Што да се купи за бебето

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Радост » 20 Jul 2014, 12:04

Чоколадо, со оглед на тоа што особено првиот месец бебушите имаат послаба терморегулација и циркулацијата на крвта не е баш развиена, мое мислење дека нема да ти требаат боди на кратки. Ако е потопло ќе го облечеш само на боди на долги и надолу на ѕиврички. Инаку не знам точно да ти кажам колку да купиш ... јас имав некаде околу 10 боди на долги. 3 од најмалите 56 и останатите 62.

sju
Член
Член
Мислења: 155
Придружен: 19 Apr 2012, 14:26
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by sju » 20 Jul 2014, 13:34

Моето прво е родено декември и јас никогаш не облеков боди по долги ракави ниту пак чорапи. Носеше боди по кратки и од шпикозните од мадеркер со долги ракави и сосе ногавичка. Тоа за дома. Мене ми требаа повеке од 20 комплети бидејки многу бљуцкаше а од лигавчињата се нервираше. Ние сме со парно дома и сепак зависи од времето и со што ке се загрева

chocolade
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 09 Jul 2014, 14:02
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by chocolade » 21 Jul 2014, 10:31

Радост, сју фала ви на помошта. Чорапчиња и јас не земав многу, 3-4 пара колку да се најдат. А боди имам 3 со долги, останатите со кратки (накај 5-6 кои што ги добив на поклон :) ) Па кога ќе треба ќе се докупи по потреба. Ве (kup)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Sashka » 21 Jul 2014, 12:36

Кај мене е родена во септември - 11-ти , јас незнаејќи имав спремено бодиња на кратки, но во болница во советувалиште ми рекоа да ја облекувам со боди на долги, чорапчиња и шпилкозни исто на долги. Капче само после бањање пола саат-саат ( кај мене се роди со косичка (pipi) ) . Сега зависи и од детето и од греењето, ама како што рече Радост, на почеток немаат добра терморегулација така да не ти е лошо да си спремиш уште некое боди на долги ракави.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Miki » 21 Jul 2014, 13:31

Ако ги купуваш од тука, најубаво да си пикираш каде што има па да си купиш или да ти купат по потреба. Плус зависи дали имаш машина за сушење, дали ќе имаш некој да ти пегла редовно или ќе ти треба поголема залиха. Сега ќе накупиш па после ќе видиш дека не ти се погодени па ќе користиш само 20%
А не се секирај, не е дека нема да можеш да излезеш од дома. Баш ќе ти биде добра причина да земеш воздух :)

chocolade
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 09 Jul 2014, 14:02
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by chocolade » 21 Jul 2014, 14:01

Јас си зимам од познаници, имаат продавница со бебешка облека и се што е потребно за бебиња. Така да во било кое време може да нарачам нешто и да ми го донесат дома(сестра ми или мајка ми), исперено и испеглано (thumbsup)

Но и така немам многу зeмено, ќе си докупам уште некое по долги ракави, нека се најдат (smile)

Мамички сакав да ве прашам, навечер кога спиете дали преку цела нок треба собата да е осветлена со лабма на пр?? Или нема потреба. Може малку глупаво прашање, но прво детенце ми е и баш не сум упатена во некои работи (pipi)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Радост » 21 Jul 2014, 14:05

Tреба, зошто од памет ќе се извади во рок темница да се разбуди. :) Некоја подискретна столна ламба, пример кај мене сијалицата е од 20 вати, колку само да дава некаква светлина.

chocolade
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 09 Jul 2014, 14:02
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by chocolade » 21 Jul 2014, 14:21

Фала радост, ќе си земам и столна ламба, а мене сигурно ќе ми треба 1 месец да се навикнам да спијам со ламба (ner) (w1)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Sashka » 21 Jul 2014, 14:23

chocolade wrote:Фала радост, ќе си земам и столна ламба, а мене сигурно ќе ми треба 1 месец да се навикнам да спијам со ламба (ner) (w1)
Мислам дека нема да ти треба време за навикнување, одвај ќе чекаш кревет да фатиш и нема да ти смета во спиењето ни светло ни ништо освен бебето (laugh1)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Радост » 21 Jul 2014, 14:27

Убаво ти кажа Сашка. (laugh1) Јас цел живот спијам во скроз темно и во тишина, ела сега да ме видиш како спијам. (rolll) Столната ламба во очи ми доаѓа, играчката над креветот пола ноќ врти и произведува звуци како река, бранови, ветер, дожд и слично ... мака немам. (laugh1)

Ќе имаш многу работи на кои ќе треба да се адаптираш, светлото верувај ќе ти е најмал проблем. :)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”