Пристојно облекување учениците

Подфорум за децата од училишна возраст. Училиште, предизвици, недоумици, убави моменти и пофалби, совети и подршка.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Пристојно облекување учениците

Post by Petra » 17 Aug 2012, 17:23

Ova e nesto sto me zgrizuva mnogu vo posledno vreme i na ovaa tema razmisluvam dosta cesto. Koga pominuvam pokraj ucilista zabelezuvam deka ucenicite ne se prikladno obleceni za da odat na nastava. Sminka, tesni farmerki so nizok struk, tesno kratko bluzice i goli stomaci, dlaboko dekolte aaaaaa mene iskreno mi se place. Si vikam pa kako voopsto gi pustaat da vlezat vo uciiste? Sto gledaat roditelite??? I posle sex, pa trudni, abortusi...strasno. Pa od nekade mora da pocne toa. Razmisluvam deka mozebi e podobro da se nosat uniformi. Taka site ke bida pristojno obleceni. Se gleda jasno deka vaka rabotite se nadvor od kontrola i deka ne mozat da vospostavat kriteriumi za pristojno oblekuvanje.
Strasno. NE mozeme da se pravime slepi so otvoreni oci. Kade ke gleda profesorot koga ke izleze ucenicka provokativno oblecena. Vo tavanot li??? Ili maskite od klasot. I mnogu mi e maka koga ovie raboti se zabelezitelni i vo osnovnite ucilista. (sad1)
Mislam deka roitelite treba da imaat pogolema kontrola i da obrnat vnimanie na toa kako se oblekuvaat nivnite deca.
Od rabota odam na uciliste i ja gledam kerka mi oblecena vo crni helanki i pokratka bluza. Ne so golstomak ama ne ja pokrivase na zadnikot. Ima 10 god. i i vikam vaka ne se oblekuva za na uciliste, ke si oblecs podolga bluza. Sakam i i obrnuvam vnimanie uste mala da se oblkuva pristojno, dostoinstveno.
Ovde mozeme da gi kazeme svoite mislenja, stavovi.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Пристојно облекување учениците

Post by ani4ka » 17 Aug 2012, 17:34

jas vinata ja gledam sepak vo roditelite...pa koj dava pari za da se kupuva takva obleka so dekolte so nz so....sepak roditelite se najodgovorni za toa kako prvo im davat pari kako vtoro zar ne gi gledat od doma koga izleguvaat na sto licat....a i jas se soglasuvam za uniforma taka ke nema podelbi megu ucenicite bidejki ima nekoi sto stvarno nema sto da oblecat i se ismevani od soucenicite za toa a taka site ke bidat isti

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Пристојно облекување учениците

Post by Winit » 20 May 2013, 14:12

Tuka kade sto rabotam, vednas do kancelariive ima osnovno uciliste i zabelezuvam deka decata nosat uniformi. I toa imaat samo portokalovi bluzoncinja. Znaci samo goren del, ama mnogu ubavo izgleda, nekako sredeno. Bi sakala da imaat nekoi vakvi ubavi uniformi.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Пристојно облекување учениците

Post by Vesela » 20 May 2013, 14:52

И јас сум за униформи. На родиетелска кај синко предложив да купиме униформи, арно ама не ми прифатија бидејќки не било организирано од училиштето, само нашето одделение неможело да се двои. А приметив и дека родителиве не беа нешто за униформи. Жално е кога гледам како ги облекуваат (или сами си се облекуваат децата), особено во повисоките класови. Епа неможе девојче од 5 одделение да носи танга ( која патем мора да се гледа дека ја носи) и да биде фарбана во косата, т.е плавуша. (ner) (ner) (ner) (ner) . Се е до родителите.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Пристојно облекување учениците

Post by kit-kat » 20 May 2013, 21:55

И јас сум (ner) од облекувањето на децата во основно,а за средно да не зборуваме.
И не само облеката туку и фарбани коси,шминкани,по 10 обетки...
А во мое време а имам 30 год,еден наставнок ни велеше ако стави некоја денес две обетки на ушите јас утре на носот ќе и ставам.А прв пат се нафарбав на 20 год на факултет и тоа боја како приридната.

А и јас сум за униформа.Ем нема да има разлика и препукување меѓу децата јас имам ти немаш,а и така се зачувуваат алиштата.Но не можеш да се разбереш со родителите.
И јас како Весела предложив сите во класот се согласија,но другиот клас не.И уште сме статус кво (smile)

Moniche80
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 02 Nov 2013, 21:35
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 5 пати

Re: Пристојно облекување учениците

Post by Moniche80 » 09 Jan 2014, 18:43

битно е како ќе се облакаат децата за на училиште, ја се согласувам со тие што се за униформи, така нема да има дискриминација помеѓу децата кој како се облекува, и нема да се прават разлики меѓу нив, битно е да УЧАТ. ајде поздрав (thumbup)

Одговори

Return to “Училишна возраст”