знаете (thumbsup)

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by anabejbi » 16 Jul 2013, 20:23

И мене ми се пријаде саламче т.е тост и јас ќе го терам мм да ми направи (drool)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Радост » 16 Jul 2013, 20:24

Нека ви е наздравје. :) Јас така бев за помфрит, па си пржев по два малечки компири зошто не можев на ништо друго да мислам освен на него. Го знам тоа чувство кога после јадењето светот е поубав. (rolll)
Па ако, сите имаме прашања, затоа и ќе сме тука. (a2)

А јас немам тост. (fr) (laugh1)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 16 Jul 2013, 20:40

Е па да си купиш тостер (fr) не значи дека секој ден ќе правиш тостови ако го имаш (smile)

А јас се тешам дека барем благо не јадам (т.е се уште не ми се присакало), за сега порок ми е само сувомеснатото (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Радост » 16 Jul 2013, 20:47

Залудно кревам галама, ќе треба да го имам дома за кризни денови. :))
И јас немам некоја голема потреба од благо, онака малку кризирам и ми поминува. Ама уживај си зошто ќе менуваш. Јас првите недели бев луда по свежа брусница, сега кога ќе ја видам во фрижидер ми се лоши. После на јајцата пржени и се спремав секое утро и си јадев без мака, ете 3 недели немам јајце каснато. Затоа и не си скратувај од ништо, периодични ќе бидеме. А и не постои нешто што не смееме да го јадеме макар еден залак, зошто ќе се лути бебата. :)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 16 Jul 2013, 20:50

Еј, да, јас сум моментално по варените јајца, т.е. белка, секој ден јадам по едно-две, не знам до кога (rolll)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by kit-kat » 16 Jul 2013, 20:54

Бремени жени,не се оптоварувајте со тоа.Јас во синко (t3) се си кркав,ама буквално се.Од сувомеснато до зеленчук овошје...Бидејки се спремавме за свадбата,повеќе надвор јадевме по кафани и пицерии него дома.И еве го момче од 8 год.Во бременоста ништо не ми фалеше.Која црна токсоплазма испитав тогаш.
Го родив а ни пап немав направено.Само 4-5 уз прегледи.
Бог да си даде.
НАЗДРАВЈЕ

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 16 Jul 2013, 20:57

А така де, едвај чекав некој да пише вакво нешто (thumbsup) (thumbsup) (thumbsup) Браво Кит Кет

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Winit » 17 Jul 2013, 09:44

Ova na kit-ket mnogu drzi voda, navistina e taka. I jas so sin mi imav samo nekolku uz i si jadev se sto sakav. Od testovi samo PAP pravev i nisto poveke, ama bas nisto, a bremenosta ja vodev vo Remedika kaj Dr. Efremovski.
Verojatno sega poveke ke pravam bidejki bremenosta voglavno ke ja vodam kaj maticnata.
Kako i da e, otkako mi pocnaa macninite se navrtev samo na nezdrava hrana. Ke se napravam topka (sad1) i ne jadam voopsto zelencuk. Mi se gadi od nego. Sega za sega sum glavno na testenini, przeni raboti, suvomesnati...a be sto od sto poloso (smile)
Ke vidime do koga vaka.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Lejla7 » 24 Jul 2013, 20:25

Смее ли да се пие ароматизирана вода (еве на пр. Добра вода актив/велнес) во бременост? Оти сум чула (или прочитала некаде) дека не се пијат ароматизирани овошни чаеви, па да не е и со Добра вода ист случај. А многу ја сакам (smile)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”