Депресија во бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by davidkjara » 15 Jul 2012, 19:05

happycumulus wrote:Здраво ДавидиКјара! Добредојде на форумов и честитки на бременоста. Сето ова што го кажуваш, не се симптоми на депресија, туку само показател на тоа дека хормоните ти работат 200 на саат. И јас бев многу емоционална кога бев бремена. Цела бременост. Плачев за секакви ситници, и од радост и од тага. И секоја ситница можеше да ме извади од контакт. До каде си со бременоста? За многу луѓе оваа страшна фаза поминува во првите 3-4 месеци. Ке ти помине и на тебе (smile).
Fala mila skoro 2 ri mesec hormonive ne da mi se 200 na saat maz mi me zeza detevo ke ni bide dgambaz (laugh1) mi vika poveke delis pravda odosto se odmaras valjda ke pomine (thumbup) ja sakam da si lici na mene dance dance dance (cl) (jmp) fala pozdravce od mene i (a2) angelceto vo meseto sto ja trpi negovata "zbesnata mama"

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by DemetraD » 13 Aug 2012, 11:44

Уф се утешив откако ве исчитав сите !!!!
Нокеска не спиев до 4 затоа што не можев да престанам да плачам а зашто плачев незнам ни сама !!!
Јака му душа на мм се на него се истурам а он јаден само ме гушка и вика ај ке помине (thumbsup)
а ја пак почнувам викам ти да не мислиш дека ми фали нешто и пак си плачам
Уфффффффф не се поднесувам сама више пакамоли другите со душа чекам да ми помине периодов !!!!
А меѓувреме дур чекам да помине ќе си плачам (fr) (bu)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by davidkjara » 13 Aug 2012, 12:24

Demetra i jas isto ja sum totalno katastrofa placam se karam duri nemam stop koga ke pocnam da se raspravam ne slusam .Sreka imam maz mi sto srceeeeee jas nikogas ne sum bila vakva od sekogas sum razumna i smirena a sega (ner) (unsure) vcera za edno cokolado vojna ja rekov milka maz mi nekoe treto ne mi bese za cokoladoto nego nekako na inaat ko da me fati ziv inaet sum dur ne kupi milka (smile) ! Lele ogledalata se imam trgnato samo facata si ja gledam promenata na teloto uste nemozam da si ja prifatam aj uste malce pa valjda ke bide podobro imam sreka maz mi e (a2) (love5)

Star
Нов член
Нов член
Мислења: 26
Придружен: 27 Apr 2012, 15:10
Им се допаднал: 2 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by Star » 17 Aug 2012, 09:53

незнам дали е за тука ова ама јас ке си пишам кажете како да се справам со нервозата мене не ми е од ништо наместо сега да уживам нас ни излегоа еден куп семејни проблеми караници и сл дури и се селиме само проблеми нон стоп стрес за срека вчера бев на контрола со бебето е се во ред ама многу ми е страв да не се случи нешто за некој ден влегувам во осми месец а најмногу ми е страв од нервози да не немам млеко кажете во стресни ситуации како да ја смирам нервозата и дали ке ми влиае тоа на млекото?

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by milicka9283 » 23 Aug 2012, 19:24

jas se ubivam od placenje,sakam da si odam kaj moite,mislam na toa kako samo oni me sakaat i ke si pocnam da lipam po cela nok.mi falat site i sestra mi i majka mi baba mi sote rodnini.kolku mrazam se okolku mene togas sakam samo majka mi da e do mene i da me gusne da me smiri.navecer im se javuvam za da im kazam deka gi sakam...verojatno toa e do bremenosta.mnogu mi falat eve cel den placam po niv a i vcera i denes gi vidov (cry1) (cry1) (cry1) sakam kaj Mama :S

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by Nespretna » 23 Aug 2012, 19:34

Миличка,
Да знаеш дека сето тоа ти е од хормоните и бременоста. Ама ти мораш некако да гледаш од посветлата страна на работите. Па, треба да си срекна со тм, да се радуваш што бебушко си расте во мешето близу таткото... Мама и тато не бегаат, тие секако те скаат како свое чедо, ама треба да си ги разграничиш работите, ти имаш сега свое семејство и за него да се бориш, а не да гледаш наназад... Не знам колку е тоа можно, со оглед на бременоста, ама потруди се! Не мора да ги сакаш свекорот и свекрвата (ако и они се со тебе), ама само игнорирај ги...

Поздравче за тебе и бебушко, чувајте се и без нервози, оти и бебушко се нервира кога се нервираш и ти.

п.с. стави си тикер да сме во тек со твојата бременост.

milicka9283
Член
Член
Мислења: 179
Придружен: 12 Aug 2012, 19:59
Location: Skopje
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 26 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by milicka9283 » 25 Aug 2012, 19:43

inaku i svekorot i svekrvata se so mene ama kako da ne se.da gi prasas ne znaat ni koj mesec sum bremena...inaku vo pravo si moite nema da pobegnat jas sum taa sto saka da pobegne od ovde (ner) znaes vo tie momenti koga osven mm nikoj drug tuka ne se interesira za mene i bebeto fala bogu deka ke mislam na moite doma kako tie se grizele za mene i kako sega se cuvstvuva deka nikoj ne se zamara...inaku oni se i postari luge (od majka mi duri 20godini) pa nekogas ne znam ni dali vredi da se zameram so niv...

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by davidkjara » 02 Feb 2013, 08:20

Lele luge ja mislam deka bev mnogu preoptovarena vo bremenosta i uste sum no poveke se custvuvam kako da nemam sila se osekam izmorena kako veke da nemam sila za nisto epten jaka depresija me udri se osekam tolku glupavo i grdo nemam zelba za nisto nemozam ni da se dvizam kako totalen parazit sum go dogovoriv i carskiot kazav deka sakam celosna e sea pa me faka strav dali ke se razbudam dali ke se dvizam 300 dali a za priroden nikako pa mene bris zavcera mi zimaa onoj posledniot 5 pati se prepotiv i nemozev da izdrzav odma pocnav so vikanje se plasam deka ke poludam offf samo se ubavo daj boze da pomine pa posle ke se smeam ama sega sum totalno premorena (cry1)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by Nespretna » 02 Feb 2013, 15:53

ДавидКјара, немој сега така на крај. Сега треба да си најсрекна бидејќи доаѓа големиот момент. А веќе ако можеш да бираш, ти советувам да избереш со локална анестезија, да бидеш свесна и веднаш да си го видиш бебето. Јас бев со целосна анестезија, и некако ми фали тој момент. Мислам дека некако веднаш се врзуваш со бебето, а додека се освестиш... па... не знам. тоа е мое мислење...

Мисли позитивно, или воопшто не мисли. Јас сум многу поголема плачка од тебе, верувај. Јас кога поминав, па ти нема да поминеш... Ајде терај таму... (tongue) (tongue) (tongue)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by davidkjara » 03 Feb 2013, 07:25

Fala ti Nespretna se mislev za spinalna sum vo moznost da odberam no premnogu me plasi da ne mi pogodat nerv pa nozete da mi otkazat abe sto da pravam vooolku plasliva nikogas ne bev (scared) ama toa e samo gospod sila da mi dade do kraj (prayer) Nespretna (l2) do tebe i malata lepoticaa i ke sakas da mi pises vo licna poraka kako bese so stanuvanjeto od carskiot rez doktorot mi kaza nesto bolelo kako epten jako vospalenie na muskuli (confus)

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”