Пушење во текот на бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Nadja » 14 Dec 2012, 12:44

Јас не пушев за време на бременоста, затоа што сум антипушач. Голем противник сум на пушењето. Ми се лоши кога ќе го помирисам чадот од цигарите, а камоли да ги пушам.

keke
Член
Член
Мислења: 120
Придружен: 14 Nov 2012, 12:46
Му се допанале: 16 пати
Им се допаднал: 28 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by keke » 13 Mar 2013, 09:35

Ја сум и тоа активен пушач и имам голем проблем да го оставам цигарите и покрај тоа што знам колку е штетно тоа за моето бебе. Имам пријателки кои дури и на бокс отишле со цигара. Можда е уште пострашен шокот на организмот од наглото претстанување со пушење, не знам ама јас само ги намалив од скоро две кутии на 5-6 цигари.

dacysh
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 13 Jun 2013, 00:14
Им се допаднал: 5 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by dacysh » 13 Jun 2013, 01:07

Страсен пушач сум, во првото тромесечје неможев да ги поднесам цигарите нивната миризба повраќав кога ке намирисав чур од цигара, но за жал тоа не продолжи така и во понатамошните месеци, после првото тромесечје самиот организам ми бараше цигара и иако знаев дека е штетно како за мене така и за моето бебе неможев да ги откажам иако пушаш највеке до 5 цигари на ден. Еве ми остана уште 1 месец до пораѓајот ке пробам да ги смалам на нула но незнам дали ке успеам, бидејки ме фаќа лудило. без цигара

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by kit-kat » 13 Jun 2013, 08:15

Секој има право на свој избор за тоа дали ќе пуши или не во бременоста.
Јас категорички сум против тоа.Кај нас дома никој не пуши,ни кај мајка ми ни кај што се мажив.
Дури и сите со кои се дружиме не се пушачи.Во куќата наша еве веќе 9 год.сум никој нема запалено цигара (thumbsup)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Emilija85 » 14 Jun 2013, 12:11

Кај моите дома сите се пушачи, кај свекрва ми исто, значи од двете страни сите до еден освен јас (thumbup) Никогаш, немам пушено, но за тоа си имам заработено запаление или затемнение на бели дробови уште на 13 години, не беше бронхитис туку некако трахитис појма немам, ама ми рекоа тоа го добивале пушачи (tap) Од тогаш веќе не се пушеше дома, ама јас си настрадав и неколку години по ред од малку си го добивав тоа запаление со температури по болници.
Е сега со маж ми одкога живееме заедно постојано се убедувавме дека нема пушење дома, и постојано ветуваше, после секоја генералка дека дома нема да пуши, тоа траеше ден - два и пак си се опушташе, крива сум си и јас сум попустлива па и на гости некако неможам да ги носам на тераса, иако кога одиме на друго место, маж ми излегува на тераса и го оправдувам тоа, и секогаш му велев сите ги почитуваш освен мене. Е сега, одкога останав бремена, си оди надвор на тераса, никој не пали пред мене, добро има исклучоци, така некој, да си запали цигара пред мене, но не се бунам до толку сега, знам жени кои додека биле бремени едно цигаре не дозволиле да се испуши пред нив, најверојатно и се во право, но ако му ја мислам до толку пак сега треба 9 месеци да се качам на некоја планина и цело време да дишам чист воздух а не смрдеата овде во Ск.

vila-mila
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 19 Nov 2013, 13:49
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Трудници ајде на кафе и муабет

Post by vila-mila » 26 Nov 2013, 10:14

сто со цигариве?????? ми се цини да мозам и по 2 ке палам (drool) (drool) немам исав а несакам ама како?????? помагајте (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Bobe » 26 Nov 2013, 12:09

и јас сум пушач,од некни што се вели,како да имав некое претчувство,драстично намалувам додека не ги сиктирам скроз на скроз,се исчистив во фрижидер и околу него (piggy) овошје,грицки мицки пробај и не мисли
мене најтежок момент ми е кафето (ner)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by ripcence » 27 Nov 2013, 00:24

и јас сум пушач, пушев по скоро две кутии во денот, полека полека почнав да ги намалувам, најтешко ми е утринското кафе без цигара (море секое кафе) и после јадење, за да не забегам од зацртаното гледам на саат(сигурно е психичка работа) ама кога ќе си зацртам дека за денес имам 5 цигари и во колку саат ќе ги испушам се придржувам до тоа(во меѓувреме пушам пенкала :ymblushing: ).
Многу сакам да сум појака психички и да ги оставам скроз.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Bobe » 27 Nov 2013, 01:17

те разбирам скроз (a2) (a2) (a2) (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Пушење во текот на бременоста

Post by Радост » 27 Nov 2013, 08:57

Еве ви гушки за подршка. (a2) (a2) (a2)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”