Пушење во текот на бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Пушење во текот на бременоста

Post by Petra » 24 Dec 2010, 16:19

http://tvoebebe.com/category/%D1%82%D0% ... 1%9A%D0%B5
На овој линк може да се прочита за штетното влијание од пушењето по животот и здравјето на бебето. (Како и за здравјето на мајката) Бебето во матката добива се што му е потребно од мајката.
Какво е вашето искуство? Дали пушевте во текот на бременоста или пак ги оставивте веднаш кога дознавте дека сте бремени?
Јас бев пушач пред да останам бремена. Но веднаш кога дознав дека сум бремена прекинав со пушењето. Не сакав да го ставам во опасност животот и здравјето на бебето. Свесна бев за ризикот и не можев да постапам неодговорно и да си продолжам со пушењето.

Marija
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Oct 2010, 10:00

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Marija » 24 Dec 2010, 17:24

Jas sega sum sedmi mesec (t3) , vednas stom doznav deka sum (t3) gi vrliv cigarite sto mi ostanaa vo kutijata. Sega samo se kaam sto ne prestanav porano so pusenjeto. Im preporacuvam na site trudnici da ne pusat zasto si go trujat svoeto uste nerodeno malecko srcence (smile)

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by mosa » 27 Mar 2011, 00:38

Jas si bev nepusac i pred d aostanam bremena,i koga bev bremena ne pusev cigari,no mi smetase i koga mm pusese vo zatvorena prostorija.Gi izbegnuvav mnogu i stalno barav da se provetruva.I den denes kadno mi smrdat cigarite.

Bonita
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 02 Apr 2011, 16:54
Им се допаднал: 1 time

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Bonita » 03 Apr 2011, 13:46

И јас сум антиникотеа !!! (thumbsup) Изборот е лесен: цигарите или здравјето на бебето?! Не постои никакво оправдување за мајките што пушат дури се бремени!!!

bibip
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 27 Apr 2011, 20:43
Location: дома

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by bibip » 28 Apr 2011, 18:17

Јас бев пушач на кога дознав дека сум бремена уште со првото дете престанав да пушам ,и еве веќе три години сум непушач и супер ми е. (bu)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Hera » 06 Apr 2012, 13:46

Не сум и никогаш не сум била пушач. Сметам дека секој си одговара за своето здравје и си носи одлуки за себе како единка па слободен е да си ја избира својата состојба. Но кога веќе ќе се појави уште еден живот што зависи од тој избор, тогаш мора да се почитува неговото здравје. Не оправдувам мајки што пушат додека се бремени и свесно ризикуваат. Посебно се вознемирувам кога ќе видам мајки во парк како ги хранат своите дечиња со лажичка и кашичка во една рака, а во другата ја држат цигарат и зборуваат со испуштање дим.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Peperutka » 12 Apr 2012, 12:31

Јас сум многу против пушење а особено пушење во текот на бременоста и никако неможам да ги оправдам тие мајки кои пушат додека се бремени (fr) свесно си го расипуваат своето здравје и здравјето на бебето кое расте во нив.Тоа се несовесни мајки!

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Happy_Mommy » 12 Apr 2012, 14:11

Моите двајца родители се пушачи и јас така сум пораснала (се разбира мајка ми не е пушела додека е бремена). Мене цигари не ми сметаат ама не сум пушач, посебно не во бременоста! Никако не го оправдувам пушењето во бременоста!!!

Star
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Apr 2012, 15:10
Им се допаднал: 2 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Star » 28 Apr 2012, 14:16

Јас пушев пред да останам бремена ама и за првата па и сега ми се гади од самата миризба на цигарите а и немам желба да запалам цигара.После првата бременост почнав пак да пушам ама сега не ми се верува дека би запалила пак цигара си велам кога сум издржала 9 месеци без цигара се надевам дека нема ни да запалам повеке,ама само се надевам (thumbup)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by davidkjara » 06 Aug 2012, 10:41

jas moram da priznaam prviot mesec palev po edna zosto porano stigav i do 2 kutii (fr) no po prvoto snimanje gi frliv odma t.e pusev dodeka ne mi kazaa na lekar deka ne sum trudna ne osetiv krizi i zdravjeto na moeto bebce e najvazno od se od site nasi potrebi i zavisnosti vcera bevme na sladoled os maz mi i koga vidov trudnica golemka sednala pusi cigari pie secena vodka neznam sto devojki kolkuy odvratni izgledase zalnoo ne sakam da zvucam loso no pred da zapalite cigara zamislete kako dimot na vaseto bebe mu go ispustate vo ustata sto se mora mora i site sto si se kriete kao edna nemojte prestanete (bu)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”