Породилно боледување

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Породилно боледување

Post by Peperutka » 10 Apr 2011, 21:05

Во кој месец го земавте породилното боледување од работа и колку изнесуваше истото?

mamicka mami
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 10 Mar 2012, 14:43
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 9 пати

Re: Породилно боледување

Post by mamicka mami » 06 Dec 2012, 22:04

Гледам дека темата за породилно отсуство долго време не е активна, па ако знае некој од вас да ми одговори дали може да се отвори породилно боледување од денот на пораѓајот бидејќи во законот за работни односи во член 165 стои најмалку 28 дена пред пораѓај, или став 3 од истиот закон стои дека доколку раработничката се породи порано од рокот утврден во ставот (2) на
овој член, отсуството за бременост и раѓање започнува да го користи од денот на
раѓање на детето до истекот на рокот од ставот (1) на овој член. Бидејќи немам помош во одгледувањето на моето бебе сакам да го отворам од денот на раѓање, а пред тоа ќе земам неколку слободни денови што ги имам.Дали е можно?

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Породилно боледување

Post by kukli4ka » 07 Dec 2012, 00:26

jas go otvoriv tocno 28 dena pred verojatniot kraen termin a se porodiv za edna nedela taka sto nema vrska nemozes ni da znaes deka ke go donosis do kraj,go otvoriv na 14 se porodiv na 24 a kraen mi bese 15 nareden mesec

mamicka mami
Член
Член
Мислења: 103
Придружен: 10 Mar 2012, 14:43
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 9 пати

Re: Труднички кафе муабет

Post by mamicka mami » 08 Dec 2012, 01:19

bubace wrote:
mamicka mami wrote:Bubace ,a od koga ce go zemes porodilnoto otsustvo, pa neli do sega trebase da ti bide otvoreno?
Мамичка мами, на породилно сум дури од 10 јануари. До тогаш имам две недели боледување од матичен гинеколог, па имам одмор и после породилно. Може најрано 28 дена пред термин, а може и до последен ден да си идеш на работа. Мене термин ми е 24.01, јас на породилно сум од 10.01.Таман ми доаѓа. Иако мислам дека мојава докторка ми го утна терминот, мислам дека ми е околу 15.01.

Леле сега гледам,колку дати сум изнапишала, па јас сама неможам да се снајдам а не па вие да ме сфатите (rolll)
(l2)
Бубаце , а дали уште сега матичниот ти кажа да бидеш на боледување од 10 јануари или ти сама си пресмета оти до терминот 24.01. имаш 15 дена , а не 28. Нема да ти го вратат наназад од датумот на раѓање наназад 28 дена па да излезе пред 10 .01. да ти го отворат.Незнам дали ме сфаќаш што сакам да те прашам и не знам што е подобро дали боледување или годишен одмор да земам пред породилното отсуство за да не ми вратат назад од датумот на раѓање 28 дена и да ми го скратат времето што треба да го поминам со моето бебе оти стварно нема кој да ми го чува, па многу мало ќе треба да го носам во градинка. Не знам дали ме разбравте и извинете на долгиов пост, ама знаете никој конкретно не ти кажува, само креваат раменици и во социјалното, а матичниот ми вели само рано ти е ќе видиме, па затоа сакав ова да го споделам со вас можда вие имате точна информација за пород.отсуство.Поздрав до сите. (jmp) (jmp) (kup)

cucamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 24 Aug 2012, 17:18
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Породилно боледување

Post by cucamaca » 09 Dec 2012, 17:48

Хм, навистина не знам од каде се информациите дека мора 28 дена пред термин да се земе боледување.

Термин ми беше 27-ми ноември, се породив на 26-ти, ама во болница ме примија на 25-ти и автоматски боледувањето ми тече од 25-ти. И од 25.11 па натака ми се сметаат 270 дена...

Не мора, туку имаме право да си отвориме боледување максимум 45 дена пред породување... И тоа само затоа што во НЕ ДАЈ БОЖЕ ситуации не ни следува боледување од 270 дена туку само 45.

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: Породилно боледување

Post by bubace » 09 Dec 2012, 18:48

Мамичка Мами, еве убаво објаснила и Цуацамаца. Мене не ми кажа гинекологот кога да го земам породилното, туку јас сама така си одлучив, за да си бидам подолго со бебчето. Значи прво ми дава матичниот гинеколог 15 дена боледување,па јас ќе си земам одмор, и после породилно. Значи како што кажа Цуцамаца, буквално можеш породилното да го отвориш од денот на породувањето. Нема никој ништо наназад да ти пресметува. Од тој ден + 270 дена. Слободно ти земи си го годишниот одмор, и направи си сама шема околу боледувањата. Поздрав

BojanaS
Нов член
Нов член
Мислења: 41
Придружен: 10 Dec 2012, 20:24
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Породилно боледување

Post by BojanaS » 11 Dec 2012, 00:22

Во однос на породилното боледување, и јас имав многу нејаснотии.Но се распрашав во фондот а и го прочитав законот,и породилното боледуванје започнува најкасно 28 дена пред породувањето, односно од датумот на породување минус 28 дена плус 270.Тоа воопшто не е за пофалба зошто со бебуш си само 8 месеци, но такви се законите.

cucamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 24 Aug 2012, 17:18
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Породилно боледување

Post by cucamaca » 11 Dec 2012, 15:33

Браво за тебе БојанаС што си се распрашала и си прочитала закон...

Како што веќе пишав, термин ми беше 27.11 а во болница ме примија на 25.11 (пред точно 16 дена) и боловањето ми е веќе отворено и пресметано од 25.11.2012. Според официјалниот документ (решение) кој го имам пред себе, на работа треба да се јавам на 22.08.2013 (25.11.2012 + 270 дена = 22.08.2013)

Прашајте си книговодители... процедурата тие ја бркаат, а не шалтерски работници во фондот...

BojanaS
Нов член
Нов член
Мислења: 41
Придружен: 10 Dec 2012, 20:24
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 8 пати

Re: Породилно боледување

Post by BojanaS » 11 Dec 2012, 17:21

Супер за тебе cucamaca.На форумов го кажуваме своето мислење и искуство,темите се отворени за дискусија.

cucamaca
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 24 Aug 2012, 17:18
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: Породилно боледување

Post by cucamaca » 11 Dec 2012, 17:27

апсолутно,
и еве дискутираме

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”