Патолошка бременост и работодавец

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Патолошка бременост и работодавец

Post by Peperutka » 28 Apr 2011, 20:45

Дебора ако имаш подобар наслов за оваа тема смени го,мене овој ми текна сега.
Сакам да подискутираме за една интересна тема (ga)
Колку матичните гинеколози даваат потврда за патолошка бременост доколку навистина трудницата има потреба од постојано мирување за да го задржи бебето т.е.има критична бременост?
Колку работодавците ја одобруваат патолошката бременост?
Дали жената доколку забремени а работата и е критична за бебето,гинекологот веднаш ќе и даде патолошка бременост т.е.уште во првиот месец?
Знам секакви примери,фирми што не одобруваат патолошка бременост,гинеколози што не даваат пат.брем. на критични бремености и гинеколози што веднаш даваат пат.брем. без разлика дали трудницата има потреба од неа или не (confus)
Кое е вашето искуство и мислење?

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Патолошка бременост и работодавец

Post by Winit » 10 Sep 2013, 11:21

Zdravo na site, nacekav malku vreme pa sakam nesto da prasam do site onie koi se poupateni vo pravnite aspekti.
Rabotam vo golema firma, no sektorot kade sto rabotam e vo kriza i veke imase nekoi otpustanja. Jas bev rakovoditel na eden oddel no sega veke toj oddel ne postoi. Me premestija na drugo rabotno mesto (vo ist sektor no drug oddel), sega za sega bez promena vo plata (barem do kraj na godinata). No kako i da e, seuste postoi opasnost da sektorot prestane da postoi. Firmata ke si prodolzi da raboti no moeto rabotno mesto veke bi go nemalo. Dali bremenite zeni se zastiteni vo ovoj slucaj da se premestat vo nekoj drug sektor vo firmata ili moze da se dobie otkaz poradi ukinuvanje na rabotnoto mesto.
I dali e isto ako sum bremena no odam na rabota ili ako veke sum na predporodilno boleduvanje (patoloska), dali sum pozastitena ako veke sum na boleduvanje?
Inaku sum 4 mesec/17 nedela i bi sakala barem porodilnoto da go iskoristam od ovaa firma, iako veke mozebi i nema da mozam da se vratam na rabota tamu.
Go citav i zakonot za rabotni odnosi, no ne nudi bas tolku detalni opcii.
Ako nekoj e poupaten moze da mi dade sovet, blagodaram i gooolem pozdrav do site, mnogu sum vo guzva pa nemam vreme za poveke (sad1)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Патолошка бременост и работодавец

Post by mamigabi » 10 Sep 2013, 12:33

За приватните фирми не знам, има кои склучуваат договор да речеме колку време не смееш да останеш бремена, да речеме така е во Филип Фтори, а во државните институции сега министерот Спире Ристески, пред да го преместат донесе нов закон дека ниту една институција не смее да те избрка од работа поради бременост или патолошка бременост, но сето тоа пак ќе кажам зависи од работодавецот. Јас лично требаше сега од Септември да почнам на работа како наставничка, договорот беше уште од лани, кога останав бремена ми ветија да не се секирам, ќе ме вработаат као (thumbsup) и еве не ме вработија, значи секој работи како ќе му текне. Но доколку веќе си во раб однос мислам може да се среди

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Патолошка бременост и работодавец

Post by Winit » 10 Sep 2013, 13:42

Jas znam deka nemozam da dobijam otkaz poradi bremenosta, no otkazot vo ovoj slucaj ne bi bil poradi bremenosta ili boleduvanjeto, otkazot e od sosema druga pricina. Ednostavno rabotnoto mesto prestanuva da postoi, bez razlika dali jas sum bremena ili ne. Toa e moeto prasanje, znaci sekotorot veke ne postoi i rabotnoto mesto ne postoi, a bremenosta ne e direktna pricina za otkazot.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Патолошка бременост и работодавец

Post by Vesela » 10 Sep 2013, 14:06

Работодавачот, пред да го откаже договорот за вработување од деловни причини (технолошки, економски, организациони и слични промени), поради кои престанува потребата од вршење на определена работа, може на работникот да му понуди:
1) вработување кај друг работодавач без огласување, со преземање и склучување договор за вработување за вршење на работи кои одговараат на неговата стручна подготовка, односно квалификација;
2) стручно оспособување (обука, преквалификација или доквалификација за работа кај истиот или кај друг работодавач) или
3)нов договор за вработување


Во случај на откажување на договорот за вработување од деловнипричини, работодавачот е должен на работникот да му исплати испратнина, и тоа :
1) до пет години поминати во работен однос - во висина од една нето плата;
2) од пет до десет години поминати во работен однос - во висина од две нето плати;
3) од десет до 15 години поминати во работен однос - во висина од три нето плати;
4) од 15 до 20 години поминати во работен однос - во висина од четири нето плати;
5) од 20 до 25 години поминати во работен однос - во висина од пет нето плати и
6) над 25 години поминати во работен однос - во висина од шест нето плати.
(2) Основица за пресметка на испратнината е просечната нето плата на работникот во последните шест месеца пред отказот, но истата да не биде помала од 50% од просечната нето плата исплатена по работник во Републиката во последниот месец пред отказот.
(3) Под работен однос, во смисла на ставот (1) од овој член, се смета времето поминато во работен однос кај ист работодавач и работниот однос кај претходниот работодавач, на кој поради настаната статусна промена, правен следбеник е последниот работодавач.
(4) Испратнината се исплатува со денот на престанокот на работниот однос.
(5) Барањето, односно давањето на согласност за откажување од правото на испратнина од страна на работодавачот, односно работникот се ништовни.
(6) Испратнина не се исплатува во случај на откажување на договор за вработување од деловни причини на работник кој врши сезонска работа која трае до три месеци.

Ова го пишува во законот за работни односи. се надевам дека ќе помогне.

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Патолошка бременост и работодавец

Post by Filigran » 03 May 2014, 17:10

Јас моментално сум на боледување, причина патолошка бременост. Сите колеги се моја возраст, отприлика, кој постар некоја година, кој помлад. Сите особено шефицата беа во тек со мојата ситуација, со ИВФ. Со оглед на тоа што една од моите колешки не може да има деца, и низ сето поминала додека работела, имаат многу разбирање. Земав денови од одморот кога требаше да одиме во Скопје на контроли, боледувањето ми го дадоа без никаков проблем. Ама,јас сум на договор на определено, така што незнам дали овој пат ќе ми го продолжат договорот. (scared) Колегите ме тешат дека на сите бремени во фирмата низ цела Мак. им ги продолжувале договорите нез проблем ама јас се плашам, која би им била нив користа од мене ако јас не одам на работа додека се породам а и после тоа? А мене ми значи заради боледувањето. Работата ми е со стоење, да ми беше со седење ќе одев. Ама кај нас има голема фреквенција на луѓе а башка нема столици. Ако сакаш да одмориш можеш да си поседиш назад во канцеларија. Има некоја искуство слично на моето???

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Патолошка бременост и работодавец

Post by borjana » 02 Feb 2018, 22:57

Девојки знаете колку се измачив да останам бремена...имав еднаш и спонтан.... Сега пак компликации инекции и апчиња. Работам во казино едвај се дооворив да не идам трети смени и ме ставија најмн втори, а само 3 први смени во месецот. Вторите смени се напорни од 14 часот до 10 и 15. Казиното е огромно има многуу луге затворено е и нема природен сноп на светлина.. Сите внатре пушат цигари и е пуно дим и цело времеси нанога. Дали некој знае да ме упати и да ми каже што треба и дали е возможно да ми дадат патолошка. Дали треба да идам само кај матичниот или и на други места....
Простете ако ве напнувам и ви одземам време, од голема помош ми е вашата информација (kup)

ivvi<3
Редовен член
Редовен член
Мислења: 277
Придружен: 11 Mar 2015, 17:40
Му се допанале: 42 пати
Им се допаднал: 134 пати

Re: Патолошка бременост и работодавец

Post by ivvi<3 » 03 Feb 2018, 12:41

Борјана, прво што ти треба е боледување од матичен гинеколог, а најмногу што може да ти даде е две недели. Пред да истечат двете недели, треба да земеш мислење од специјалист, на гак, или било која од приватниве клиники, каде ќе пишува дека треба да мируваш во домашни услови поради тоа и тоа(да се наведи причината). После со тоа мислење одиш повторно кај матичниот гинеколог и тој ќе ти пополни некој образец и заедно со мислењето од специјалистот, се оди на комисиско во Букурешт поликлиниката. Тие работи ќе ги однесе тм, ти седи си дома. Таму ќе ти одобрат најмногу еден месец. На работа ќе треба да го однесеш боледувањето за тие две недели од кај матичниот и тоа од комисиското што ќе ти го одобрат. Ако имаш уште прашања, слободно прашувај. И уште нешто, со патолошка кратат 30% од плата, информативно да знаеш, бидејќи не е мала сума.

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”