Депресија во бременоста

Разни теми поврзани со бременоста, облека, патувања, вежбање во бременоста, спремање за бебушите итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Dolores
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Sep 2011, 12:24

Депресија во бременоста

Post by Dolores » 30 Nov 2011, 11:15

9 meseci koga slabo mozeme da gi kontrolirame sopstvenite cuvstva!
Naliv na beskonecna sreka koga doznavame deka sme vo blazena sostojba, pa po izvesen period ne znaeme STO so sebe!
Za site koi se cuvstvuvaat osameno,a so tolku luge okolu niv, za site koi imaat sopruzi koi posle 9-ot mesec treba da dobijat ORDEN NA IZDRZLIVOST :)!
Pisete dragi!!!
Last edited by Debora on 30 Nov 2011, 13:19, edited 1 time in total.
Reason: Насловот на темата го променив во кирилица

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Depresija vo BREMENOSTA.

Post by Mamino_srce » 30 Nov 2011, 12:53

Јас мислев дека во бременоста ќе бидам многу поемотивна, бидејќи сум емотивна личност, посебно во ПМС (smile) , ама па не почуствував некоја разлика во бременоста. Мислам дека тоа е зависно кај секоја жена.
Бев прилично сталожена. Имав периоди кога се изнервирам ептен, ( како и во нормална состојба нели), ама па с тим што ми беше полошо бидејќи ме гризеше совест знаејќи дека имам бебе во меше и не сакав тоа да го чувствува тоа.

Tinkerbell
Нов член
Нов член
Мислења: 53
Придружен: 09 Nov 2011, 10:38
Location: Opatija, Rijeka, Hrvatska
Им се допаднал: 1 time

Re: Депресија во бременоста

Post by Tinkerbell » 01 Dec 2011, 08:47

minatata nedela trebase da odam na kontorla da si se vidime so bebceto posle 4 nedeli i neli se javuvam da zakazam kaj doktorkata da zakazam i mi vika za nedela dena... leleeeeeee od toj moment pa se do ponedelnikot jas mislam deka go izedov mm. prvo placev cel den zasto ne me primila doktorkata koga jas sakam. posle toa sledese nov bran na solzi za toa sto treba da cekam mesec dena da mi se sredi toj prestoj. sledno i najcesto placenje otkako sum bremena do sega mi e za kuceto.... gledam sliki i rikam ko da e umreno ne daj boze a ne da e kaj moite. se uklucuva drugarka mi na skype i ona uste poise mi dava "kuraz" i koa rekov uste poise rikam. naredniot den stanav tolku nervozna sto mislam deka baram najmala sitnica da se ispokaram ama da ne se karam si se povlekov vo soba i pak nova tura na placenje... ako mi veruvate cela nedela placev i bev nervozna duri i telefonot go skrsiv bidejki mi se najde na pred raka.. ama ponedelnikot od tolkava vozbudenost deka kje go vidam maloto se ubiv od povrakjanje. samo sto vlegovme kaj ginekologot i mm primeti deka pocnuva oped nervozata da me jade i samo i rece na doktorkata ako ne sakate da ne tepa i dvete dajte pobrzo neka go vidi i da i kazete deka e dobro (smile) i taka si se vidovme so bebuvceto si se iznamavtavme, si se doisplakav i sea sum gore dole mirna 2 nedeli posle pak pocnuvame jovo na novo. mene me smiruva samo toa da go gledam bebeto ili da mi go donesat kuceto tuka ama sea za sea nemoze bidejki mozno e da se selime pa zdravje boze ponatamu.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Депресија во бременоста

Post by ivana28 » 01 Dec 2011, 11:33

Хахаха леле ме насмеа.И јас на моменти плачам од ништо,поосетлива сум,ама сум доста смирена и не паѓам во депресии за ништо и тоа е добро,ме радува (smile)

princ na mama
Нов член
Нов член
Мислења: 16
Придружен: 16 Nov 2011, 21:31

Re: Депресија во бременоста

Post by princ na mama » 01 Dec 2011, 12:00

Zenski ve citam i si se tesam namate pojma kolku sum jas emotivna pogotovo ovoj posleden mesec a veke sum 6ti (scared) duri se plasam sto so mene da ne mu steti na moeto (b4) abe za sekoja sitnica samo si placam edvaj cekam da mi pomine periodov(ako voopsto pomine).A bas radosna ubavo si ja zaterav bremenosta (rad) vo pocetokot bez nnikakvi macnini i problemi a sega...se ke mi se naplati hahahhha.Pozz do (kup)

Dolores
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 28 Sep 2011, 12:24

Re: Депресија во бременоста

Post by Dolores » 01 Dec 2011, 17:50

Tinkerbel se pronajdov vo tebe!
Koga ja otvarav temava da vi sum iskrena i koga nemase vashi pisani iskustva, si pomisliv togas ne e normalno samo jas ova da go minuvam, site se postalozeni i pomirni!
Koga ke zgotvam nesto za jadenje, ako mm. ne mi go pofali edno 30 pati, ja pustam sirenata i placam li placam, kako demek tolku zakav da e naj naj i ne ispadna super....Tesko na mm so mene!
Nekni se spremavme za na gosti, mi tekna mene NE ODAM,zasto ne sum znaela so ke ima na masa i mozelo da mi se zgadi( a imam mnogu macnini )...MM. ajde te molam,bliski ni se, nemozime vaka....I pak ja duvnav da placam demek ne me razbiral i NE ojdovme!
Telefonot mi zvoni, jas nekoi luge ne im odgovaram i duri faci pravam koga zvonat....a, ako gi nema GOTOVO me zaboravia!
A na ginikolog kako tebe Tinkerbel, koga ke go vidam ocite ne gi simnuvam od nego...Doktorot mi zema krv, jas ne reagiram, samo vperena vo bebeto...
Ne e lesno vistina,samo so BOZJA pomos natamu!

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by malenaD » 02 Mar 2012, 16:16

Ајде и овде да ви се придружам,до пред еден месец се ми беше ОК. но некако последниве два месец станав преосетлива дури и самата неможам да се препознаам.Како што кажа Долорес ако мм не ме пофали за нешто што сум го спремала или незнам ако дојде од раб. изморен па да легне одма плачката и му викам како несака со мене да излегува,да збори и ред други глупости а некогаш и сама да сум ми иде да плачам, е пред некоја недела неколку дена ногата ме болеше(не дека таа мн болеше) па кога му реков плачам од ништо,но откако ке се исплачам па мн поубаво ми е како нешто да ми олеснува еве и денес уште од кревет не станата си плачев кога ме виде мм ми вика сега што е сони нешто а јас незнам што да му кажам само му викам хормони ваљда се во прашање. Но добро е што е при крај па ке ме издржи мм (thumbsup)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by Peperutka » 02 Mar 2012, 17:40

Малена па тоа е нормална работа,хормони се во прашање (smile) И јас на моменти се чувствувам многу осетлива и ми доаѓа да плачам,па на моите родители помислувам многу пати и ми е жал за нив зошто знам колку ме мислат мене и бебчето мое кое ќе им биде прво внуче,знам колку се секираат (unsure)
Ќе помине ова,бременоста неможе да биде ситуација кога се ти е сеедно (thumbsup)
П.С.Дебора,а да ја промениме темата во Емоции во бременоста зошто баш за тоа се дискутира или пак може и да остане вака (thumbup)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by davidkjara » 15 Jul 2012, 16:22

Ufff si se iznaplacev j sum mesec ipol no premnopgu sum osetliva mozam i na nekoja reklama da se rasplacam :')no jas mislam deka poluduvam nervozna sum mnogu teloto mnogu mi se smeni nosev S sega ne prasuvam za broj stomaceto odma pocna da mi se poznava kako dince da lapnav a pred toa imav mnooogu mala polovina stomak ic a seaa i gazot mislam so grbot pocnal da mi se spojuva gradite lele pomognete mi mi strav da ne poludam mnogu sum nervozna a roditelite na maz mi koga ke gi vidam dali vi se veruva od sekad bile problem vo nasiot brak pa sea koga ke gi vida stomakot mi se stega i takva nervoza me fakaa (ner) da mozevme da sme na drugo mesto moze li nekoj da mi kaze dali uste na pocetokot se zdebeluval (ga) (cry) samo angelceto sto znam me drzi vo zivot (a1) uff kolku sum depresivna (help) :YMPRAY:

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Депресија во бременоста

Post by happy cumulus » 15 Jul 2012, 16:52

Здраво ДавидиКјара! Добредојде на форумов и честитки на бременоста. Сето ова што го кажуваш, не се симптоми на депресија, туку само показател на тоа дека хормоните ти работат 200 на саат. И јас бев многу емоционална кога бев бремена. Цела бременост. Плачев за секакви ситници, и од радост и од тага. И секоја ситница можеше да ме извади од контакт. До каде си со бременоста? За многу луѓе оваа страшна фаза поминува во првите 3-4 месеци. Ке ти помине и на тебе (smile).

Одговори

Return to “Разни теми поврзани со бременоста”