Класична или целодневна настава

Подфорум за децата од училишна возраст. Училиште, предизвици, недоумици, убави моменти и пофалби, совети и подршка.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Класична или целодневна настава

Post by zizel » 28 Jan 2013, 12:38

Мајки на дечиња во училиште.......(Ако ве има тука) еве штотуку пишав и кај мајките ама еве отварам нова тема. Вака.... Моето синчеод септември треба да тргне прво одделение. Бидејки треба да одиме на службено патување и да останеме 3 месеци процесот за упис треба да го започнав сега што значи сега треба да одлучиме дали ке одиме во класична настава или целодневна. КАкви се вашите искуства. Јас бидејки имам пофлексибилно работно време мислам дека и да е во класична настава секој ден ке можам да го носам и да го земам. Освен еден ден во неделата кога ке ми треба некој да до носи и да го зема посто ми е тој ден фиксно работно време. Ама ако го запишам во класична настава тогаш повекето дечиња од сегашнава група во градинка ке му бидат во целодневна. А пак класичната има помалку деца а ваму повеке. Додека целодневната таму се пишуваат домашните ама па немам увид колку научило а пак ако барам да седи над книга да не му се створи одбивност после. Не знам колку време фака да се пишува домашното дома кога детето е во класична настава? Има ли некој да ми помогне. Инаку ние ке се запишеме во Љубен Лапе. Аааа и тоа е моментот што догодина кога он ке заврши прво сестра му ке тргне прво и ке бидат само една година разлика. СИ викам ке можам ли после со двајцата да пишувам? Леле ке се збрлавам (laugh1) (comp)

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Класична или целодневна настава

Post by lavanda » 28 Jan 2013, 13:56

здраво жизел. мојот син е прваче и ние при уписот го запишавме во целодневна. Ама на почетокот на годината имавме проблем не сакаше воопшто да оди во школо, и затоа си продолжи во класична до 11 и 30 часот. Мислам дека нема проблем да го запишеш детото со истите деца со кои одел во градинка независно што тие се во целодневна. Барем во нашево училишите во центар немаше проблем. Инаку лично, (иако е запишан во целодневна, а не ја посетува) сметам дека барем првата година е подобро да оди класична настава.

zizel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 289
Придружен: 18 Apr 2010, 11:46
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 3 пати

Re: Класична или целодневна настава

Post by zizel » 28 Jan 2013, 14:04

Fala LAvanda na odgovorot. Kako sto mi kazaa tuka vo lape paralelkite gi pravele vo zavisnost od toa dali ke odi vo celodnevna ili ne. Znaci ako go zapisam vo celodnevna pa posle ako vidime deka saka vo lasicna ke treba de gi menuva drugarcinjata. (sad1) Toa e problemot.
A na vas kolku vreme vi treba sekoj den za ucenje po doma i dali saka da uci? I kolku sto te razbrav kaj vas vo edno isto oddelenie ima deca sto odat i vo klasicna i vo celodnevna?

lavanda
Нов член
Нов член
Мислења: 66
Придружен: 29 Jul 2012, 20:02
Им се допаднал: 11 пати

Re: Класична или целодневна настава

Post by lavanda » 28 Jan 2013, 14:18

Да жизел, кај нас во одделение се мешани. Одпрвин и кај нас ги запишуваа според класична и целодневна , ама потоа многу деца се откажаа од целодневна, така да сега се мешани, пола одат класична , а останатите си продолжуваат во целодневна. исто беше и со другото одделение. инаку во прво немаат ништо за учење, немаат домашни. Учат само да распознаваат бројки и букви.

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Класична или целодневна настава

Post by Winit » 11 Apr 2013, 15:52

I jas ke treba da odlucam sega vo Maj dali ke odime vo celodnevna ili klasicna.
Od razgovori so prijatelki nekako sum poveke za celodnevna. Jas i mm sme na rabota a nekako mi e premnogu da go ostavam so baba i dedo posle 12 ili 11 casot, nekako ne mi odi.
Mislam deka ke mu bide podobro vo celodnevna, a sekako ke si go zeme pak baba samo malku podocna (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Класична или целодневна настава

Post by Petra » 12 Apr 2013, 00:06

Winit, штом сте не работа, целодневната настава мислам дека ќе ви биде убав избор. Ќе биде згрижено тоа време, а и обврските за утрешниот ден ќе бидат речиси завршени. (bu)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Класична или целодневна настава

Post by Winit » 12 Apr 2013, 15:32

Se nadevam deka ke bide pravilen izbor, kako i da e, ke ve izvestam dali sme zgresile ili ne (smile)

Одговори

Return to “Училишна возраст”