Храна на школско дете

Подфорум за децата од училишна возраст. Училиште, предизвици, недоумици, убави моменти и пофалби, совети и подршка.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Храна на школско дете

Post by kit-kat » 27 Jul 2013, 17:49

Сакам тука да споделуваме мислења за се околу храната на школско дете.
Конкретно ме интересира дали смеам на мојот 8 год.син да му давам по 2-3 зрна аронија.Велат дека е многу здрава,јас ја земам за слабокрвност по 7-8 зрна.
Но вчера имав гости кои сметаат дека била аронијата многу јака и не се давала на деца.
Исто така сакам тука да разменуваме искуства што кога ќе почнат децата да пуштаат „рокчиња„за јадењето од типот-не сакам салата-,јас не јадам боранија(иако до вчера му била омилена)и сл.
Еве сега синко кој важеше за примерно дете во исхраната ,откако е дома често знае баш пред ручек да земе чипс или благо(кога јас не го гледам)и не му се руча,или да одбива јадење.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Храна на школско дете

Post by Petra » 27 Jul 2013, 21:28

Кит-кат, имам читано дека и на помали деца им дават по 2-3 зрна аронија на ден. А некои и до 5. Мислам дека на твоето синче можеш да му даваш и по 5. Кај мене ќерка ми јадеше, ама не редовно(многу краток период) околу 10тина. (Јас земав по 20-25, така читав на некои сајтови (confus) )
За исхраната и јас маки мачам. Јас сум си повеќе по овошје, зеченчук, во изобилие ги јадам. А ќерка мивоопшто не е по таква исхрана. Сака повеќе сува храна, или што викаш ќе касне некоја стрвост пред јадење па не е гладна. Имаше периоди кога повеќе настојував да го јаде тоа што мислам дека треба. Сега олабавив. Минеме периоди сакам пире, па после јас не јадам компири и сл. Ја прашувам што сака да јаде, и пазам што има изедено. Па со разговор и на финта да касне некои витамини. (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Храна на школско дете

Post by Petra » 27 Jul 2013, 22:31

Ke go napisam ova kaj hranata, dva dena se smeam. Zavcera ja prasuvam kerka mi sto ke pojaduva, i mi vika zetvarka. E i vikam za pojdok ocet da srkas. Zema kasna dve zalcinja i vika, sega veke nema da bide na prazen stomak. I Ajde i napraviv zetvarska salata.
Si znae deteto na zestinive sto se jade. :) :) :)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Храна на школско дете

Post by Vesela » 29 Jul 2013, 14:55

За јадење може да се каже дека синко е примерно дете. Не прави пролем , јаде скоро се во однос на манџи (зелка, грашок, грав, леќа..........), зеленчук (морков, краставица, зелка, марула, пиперка) исто јаде многу, арно ама со овошје мака мачиме. едвај ќе касне по едно парче лубеница или јаболко. Педијатаров ми вели нема гале демек надокнадува со зеленчук. Е сега проблемот е тоа што синко е голем љубител на чоколади. Во состојба е 100 грама да ги изеде одеднаш. Ние не му дозволуваме, му криеме, не му даваме, арно пред некој ден земал со лажице срка краш експрес (ner) (ner) (ner) (ner)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Храна на школско дете

Post by Lejla7 » 29 Jul 2013, 16:13

Petra wrote:Ke go napisam ova kaj hranata, dva dena se smeam. Zavcera ja prasuvam kerka mi sto ke pojaduva, i mi vika zetvarka. E i vikam za pojdok ocet da srkas. Zema kasna dve zalcinja i vika, sega veke nema da bide na prazen stomak. I Ajde i napraviv zetvarska salata.
Si znae deteto na zestinive sto se jade. :) :) :)
Жетварскава салата е истото тоа што ние го викаме аргатски таратор (краставица сецкана, оцет, сол и вода), така? И јас на лето често го јадам, особено со гравче. Не сум школско дете, извинете што се мешам во муабетов, ама сум учителка (rolll) (rolll) (rolll) Добро си знае девојчето, тоа се јаде кога е жешко (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Храна на школско дете

Post by kit-kat » 29 Jul 2013, 22:46

Ние немаме мака со овошје зеленчук си јаде се.Но исто како кај Весела чоколадото ни е проблем.Криеме и стегаме колку можеме.Една предност не сака синко сладолед.Па така летово нема мн викање.
А дали пијат вашите деца млеко?
Синко секое утро и секоја вечеп пие по една чаша(200мл)млеко или јогурт.
И Лејла како ни се мешаш,ајде учи тука искуства,а и ние од тебе (smile)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Храна на школско дете

Post by sunshine_2012 » 29 Jul 2013, 23:12

значи секое дете ми правело проблем за јадењето до нивната 2 год. инаку од мали сум и давала да јадат свеж зеленчук и овошје. На пр. моиве јадат свежа брокула, кромид, стар и млад лук, ама сите 3 јадат.
Значи рертко кога се дома да им давам грицки, освен ако имаме гости и ако сме излезени некаде на кафе или на гости, чоколадо и кај мене сите 3 сакаат да јадат, правило е кој го изеде ручекот ке си добие животинско царство и (сликичките ги собираме), овошје обавезно јадат осабајле, после млекото, значи млеко се пие од сабајле и пред легнување, така се навикнавме уште од мали и големиот уште ми бара млеко. Обавезно имаме јогурт секој ден со доручекот.пшосле доручек големиот сака тост со мед( многу добар мед чист и природен, од пријател купен)а малите пак сакат мармалад од шипка или аронија. Е кај мене Даниел не сака да јаде патлиџан, акако мал цел си грицкаше а сега не. и сите јадења што ги припремам обично ги јадат, има јадења што не им се допаѓа ама пак ке го изедат па да си апнат цоколадо, финти им правам (smile) за сега пале до кога (unsure) незнам баш.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Храна на школско дете

Post by Lejla7 » 30 Jul 2013, 12:47

Па добро Кит Кет, јас мислам дека чоколадото и не е толку страшно, само да не е претерано. Според мене е подобро да јаде чоколадо отколку други слатки работи, наполитанки, колачи и друго процесирано што се продава. Ама во секој случај, ако е умерено, мислам дека нема да штети. Па живи луѓе сме, сешто ќе ни се пријаде. Чоколадо обожавам и јас, ама си го јадам со мерка - по еден ред максимум (до душа повеќе и не можам) и не секој ден. Порано јадев црно чоколадо претежно, но сега не - поради тоа што содржи кофеин, а сакам по едно кафенце да се напијам на ден. Како што те читам, мислам дека не треба да се секираш за синко, си му створила здрави навики за исхрана (thumbsup) понекогаш сите по малку фаќаме кривини, ништо страшно
Саншајн, браво и за тебе. Се надевам дека и јас ќе успеам да бидам таква мајка како вас (thumbsup) (bu)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Храна на школско дете

Post by Petra » 02 Aug 2013, 13:53

Постовите ги прочитав веднаш, само дека од телефонот не можев да одговорам. (smile)
Lejla7 wrote:Жетварскава салата е истото тоа што ние го викаме аргатски таратор (краставица сецкана, оцет, сол и вода), така? И јас на лето често го јадам, особено со гравче. Не сум школско дете, извинете што се мешам во муабетов, ама сум учителка (rolll) (rolll) (rolll) Добро си знае девојчето, тоа се јаде кога е жешко (smile)
Да Лејла, таа салата си ја викаме Жетварска, само + толчен лук, по вкус. Ќерка ми сака и лук, ја научив. (laugh1)
kit-kat wrote: А дали пијат вашите деца млеко?Синко секое утро и секоја вечеп пие по една чаша(200мл)млеко или јогурт.
Кит-кат, кај мене пие и јогурт и млеко. Некогаш сака млеко, ладно, некогаш пак само јогурт, ама важно ги сака. Е сега не сака да го пие кефирот. Не сака да јаде многу чоколада, сладолед да, кога излегуваме ретко купуваме, повеќе кога шета со другарките си купува. Грицки сака, повеќе сака солени работи. Многу ретко чувам дома стрвости и заради двете. Ако нема не јадеме,, ако има ќе ги изедеме. Па подобро да нема. (laugh1) Кога се враќаме од шетање, ако побара може да добие едно пакетче смоки ли, грисини зависи што ќе побара.

Moniche80
Нов член
Нов член
Мислења: 27
Придружен: 02 Nov 2013, 21:35
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 5 пати

Re: Храна на школско дете

Post by Moniche80 » 01 Dec 2013, 21:53

Ние јадеме се, од овошје и зеленчук па се до месо и чорби.Од месо најмногу готвам бело месо, а од чорби, грашок и леќа. Сабајле обавезно јадеме по едно јаболко, имам слушано на телевизија дека е многу здраво да се јаде насабајле некое освежително овошје. :)

Одговори

Return to “Училишна возраст”