Што да се купи за бебето

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by ripcence » 10 Mar 2014, 14:40

Јас од Стружанка ги купив постелините, еве сега се потсетив дека подлога за пресоблекување ми фали (smile) , инаку има Стружанка и во Лептокарија, порта Влае, центар-градски ѕид.
Да додадам дека во Еурофарм има шишенца стаклени на Бејби Нова (германски) 150ден. што е одлична цена. (rad)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by maried » 10 Mar 2014, 15:05

Рипченце јас од бејби нова ич не сум задоволна, чисто да знаеш (smile) (smile) јас сега го користам новото шишенце на чико и сум многу задоволна има цуцла со облик на брадавица и ќерка ми само од тоа сака да пие (smile) (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Peperutka » 10 Mar 2014, 15:23

Во Џамбо ДА ,стаклените шишенца се 60 денари,јас му имам купено две на К.,едното му го користам за сок и вода а за млеко имам пластично шишенце со рачки од Зегин ми е земено (smile)
Рипченце од Стружанка јас имам подлога за пресоблекување и сум презадоволна,мушамата одоздола е цврста и не се кине како кај другите подлоги,материјалот е фротирски и може да се пере а чини 250 денари (smile) Ти ја препорачувам (smile)
А воопшто се е убаво и квалитетно од Стружанка,мајка ми за К. претежно се од таму му купува и од се сум задоволна,убав памук е (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Радост » 12 Mar 2014, 13:53

Да ви помогнам и јас троа. :) Првин да си кажам дека иако малечки се родивме, веќе кај и да одиме сите ја викаат крофничка (rolll), 56 носевме само 2-3 недели, а пижамките веќе и се 68. (love5) Немој да правите многу залиха на мали бројчиња зошто навистина брзо растат првите два месеци. Барем кај нас е таков случај.

Е сега за муабетот со Стружанка. Јас сум презадоволна од квалитетот на се што имаат и ви сликав само дел од она што го имам купено за да имате орентација. Имаат премногу бои и дезени за да изберете.

Лигавчињата им се исто многу убав квалитет и се по 60 денари.


http://s2.postimg.org/5xo1tzxkp/1897020 ... 146dfb.jpg

Вакви пижамки преку 10 пара имаме. 290 денари се и исто имате избор на шари.


http://s22.postimg.org/wkgylcfup/192693 ... c3e3ad.jpg

Ѕивричките се по 120 денари, а мислам дека има и од 100 и од 80 и се потенки, таман веќе за овој период.



http://s29.postimg.org/mldxuf5zb/101295 ... 9fde5a.jpg

И имаме неколку вакви боди зошто се многу практични особено ако ви е бебето како моето стотка на саат. (rolll) 260 денари се. А имаат и од класичните, на нив цената варира од 200 до 270, исто многу убав памук се.

Засега толку од нас. (big-hug)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Vesela » 12 Mar 2014, 14:02

Иако веќе поминаа скоро 8 години од кога се роди синко, убаво е да ве прочитам и да се потестам кога синко беше мал (love5) (love5) (love5) .
Јас облека користев од Стружанка ( и се уште купувам долна облека и пижамки за него од таму). Презадовлна сум од памукот. Производите ги има во продавниците на стружанка, но колку се сеќавам ги имаше и во АНЖИ. Така да Филигран сигурно ги има и кја вас, само треба да видиш во кој дуќан.
Што се однесува до шишенаца и цуцли, јас користев искучуиви АВЕНТ ( ги има во ЕУРОФАРМ и во Mothercare во рамстор). Можеби се малку поскапи, ама се многу квалитени. Мислам дека може уште едно дете да пораснам со нив (laugh1) (laugh1) (laugh1) (laugh1) . А цуцли користевме силиконски од НУК.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Filigran » 12 Mar 2014, 16:10

Весела, се распрашав , досега никој не знае дали некој кај нас носи роба од Стружанка. Ама имаме време, ехеееееееее ако треба и од Скопје ќе купам, секако одиме на контрола таму. Сепак фала на сите за препораките каде ја има оваа фирма. Мислам дека Стружанка треба да ни плаќа процент колку ја рекламираме фирмава (thumbsup)
Радост, леле работиве кои си ги купила се прекрасни мила. Со здравје да си ги носите.
И сите вие останати што сте им купила аливца или ќе купувата со здравје да си ги носат. (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy) (joy)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by ripcence » 13 Mar 2014, 20:53

Ние се комплетиравме и подлогата ја купивме (rad) , толку е 250ден. во Стружанка, инаку од тие комплетчиња со ѕиврички и горно на преклоп имаме околу 15 пара, боди преку 20 што со ракави, што на кратки и без ракави, има право Радост многу брзо ги растат, овие што ги имам јас се од внукот-потполно се нови (smile)
Мерид зошто не си задоволна од бејби нова? Јас пак по препорака од јатрва ми тоа го купив, едно е секако ако не го бива ќе купуваме друго. (smile) А во џамбо бев минатата недела не видов шишиња стаклени (scratch) само пластични имаше.
Еве да ви ја покажеме постелината (smile)


http://s30.postimg.org/do1zsudm9/CAM00037.jpg ова е навлаката за перниче

http://s27.postimg.org/6ymv36yg3/CAM00038.jpgова навлаката за јорганче

Да напоменам и дека исто од Стружанка ги купив и градниците за доење на Бебето се, преубави 550ден.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by Радост » 13 Mar 2014, 21:50

Да се надоврзам зошто ме потсети рипченце. Во Стружанка имаат и мајци за доење, 650 денари и мене многу работа ми вршеше за кичмата, особено ноќе кога се боревме за да цица со саати.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by happiness » 21 Jun 2014, 19:07

eve ovde da si se ispofalam (rad) (rad) (rad)
pocnav oficijalno so spremanje 26 nedela mozi e rano ama ne trpi srce junacko poke (rolll) (rolll)
ve iznacitav i si naprajv super spisok raboti od prv plan i od vtor plan (brows)
ama ko izlegov sum kupila mn stvari od vtor plan ( za potamu demek (rolll) )
kupeno za sega e
-krevetce ni treba joga uste ama sleden mesec (laugh1)
-postelnina so 4 navlaki za pernica i 2 carshavcinja eden jorgan tenok i ogradicka (lovet)
-relaksator
-kengur (deka popust ni dadoja inaku ne bese bash vo plan )
-paticinja edni zeleni so vrvci celi mekani i edni plavi so lepenki (brows)
-najdov bodinja na preklop so dolgo rakavce ama 0 kako mn mala mi se vide pa zedov 1 pa sega doma mi gleda golemo (unsure)
-shpihozni zedov samo edni ama mn ednostavni mi se gledat nikako da bendisam (shaking)
-kapcinja zedov so ushi 2 parcinja i 2 parcinja za posle kapenje ednostavni beli
-najdov ligavcinja komplet od 10 si gi zedov i na sredina imashe lilavo i rozevo ahhaha neka sedat ke si go doterva mama vo site boicki hahaahha
i zedov eden naslon za kapenje pisuva anatomski adapter od frotir eftin bese (laugh1)
zedov i papmpersi da si olesnam za togash (tongue)
za sega e tolku sleden mesec planirame nova runda poke na alishtenca (love5)

chocolade
Нов член
Нов член
Мислења: 43
Придружен: 09 Jul 2014, 14:02
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 4 пати

Re: Што да се купи за бебето

Post by chocolade » 20 Jul 2014, 11:54

Мамички со здравје да се носи и користи се што е земено. Еве и ние си се подготвуваме полека, 29 та недела сум веќе (pipi) Само не сум сигурна одприлика колку бодиња ми треба за почеток, дали може некој да ми каже? Бебушов здравје ќе се роди на почеток на октомври, па не сум сигурна и дали треба со долги или кратки ракави????

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”