Исхрана во текот на бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
bubuvce_84
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 30 Aug 2011, 18:47
Му се допанале: 13 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by bubuvce_84 » 25 Jul 2013, 10:15

Lejla jas ama voopsto ne pripazuvam na toa so jadam ili pijam znaci ne sum mnogu opteretena so toa, ako sakam nesto da probam moze ne kolicinski kojznae kolku no ke probam, a za vodata veke ako sakas ovosna mozes i sama da si ja napravis stavi nekolku rezancinja portokal ili limon vo bokalce i stavi go vo frizider barem znaes deka nema koncentrati i ne e gazirana

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by saska075 » 04 Oct 2013, 15:26

Во врска со исхраната, јас сега засега се јадам. Утрово паштета Аргета со сирење и домат цела ја свиткав (drool) Само гледа барем уште оваа недела повеќе белковини да јадам ( зеленчукови супи, домашни супи од телешќо месо, урда, јајца...) Инаку си јадам се, тостови, пред некој ден манѓа, па и малку поткаснувам сувомеснато.

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Ninushka » 04 Oct 2013, 16:40

Рака на срце,сестра ми цела бременост се давеше во сувомеснато, а за виршли да не ни зборам...
Сепак верувам како се испитани од нашата комисија бидејќи и јас лично имам удел во нивното испитување, а искрено? јас да сум бремена,верујте, нема никој повеке и се што сака -да јаде од мене (rad)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by saska075 » 11 Nov 2013, 19:59

Мамички да ве прашам нешто? Дали зденка е добро да се јаде во бременост? Барав но не можев да најдам никаде. Не јадам често, 2-3 пати месечно. но еве сега за вечера јадев и не знам дали е добро да се јаде во бременост.
Кисссс (l2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by Радост » 11 Nov 2013, 20:01

Кај здрава трудница не би требало да смета. Јас ја избегнувам зошто од две зденки шеќерот ми се крева повеќе одколку кога јадам пржено свинско. :) Јас ја заменив со АБЦ на почетокот од бременоста.

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by saska075 » 11 Nov 2013, 20:06

Радост wrote:Кај здрава трудница не би требало да смета. Јас ја избегнувам зошто од две зденки шеќерот ми се крева повеќе одколку кога јадам пржено свинско. :) Јас ја заменив со АБЦ на почетокот од бременоста.
Фалаааа мучосс :-*

anabejbi
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1522
Придружен: 21 Nov 2012, 17:19
Му се допанале: 462 пати
Им се допаднал: 850 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by anabejbi » 12 Nov 2013, 06:21

Јас јадев зденки а и во Систина кога бев даваа за доручек, слободно можеш да јадеш

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by sju » 12 Nov 2013, 14:03

Јади си слободно зденка. Инаку зденка= топено сирење. Зденка е името на производител и така народски си останало. Топеното сирење е рецептирен продукт кој се прави од готови производи. Пр: кашкавал, урда, сирење, кравје масло отн. Со определено количество на вода од кое зависи тврдоста. Дали ке се мачка или ке е тврдо. И сите тие состојки се топат на висока температура( оттука името топено сирење). Имате и онакви на лентички и сите овие се топени сирења. Јадете си слободно, тоа е протеински продукт пред се лесно усвоив за организмот . Се надевам одгатнав една убава загатка:)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by ripcence » 04 Jan 2014, 22:40

Денес дојдов до мени на една трудница правено од нутриционист, главно се состои од семиња наутро на гладно, овошје само во период од појадок-ручек и тоа 1,5кг. само од едно овошје, ручекот се состои од манџи со обавезно салата и вода дури после пола саат од оброкот, риба два пати неделно.
Ме изненади делот со многу извичници дека во бременоста несмее да се конзумира Ананас, Банана и како најстрого забрането Цимет. (confus)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Исхрана во текот на бременоста

Post by imambebe » 05 Jan 2014, 10:26

Рипченце за циметот и мене свекрва ми ми велеше да не ставам врз сутлијачот, а за бананата и ананасот незнам, јас си лапкав банани. :)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”